Kolomý po čtvrté celkový vítěz El Chott Rally. Šoltys hlásí na Dakar  připraven!

Martin Kolomý opanoval v Tunisku hned šest etap z osmi a stal se již po čtvrté ve své závodní kariéře absolutním vítězem El Chott Rally de Tunisie. Jeho týmový kolega Martin Šoltys splnil primární cíl tuniské mise, když si otestoval komunikaci s novou posádkou a zrádnou jízdu v písčitém terénu. Samotný závod však nedokončil poté, co v duchu fair-play upřednostnil zdraví soupeře!

Posádka Martina Kolomého vyrazila do Tuniska namísto s Tatrou Phoenix, s Tatrou 815 Fat Boy. „Po dohodě s Martinem jsme nechtěli do Tuniska tahat oba Phoenixy, jelikož do nalodění na Dakar by po závodě zbývaly pouhé tři týdny a pokud by se něco přihodilo, byl by to problém. Prvořadým cílem nebyl test techniky, ale navigace v dunách a trénink jízdy v písku,“ vyjasnil důvody výměny speciálů manažer týmu Jan Kalivoda, který byl s počínáním pilotů v africké zemi spokojen. „Technika držela, obě posádky si otestovaly jak komunikaci, tak i náročnost písčitého terénu. Odjíždíme nejen s velmi dobrým pocitem z dobré přípravy na Dakar, ale zároveň jako dvojnásobní vítězové. Vítězství Martina Kolomého v absolutním pořadí považuji za pomyslnou třešinku na dortu. A Martin Šoltys je pro mě vítěz fair-play, což je přesně v duchu rally Dakar,“ zhodnotil manažer týmu počínání posádky Phoenixe, která v závěru upřednostnila zdraví soupeře, před závoděním.

Vítěz dvou dakarských etap si závod pochvaloval hned od úvodních kilometrů. „Tuniskou rally mám velmi rád a vždy si tento závod užívám. Jsou tu opravdu nádherný vysoký písečný duny, takže náklony jsou celkem velký. Zatím se mi tu hodně líbí,“ hodnotil první tři etapy Kolomý, který bral tuniský závod jako ideální přípravu na lednový Dakar. V jeho posádce nahradil pro tuniský závod navigátora Rosťu Plného, zkušený Jan Tománek. „Jsem hodně spokojený. Najeli jsme zde velkou spoustu kilometrů, porazili jsme i auta a motorky, ale zase to nemohu přeceňovat. Přeci jen, Dakar je ještě o level výš. Každopádně, zjistili jsme zde ještě pár drobných nedostatků, které je do Dakaru potřeba vyladit. To byl také účel tohoto závodu. Nejedná se ale o nic zásadního,“ řekl Martin Kolomý, který tuniský závod ovládl již v letech 2011,2012 a 2016.

Také Martin Šoltys absolvoval El Chott rally oproti Dakaru s jednou změnou v posádce. Dakarského matadora Josefa Kalinu nahradil navigátor David Schovánek. „David jel Dakar poslední dva roky v rychlé asistenci Martina Prokopa, takže zkušenosti má. Potřebovali jsme se zde hlavně sladit v komunikaci, což se myslím povedlo,“ komentoval Martin změnu v jeho týmu. „Kromě spolupráce posádky jsme zde také testovali novou spojku a brzdy. Musím zaklepat, vše bylo bez komplikací,“ pochvaloval si Martin.

V předposlední etapě upřednostnil Martin Šoltys zdraví před závoděním. „Závod jsme měli celkem dobře rozjetý, bojovali jsme o Top 3. V sedmé etapě jsme se přimotali k nehodě Gábiny Novotné a čekali tam několik desítek minut na doktora. Jelikož jsme jí pak ještě odváželi motorku do depa, tak jsme etapu nedokončili. Nemrzí mě to, ani chvilku jsem neváhal. Zdraví je na prvním místě.“

Zdravotní problémy sehrály svou roli i před poslední rychlostní zkouškou, do které nakonec posádka Tatry Phoenix po vzájemném rozhodnutí nenastoupila. „Náš palubní mechanik Šiky dostal v noci z neděle na pondělí ledvinovou koliku. Doktoři mu píchali nějaké injekce, ale moc to nepomáhalo. Nemělo cenu zahrávat si s jeho zdravím,“ řekl Martin Šoltys.

Veškerá technika je teď na cestě zpět do vývojového centra v Roudnici nad Labem. Do nalodění na rally Dakar 2019 ve francouzském Le Havre, které proběhne 22. - 23. listopadu 2018, nezbývá už mnoho času. Finální složení posádek bude odhaleno na tiskové konferenci před naloděním 19. listopadu 2018. Nadcházející ročník Rally Dakar pak startuje slavnostním podiem v hlavním městě Peru 6. ledna 2019 a končí 17. ledna opět v Limě.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.