Tomáš Enge: „Krumlov byl strašně náročný!“

Teprve svůj druhý start na Rallye Český Krumlov absolvoval Tomáš Enge. „Předtím to bylo před osmnácti lety. V roce 2003 mě navigoval Petr Gross a startovali jsme s Fordem Focus WRC. Hned druhý den ráno skončilo naše účinkování v příkopě,“ vrací se do minulosti Tomáš, který tentokrát tvořil osvědčenou posádku se sestrou Lucií v rodinném Fordu Escort RS 2000 MKII.

„Bylo to náročné. Strašně náročné. Chladné počasí a dost vytahaného listí kolem silnic ještě zvýšily extrémně obtížné podmínky,“ začíná své hodnocení pilot, jenž prožil krizovou situaci hned zkraje soutěže. „Hned ve třetí zatáčce druhé erzety, která klouzala, a já do ní přijel moc rychle na studených gumách, jsme šli do lesa. Naštěstí jsme levým zadním kolem „štrejchli“ o pařez, který nás zastavil. Prohnutý levý zadní blatník nevadil. To byla jen karosářská záležitost. Horší bylo, že nám prasklo hlavní listové péro, na kterém pruží zadní náprava. Díky tomu ta náprava na levé straně cestovala zepředu dozadu a zbytek této vložky i další dvě nezbylo, než projet volným tempem. V servisu následně proběhla provizorní oprava. Stále to však nebylo stoprocentní a další tři sobotní erzety znamenaly další ztrátu. Navíc se mi zde ještě „podařilo“ srazit balík v jednom z retardérů a vyfasovali jsme třicetivteřinovou penalizaci. To znamenalo propad na páté místo mezi historiky. Až ve večerním servisu byl čas vyměnit poškozené péro a do neděle nastoupit v plné formě,“ popisuje nelehkou sobotní etapu liberecký soutěžák. 

Neděle se naopak sourozenecké posádce podařila skvěle. „Vstříc velmi náročným nedělním erzetám, jako jsou Kohout a Malonty, jsme vyráželi trošku nervózní. Tím více, že v noci pršelo a my dumali nad volbou pneumatik. Nakonec padla volba na mokré, což se ukázalo správné. Obě dopolední erzety se nám podařilo vyhrát. Musím přiznat, že po příjezdu do cíle Malont jsem pořádně nevěděl, kde jsem. Pouze, že v cíli. Jet Malonty poprvé a navíc na vodě byl neskutečný zážitek. Rychlé zatáčky, do kterých není skoro vidět a je potřeba je jet skoro naplno, vyžadují velký pocit víry ve spolujezdce, auto i sám sebe. To bere hodně energie, takže jsem přijel docela unavený,“ přiznává motoristický univerzál. „V servisu jsme opět uvažovali nad obutím. Už během prvních průjezdů totiž spousta míst oschla. Znovu však padla volba na mokré pneumatiky a opět se to vyplatilo. Na některých místech, především v lesích, jsme získali čas díky jistotě, že auto zabrzdí a zatočí. Také obě zbývající erzety a tím i celou nedělní etapu se nám podařilo v historicích vyhrát. Boj o pódiové umístění byl poměrně velký. Především s Liborem Kotrmonem, jehož však bohužel dvě erzety před koncem zastavila technická závada. Myslím, že jsme v neděli podali skvělý výkon. Poděkovat musím mechanikům, kteří po mých sobotních výletech mimo trať dali auto do kupy. Vše fungovalo perfektně. Gratulujeme k vítězství a parádnímu výkonu Mírovi Janotovi a Petrovi Novákovi.“

Hned nadcházející víkend čeká Tomáše další akce. „Tradičně se představím na Setkání mistrů v Sosnové. Tentokrát však nikoliv s osvědčeným „Fordíkem“. Společně se sponzory a partnery chystáme pro diváky překvapení,“ končí naše povídání Tomáš Enge. 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.