Konečně pódium pro Martina Koláčka na La Solitaire URGO Le Figaro

10. června byla odstartována 500 mil dlouhá náročná etapa přes Biskajský záliv zpět do Francie. Po startu dobrém startu se Milan Koláček propadl do třetí desítky startovního pole, ale během první noci se probojoval na vynikající 11. místo a držel krok s těmi nejlepšími. Ve třetí etapě byl na programu krátký 120mílový sprint kolem ostrova Belle-île zpět do Concarneau. Mezi nováčky Martin Koláček vybojoval 3. místo, těsně před cílem porazil svého největšího soupeře Pierra Le Bouchera o 25 vteřin.

Protiproud, řasy a únava

Druhá etapa přes Biskaj nebyla tentokrát překvapivě náročná kvůli silnému větru, ale naopak protože byl slabý a proměnlivý. Závodníci tak strávili na moři dlouhé čtyři noci. Za kormidlem, bez spánku, s mimořádným psychickým a fyzickým vypětím. Po přeplutí Biskaje před točnou bójí Occidental u Chaussée de Sein se Milan držel společně se svým kamarádem Adrianem Hardy kolem 10. místa. V noci z pondělka 12. 6. na úterý však přišly problémy. Milan pravděpodobně chytil řasy na kýl a silný protiproud ho začal snášet výrazně pod točnou bóji. Adrian Hardy se mu začal vzdalovat. Milan se musel vracet proti silnému proudu a bóji točil na 19. místě. Až za ní si všiml, že loď pluje výrazně pomaleji a téměř hodinu mu trvalo, než se nejrůznějšími manévry řas zbavil. Propadl se až ke 30. místu.

Martin Koláček

Přestože vítr byl stále slabý, ředitel závodu rozhodl, že flotila nezamíří rovnou do cíle v Concarneau, ale ještě obkrouží Belle-île. To závodníkům potrvá další den. Milan se ani přes strašnou únavu a zklamání z velkého propadu z čela závodu nevzdává a bojuje. Za poslední dvě hodiny před cílem jde spinakr čtyřikrát nahoru a dolů podle toho, jak se mění vítr. Těsně před cílem Milan předjíždí svého největšího rivala, nováčka Pierra Le Bouchera. V cíli je tak ve středu 14. 6. 3 hodiny ráno na 30. místě celkově a čtvrtý nováček.

K molu v Concarneau přijíždí zcela vyčerpaný a deprimovaný. „První tři dny a noci byly super až po Chaussée de Sein, kde byl strašně silný proud. Nedal jsem si pozor a nechal jsem se snést. Půl míle jsme pak doháněl skoro hodinu a ztratil jsem několik míst. Byl jsem tak vyčerpaný, že jsem si musel jít lehnout, a do toho se mi nabalil paket řas na kýl. To mě výrazně zpomalilo. Jsem zklamaný, protože jsem jel velkou část etapy perfektně, v závěru mi trochu došly síly a začal jsem se propadat. Start další etapy je již zítra. Musím nabrat trochu sil, i když na odpočinek není mnoho času, ale rozdíly jsou malé, ještě mohu něco získat zpátky,“ doufal Milan po dojetí.  A měl pravdu – stále je o co bojovat, v součtu dvou etap je totiž na průběžném 21. místě celkově na čtvrtý mezi nováčky. Na třetího Pierra Le Bouchera ztrácí pouhou půl hodinu. 

Konečně pódium

15. června bylo na mole v Concarneau opět rušno. Závodníci La Solitaire URGO Le Figaro se totiž připravovali na třetí etapu – krátký 120mílový sprint kolem ostrova Belle-île zpět do Concarneau. Mezi nimi i Milan Koláček, který se dobře vyspal a předvedl parádní start. Sledovat 42 lodí Figaro jako na předoboční kurz za přibližně 15uzlového větru opouštějí startovní čáru a točí první bójku pod vedením Adriana Hardyho a Milana Koláčka byla prostě nádhera.

Za další otočnou bójí lodě nasadily spinakry a Milan se stále držel na čelních pozicích. Skvělá rychlost mu vydržela až ostrovu Belle-île, který točil na šestém místě. Se spinakrem to Milan prostě umí, a to se potvrdilo i nyní. Cesta zpět ale znamenala křižování a Milan s těmi nejlepšími krok neudržel, zaostával v rychlosti. Přesto se až do rána držel v první desítce. Pak se sice propadl a cílovou čárou projel dnes kolem poledne na celkovém 22. místě. Mezi nováčky ale vybojoval 3. místo, těsně před cílem porazil svého největšího soupeře Pierra Le Bouchera o 25 vteřin. Etapu vyhrál Nicolas Lunven a vede také celkové pořadí. V něm se Milan posunul již na 20. místo.

Na mole Milan nejprve neskrýval zklamání: „V závěru jsem neměl rychlost a nedokázal jsem přijít na to, jak loď nastavit, aby zrychlila. Vím, že plavba na stoupačku ve středním větru je moje slabina, a to se jen potvrdilo.“ Pak se přeci je usmál: „Start se mi ale povedl, jel jsem levobokem po čáře, pak stačilo jen odpadnout a co nejrychleji nabrat rychlost. Navíc u startovní lodě byla skrumáž a lodě se tam vzájemně brzdily, toho jsem využil. Jsem spokojený, první dvě třetiny etapy jsem jel výborně, byl jsem pořád v první desítce. Závěr se mi sice úplně nepodařil, ale dojel jsem třetí mezi nováčky, takže šance na medaili tu ještě pořád je.“

Martin Koláček

Milan je sice stále v celkovém pořadí čtvrtý a na třetího nováčka ztrácí 20 minut, ale to se dá v poslední dlouhé a náročné etapě, která startuje v pondělí 19. 6. a vede k majáku Wolf Rock a podél anglického pobřeží zpět do Dieppe, stáhnout.

Tisková zpráva a foto Eva Skořepová

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.