Kvalifikace F2 v Miami: Indická pole-position v USA
Text a foto: Roman Klemm
Historicky první kvalifikaci formule 2 v USA vyhrál zkušený pilot farncouzské stáje ART, Kush Maini z Indie. Favorit ročníku Rafael Camara z Brazílie zajel druhý řas.
Poté, co podivná politická situace na blízském Východě znemožnila konání arabských závodů, musela FIA jednat. Jezdci svým sponzorům slíbili jistý počet závodů a toho nyní bude dosaženo dodatečným vsazením podniků v Miami a v Montrealu do kalendáře F2. A tak se tato třída tedy poprvé ve svých dějinách prezentovala v Severní Americe.
Volný trénink skončil malým překvapením: nejlepší čas si totiž zapsala americká hvězda IndyCarů, Colton Herta. Domácí pilot Hitechu zajel na všem jezdcům neznámé trati 19 měřených kol a za ním se seřadili Kush Maini (ART), Laurent van Hoepen (Trident) s Dinem Beganovicem (DAMS). Borci týmu Boba Vavříka (AIX) Cian Shields a Emmo Fittipaldi se museli smířit se 17. a 19. časem.
Na rychlá kvalifikační kola se jezdci vydali hned začátkem odpolední session. Mnoho z nich spekulovalo s tím, že jim první sada pneumatik umožní po několika kolech „odpočinku“ i druhý rychlý pokus – vetšinou ale bylo první kolo to rychlejší. Než všichni zavítali k výměně pneumatik do boxů, usadil se na špičce favorizovaný Rafael Camara (Invicta), před Alexandrem Dunnem a Martiniusem Stenshornem (oba Rodin).
Syrová trať ale pochopitelně zrychlovala a o postavení na startu musely tradičně rozhodnout teprve pokusy těsně před koncem 30minutové kvalifikace. Všichni se zlepšili a nejlépe se to podařilo zkušenému Indovi Mainimu, který zajel o 33 tisícin rychleji než Camara a o 50 tisícin rychleji, než Stenshorne. Za nimi se seřadili Dunne, Mini a vlastní senzace dne, doposud neznámý specialista vozů GT z Argentiny, Nico Varrone z týmu Fritse Van Amersfoorta.
Zatímco se Maini radoval ze své první nedělní pole-position, figurovali piloti AIXu jen v zadní čtvrtině pole: Fittipaldi bude na startu obou závodů víkendu stát jen na 18. a Shields na posledním 22. místě.
Zítřejší sprint odstartuje v 16:00 h našeho času.
Top10 kvalifikace F2 v Miami:
- Kush Maini, ART 1:39,888s
- Rafael Camara, Invicta 1:39,921s
- Martinius Stenshorne, Rodin 1:39,938s
- Alexander Dunne, Rodin 1:40,057s
- Gabriele Mini, MP 1:40,111s
- Nico Varrone, Van Amersfoort 1:40,204s
- Joshua Duerksen, Invicta 1:40,208s
- Oliver Goethe, MP 1:40,216s
- Laurent van Hoepen, Trident 1:40,223s
- Nikola Tsolov, Campos 1:40,265s