Kvalifikace na Velkou pardubickou jsou uzavřené.

Text a foto: Lenka Sklenáková

Seriál kvalifikací na VP se uzavřel v sobotu 2.9. Celkem se odběhlo 8 dostihů a zajímavý byl mj. Ten pátý, Cena deníku Právo (STCC, II. kat.,4500m.). Na startu se sešlo 13 koní a zvědavost budili dva koně z Irska, které přivezl trenér Peter Maher. Do sedel angažoval české žokeje. Dvanáctiletého valacha ALPHA MALE jel Marek Stromský a šestiletého JET FIGHTERa Petr Tůma. Po startu se dlouho formovala špice dostihu a pole se urovnalo až po Malé vodě. Na čele se usadil PITON DES NEIGES, ovšem jen k Irské lavici, kde ztratil svého žokeje Josefa Bartoše. Seskočit z irského valu odmítl CAPE FREEDOM (ž.P.Složil ml.) a i pro něj dostih skončil. Za překážkou 6b (Malý popkovický skok) vyvezl z kurzu svého jezdce Adama Čmiela CUWALL a pokračovalo se v deseti koních. Chaos nastal za Velkou vodou, kde KAISERWALZER (ž. J. Brečka) a AVERIS (ž. O. Velek) zbytečně objížděli točný bod, který nebyl v kurzu dostihu a rozhodili většinu pole. Na to doplatila am. Tereza Polesná, jíž se otočilo sedlo a BILBO D´ASSAULT pokračoval sám. Hned poté byl zadržen AVERIS. V té chvíli byl ve vedení COUPSTAR (ž. J. Faltejsek) a svůj náskok zvyšoval až k cílové podkově. Druhý doběhl GODFREY (D. Vyhnálek), třetí UN REVE DAUTOMNE (ž. J. Myška), čtvrtý KAISERWALZER, pátý BEAU FIXE (ž. L. Solignac), šestý DULCAR DE SIVOLA (J. Borč) a posledními dokončivšími byli irští hosté ALPHA MALE a JET FIGHTER. Ti zůstávají v Česku a budou se na severní Moravě, pod dohledem trenéra Grega Wroblewského připravovat na VP. Kvalifikaci mají splněnou ze své domoviny.

Prohlédněte si velkou fotogalerii Lenky Sklenákové

4.kvalifikace na VP.jpg

Poslední, 4. české kvalifikace (STCC, NL, 5800m.) se zúčastnilo 9 koní. Po startu vzal za tempo LODGIAN WHISTLE (ž. J. Bartoš) a roztáhl pole. Za ním se držel GAP PIERJI (ž .J. Kratochvíl) a tato dvojice velmi líbivě a profesionálně přeletěla Irskou lavici. To se bohužel nepodařilo TALENTovi, který si, dle mého soudu, na výskoku přišlápl přední nohu, a tím katapultoval ze sedla svého žokeje Pavla Složila ml. Při točení za Malými zahrádkami se vedoucímu LODGIAN WHISTLovi otočilo sedlo a žokej Josef Bartoš jej musel zadržet. Na čele zůstal GAP PIERJI a nová akvizice rodiny Myškových HAPGARDE DE THAIX, tedy nováčci na pardubické dráze. Druhý jmenovaný vyrobil chybu na Velké vodě, kde nechal zadní nohy, ale pokračoval dál. Podobné chyby vyrobili i ARGANO (ž. M. Liška) na Suchém příkopu za lesem a ROYAL GINO (ž. M. Novák) na Velkém anglickém skoku, kde chyboval i v minulé kvalifikaci. O skok dál, za Suchým příkopem mezi břízami, zadržel ž. J. Myška HAPGARDE DE THAIX. To už s obrovským náskokem skákal Havlův skok GAP PIERJI. V oblouku do cílové roviny se začal přibližovat STUKE (ž. O. Velek) a zvenčí rozbalil svůj pověstný závěrečný speed ARGANO. Poslední skok už skákal na špici a před sebe nikoho nepustil. Druhý doběhl STAR (ž. M. Stromský), který podobně jako ARGANO prošel dostihem na zadních pozicích a předvedl úderný finiš. Třetí doběhl STUKE, čtvrtý se konečně kvalifikoval ROYAL GINO, pátý byl GODSALINO (ž. J. Kocman) a šestý dokončil unavený GAP PIERJI.

Karty na druhou říjnovou neděli jsou tedy rozdány. Díky mému zdržení s tímto článkem už dnes víme, že na startovní listině VP je 18 koní, favoritem je SACAMIRO, ovšem jak už to tak bývá, vyhrát může kdokoliv.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.