Česká reprezentace zvítězila v úvodu lakrosového MS nad Tureckem

Letošní lakrosové MS se koná v americkém Denveru (stát Colorado) a účastní se jej 38 zemí. Účastníci jsou rozděleni do dvou úrovní. První tvoři takzvaná modrá skupina (Blue group), do které jsou zařazeny elitní lakrosové země, jmenovitě Anglie, Austrálie, Irokézové, Japonsko, Kanada a USA. Ostatní jsou rozděleni podle výsledků minulého MS do osmi skupin, Česko patří do šedé skupiny (Grey group) spolu s Kostarikou, Polskem a Tureckem. Vítězové skupin se pak utkají o co nejlepší výchozí pozici do závěrečných bojů o umístění.

Český národní tým ve svém prvním zápase porazil Turecko 12:3 a vyrazil tak úspěšně za vítězstvím ve své skupině. Přes jasně vypadající výsledek to nebylo vůbec jednoduché utkání. První čtvrtina byla ze strany našeho týmu poněkud nervózní, hrálo se stylem nahoru - dolů, a jediný gól Dominika Peška (LCC Radotín) nepřinesl mnoho klidu. Na samém začátku zápasu se musel brankař Jakub Drozd (SK Jižní Město) blýsknout několika skvělými zákroky, abychom udrželi čisté brankové konto.

lakros

Ve druhé periodě jsme konečně nabrali dech a zvýšili vedení o další čtyři branky. Díky dobré naší obraně vyšli Turci v první polovině naprázdno. Poprvé skórovali až ve třetí čtvrtině, ale to jsme již vedli 8:0, tato perioda také skočila stavem 8:1.

Poslední část hry se dohrávala za našeho výrazného vedení, turecký nejlepší obránce Cem Kalkavan již šetřil síly na další zápasy a náš tým poslal do zápasu postupně všechny hráče, včetně druhého brankaře Jakuba Mareše (LCC Radotín). Nejlepšími našimi střelci byli Dominik Pešek a Chet Koneczny se třemi brankami, následovaní Radkem Skálou se dvěma zásahy.

Zápas proti papírově vzato největšímu konkurentu ve skupině odhalil mírné nedostatky, které se budeme muset snažit vylepšit v zápase s Kostarikou, které se hraje v sobotu 12.7. od 17.30. Poslední zápas ve skupině odehrajeme v neděli od 8.30 (místního času) proti Polsku.

lakros

Česká Republika - Turecko 12:3 (1:0, 4:0, 3:1, 4:2)

V zahajovacím utkání celého mistrovství porazily USA Kanadu 10:7, v dalších zápasech Blue group Austrálie zdolala Japonce až na náhlou smrt 14:13 a Irokézové jasně převálcovali Anglii 15:4. 

Vítězství nad Kostarikou, splněná povinnost

Český tým dnes porazil jasným výsledkem 18:1 Kostariku a posunul se lepším skore na první místo Šedé skupiny, před Polsko, Turecko a Kostariku.

Kostarika patří k nejmladším zemím lakrosového světa, a proto se od našeho týmu očekávalo vítězství. Utkání však bylo oproti původnímu začátku dvakrát odloženo kvůli bouřce a průtrži mračen, takže z podvečerního zápasu se stal večerní. Několikanásobné rozcvičování, prokládané čekáním, udělalo z jednoduchého zápasu nepříliš příjemnou záležitost.

Naši hráči však do utkání nastoupili velmi dobře, první gól do Kostarické branky padl již v první minutě, a na konci první čtvrtiny jsme již vedli 7:0. Trenér Bill Kaden pak poněkud přestavěl sestavu, aby si klíčoví hráči co nejvíce odpočinuli. I zbytek zápasu však zůstal jednoznačně v režii českého týmu.

Zítra se náš tým utká o první místo ve skupině s Polskem, které dnes porazilo Turecko ve velmi vyrovnaném zápase 9:7.

Česká Republika - Kostarika 18:1 (7:0, 3:0, 2:1, 6:0)

V rámci elitní Modré skupiny jsme se dnes nedočkali příliš vyrovnaných výsledků. Irokézové porazili Japonsko 24:9, USA se vypořádaly s Austrálií poměrem 16:7 a ve večerním zápase smetla Kanada Anglii 23:3. Bude jistě zajímavé sledovat výkony Irokézského týmu, který se rok od roku zlepšuje. Něco nám napoví i jejich zítřejší zápas s Kanadou. V rámci Modré skupiny se dále utkají USA s Japonskem a poslední dvojici tvoří Austrálie a Anglie.

Petr Tahal

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting