Kiss opět nezastavitelný

Goodyear FIA ETRC Most: Kiss opět utekl konkurenci

Vláďa Rožánek | foto Vilém Sýkora

Další závodní víkend absolvovali jezdci FIA ETRC po delší prázdninové odmlce na autodromu v Mostě. Nikdo nebyl na pochybách, že hlad jezdců po bodech v Mostě bude, neboť se přiblížil závěr sezóny rychlých náklaďáků a boj o pódiová umístění má ještě dost otazníků, a hlavně dost vyrovnaný bodový stav. Až na vedoucího muže v maďarských barvách, který až zázračně vyhrává jeden závod za druhým a své soupeře doslova válcuje. I další skvělá zpráva čekala na domácí fanošky závodů FIA ETRC, a to že se letos poprvé ukázala Buggyra Racing s Adamem Lackem, kterého domácí publikum vítalo fanděním, i když zrovna nedělní program neměl zrovna ideální počasí a 4. závod se nakonec nedojel. Ale hezky popořádku.

Čtvrteční odpoledne přivítal Most jezdce FIA ETRC, Nascar Euroserie i dalších přidružených sérií při spanilé jízdě městem a autogramiádou uprostřed města. Techniku si tak mohla prohlédnout široká veřejnost a odnést si nějaký ten autogram do sbírky. Pak již následovaly první tréninky a kvalifikace.

Zdroj dynamické sekce: » VS_ETRC-1 (Fotogalerie)

Nikým nezastavitelný Kiss, tak by mohl znít název nejednoho článku o FIA ETRC, neb Maďar Norbert Kiss pokračoval i v Mostě dalším sbírání cenných pohárů za vítězství a dál si utvrdil pozici na čele šampionátu FIA ETRC.

Hned první závod udával Maďar Kiss se svým manem tempo, když udržel Jochena Hahna za zády a začal se vzalovat do bezpečné vzdálenosti. Jochen Hahn sice projel nakonec cílem druhý, ale dostal 5s. penalizaci a ta mu nestačila na Albaceteho, tak se musel spokojit až se třetí příčkou. Čtvrtým místem překvapil Jamie Anderson z Británie. V První jízdě skončil Adam Lacko s Buggyrou Freighliner na osmém bodovaném místě a připravoval se na obrácený start z pole position do druhé jízdy.

Start druhé jízdy nevyšel hned na poprvé, a to když ze strkanice na startu mezi Faasem se scanií a Kursimem na ivecu si odnesl největší ránu Mark Taylor a závodní víkend pro něj skončil. I když se snažil svůj man dát dohromady, tak klec byla natolik poškozená, že již startovat nemohl a diváci se na něj mohou těšit na dalším závodě v Zolderu.

Restartovaný závod čekal na opravu chlazení Kursimova iveca a po startu hned vystřelili oba Hahnové, tedy druhý v celkové klasifikaci Jochen s touhou po titulu a jeho syn Lucas. Ovšem v přemíře snahy Lucas strčil do svého táty a mela byla na světě. Zdrželi se oba hodně a cíl viděli na osmém resp. desátém místě. Za to domácím fanouškům udělal velkou radost lokalmatador Adam Lacko s Buggyrou Freighlinerem, když dokázal od startu do cíle udržet první místo, no byly to nervy pro jezdce i diváky, ale povedlo se to na výbornou a první den v Mostě mohli být diváci s průběhem závodů spokojeni. Jamie Anderson znovu zabojoval a nechal za svým třetím místem i Kisse. Stupně vítězů dělila až do posledních metrů sekunda. Kursim v pátek měnil motor a body tak potřeboval, ale třikrát a dost. Dostal za třikrát porušení max rychlosti DSQ.

Sobotní počasí vyšlo, hůře bylo v neděli. Třetí jízdu ovládal opět Kiss, nic překvapivého, ale Adam Lacko si za ním zajistil druhé místo a fanoušci jásali v Mostě podruhé. Startovalo se však pod žlutými vlajkami, když se na dráhu autodromu v Mostě snášela jedna kapka za druhou. Největší šok předvedl divákům i jezdcům Sasha Lenz, a to když ze sedmého místa se dokázal probojovat až na čtvrté místo. Jochen Hahn předjel Halm, pak ještě Lenz a Albacete, ale ten ji nakonec roztočil, se ztrátou dojela osmá. Kursimovi se nedařilo ani ve třetí jízdě a skončil šestý. Clemems Hecker ukázal, že jeho scania se vody nebojí a dostal se letos poprvé do Superpole. V závodě nakonec dojel desátý. Andersonovi to na vodě tolik nešlo a skončil před ním devátý.

Zdroj dynamické sekce: » VS_ETRC-2 (Fotogalerie)

Napínavá poslední čtvrtá jízda skončila červenou vlajkou. To když se na autodrom v Mostě snesly potoky vody. Ale po startu za safetycarem stihnul ještě projít Norbert Kiss polem, jako nůž máslem a zasloužil se o jeho třetí vítězství během mosteckého víkendu. Upevnil si tak náskok v čele šampionátu. Nedařilo se však Albacetemu a po předjetí od třech soupeřů v jednom kole skončil sedmý. Bohužel ani Adam Lacko tento závod nedokončil a po prvním kole zamířil s poruchou řazení do depa. I tak mu musíme k velkému úspěchu pogratulovat a snad zase nějaký český jezdec do světa závodních trucků v budoucnu zavítá. Po jízdě v FCY režimu, kdy kamiony nesmí jet více, jak 70Km/h následovala po dvou kolech na kalužích červená vlajka od vedení závodu. Na stupně vítězů se kromě vítězného Kisse postavila ještě šťastná Steffi Halm z týmu Schwaben Truck Sport a Sasha Lenz. Za nimi dojel Lucas a Jochen Hahn, asi doma pochvalu nedostal, ale za předčasně ukončený závod nemohl. Celkem se v Mostě představilo 15 kamionů, Lacko a Lucas Hahn jako RBR jezdec, tedy přihlašující se jen na jednotlivé závody. Adam Lacko zaznamenal pátý nejvyšší bodový zisk a zařadil se na jedenácté místo průběžného pořadí.

Pořadí Goodyear FIA ETRC po závodech v Mostě:

 1. Norbert Kiss (HU) MAN – 266 bodů
 2. Jochen Hahn (D) Iveco – 188
 3. Sasha Lenz (D) MAN – 174
 4. Antonio Albacete (ES) MAN – 164
 5. André Kursim (D) Iveco – 108
 6. Steffi Halm (D) Iveco – 105
 7. Jamie Anderson (GB) MAN -90
 8. Lucas Hahn (D) Iveco – 62
 9. José E. Rodriguez (PT) MAN – 58
 10. Steffen Faas (D) Scania – 51
 11. Adam Lacko (CZ) Buggyra – 28
 12. Mark Taylor (GB) MAN – 25

 

Sledujte napínavé souboje i v Zolderu, kam se kolotoč FIA ETRC teď přesune.

Goodyear FIA ETRC 2023

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.