MS v Adventure Race 2013 - Kostarika - NEJNÁROČNĚJŠÍ ZAVOD NA SVĚTĚ

MS v Adventure Race 2013 - Kostarika - 1. až 3. den

Závod vede přes celou Kostariku od Panamy po Salvador. Kouzelný byl předstartovní výklad, kdy museli závodnici projít kolem 4 akvárijí s hady, které budou potkávat v buši a na vodě a jejichž kousnutí je smrtelné.

Závod začal MTB etapou dlouhou 100km s převýšením 1000m. Po 9 až 10 hodinách kolem půlnoci dojeli do depa první týmy. Výborně zvládly čeští reprezentanti především noční úsek přes opuštěné železnice a s hodinovou ztrátou se pohybují kolem 15. místa. Bez spánku pokračují všichni závodníci na Mnohem náročnější etapu sea kajaku, jehož první část vede po řece. Sea kajak cca 70km vede přes Golfo Dulce (nejhlubší záliv na světě), kde se závodnící potkali s delfíni a někteří s velrybami. Klíčový byl mangrový kanál, protože týmy, které se k němu dostaly za odlivu musely lodě přesunout po souši a tím velmi ztratily. Také hrozné vedro kolem 40 st.C dává všem zabrat. Na moři se nedá odpočinout, protáhnout nebo si lehnout - prostě musíte 12 až 16 hodin pádlovat.

mtb

Asi 30km trek přes poloostrov do Drakovy zátoky vedlo nekrásnějším místem Kostariky. Teplota je nad 30 ° C se slušnou vlhkostí, a pro ty, kteří uvízli v Mangrovem porostu, tak to mají zdablované – žádný stín a žádný vítr a žádná voda. Většina týmů by dala cokoliv za studené pivo.

Video z lanovky v džungli:

Závodnící překonali 1km převýšení a přes džungli doběhli v podvečer k moři, kde je čekala náročná etapa na řece o délce 65km s přesuny po souši, ale s obrovským možstvím cest, kanálů a hlavně variant postupů. Takto náročný oriuenťák na řece není nikde na světě. Proto se předpokládálo, že nejlepší zvládnou trať za 15 hodin, ale skutečnost byla horší a nejlepším trval River Kajak skoro celý noc a den. Nejdrsnější etapa pádlování v historii adventure závodění! O spaní běhěm noci nebyl zájem - nikdo si netroufl zalehnout na břeh plný krokodýlů a vodních zmijí. některé týmy šetří holky jak to jen jde - přenášení přes vodu můe být zásáadní na treku, protože holkám ochrání co nejdéle nohy.

kajak

V čele závodu jsou francouzi z Thule, ale novozélanďané ze Seagate´, švédové ze Silvy nebo jihoafrický Adidas popř. americký Tecnu jsou v kontaktu. Skvěle si vedou Mistři Evropy z Polska a drží se mezi prvními 8 týmy. České týmy skončí River Kajak mezi 15. až 20. místem. Tecnu z USA riskovali postu přes kanál, kdy spoléhali na příliv a nakonec jim to vyšlo. Poláci měli štěstí na problematicky zakresleném kontrolním bodu, který našli hned a tím stáhli o hodinu první francouze, kteří bloudili.

presun

 

Závodníky čeká 100km MTB do 2000 m.n.m. a následovat bude 100km dlouhý VHT trek s převýšením 4km a hlavně přes vrcholy ve výšce 4300 m.n.m. Z nuly do 4km a naopak z teplot +35 na 0 st. C - to bude náročné !!! 


850km vzdušnou čarou = 1000km na trati ; až 10 dní NON-STOP
25 zemí a 60 reprezentačních čtyřčlenných týmů (min. 1 žena)
Trek, MTB, OB, kajak, raft, plavání, lezení, HighMountain, canyoning, coasteering, in-line, jumary ...
0 až 40 st.C; 0 až 3000m.n.m.; vlhkost až 90%

Foto: Rob Howard and Jonathan Brger

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.