Když v poušti prší...

Aleše Lopraise přibrzdily defekty

Z pohledu Instaforex Loprais Teamu poznamenalo třetí etapu Rally Dakar 2023 nejen rozmarné počasí, ale také defekty pneumatik a penalizace za „nesebraný“ průjezdní bod. Přesto posádka Aleše Lopraise dál bojuje na špici kategorie kamionů.

Součástí etapy z Úly do Háilu měla být rychlostní zkouška dlouhá 447 kilometrů. Ovšem kvůli zhoršujícím se povětrnostním podmínkám nakonec špičkové posádky kamionů absolvovaly na čas jen 377 km. Zbývající část speciálky byla zrušena, neboť sílící vítr a průtrž mračen bránily pořadatelům v zajištění bezpečnosti soutěžících i férovosti samotného průběhu závodu.

Aleš Loprais, Jaroslav Valtr ml. a Petr Pokora s Pragou V4S DKR ráno opouštěli bivak jako lídři kategorie nákladních automobilů s dvanáctiminutovým náskokem před Nizozemcem Janusem van Kasterenem. V úvodu speciálky se v těžkém vlhkém písku na mezičasech drželi na špici, avšak na dalších kilometrech několik minut ztratili.

„Jelo se nám skvěle, dokud nás nepotkal pomalý defekt levého zadního kola, k němuž se o něco později přidal ještě defekt pravé zadní pneumatiky, který už tak pomalý nebyl. Asi sto kilometrů jsem to dofukoval, jenže pravý zadek už nešel udržet a museli jsme kolo vyměnit,“ popisuje palubní mechanik Petr Pokora. „Aby toho nebylo málo, jen o pár kilometrů později jsme na pravém zadku měli defekt znovu. S dofukováním jsme naštěstí dojeli až do cíle. Bylo to tak tak, ale povedlo se. Celkem tedy dnes tři defekty, ale z kabiny jsme kvůli výměně museli jen jednou.“

Podruhé ji čeští závodníci opouštěli před brodem, kde z kritických nesnází pomáhali Cristině Gutiérrez a Pablu Morenovi, jejichž buginu uvěznil v říčním korytě nebezpečně zdivočelý vodní živel.

„Začalo brutálně pršet a v řece, kterou jsme měli přejet, byla zapadlá bugina. Snažili jsme se ji vyprostit, což se podařilo, i když Cristina už byla skoro až po krk ve vodě,“ líčí Aleš Loprais. „Chvílemi to vypadalo, že se rally zastaví, protože za deště se zdejší řeky vzedmou během minuty, což jsme viděli na vlastní oči. Zatímco čtyři kamiony před námi měly ještě jakžtakž dobrý průjezd, v době našeho příjezdu byla hladina už zase o něco výš, a jak jsme zastavili u té buginy, zvedla se o dalších čtyřicet centimetrů. Byla to brutální průtrž mračen, která způsobila menší potopu i v bivaku, ale zítřejší etapa by se měla jet tak, jak ji organizátoři původně naplánovali. Je vidět, že to je nastavené hodně tvrdě, ale my se budeme snažit jet tak jako v předchozích dnech. Dnešek byl spíše o přežívání a jsem fakt rád, že jsme dojeli a držíme slušné umístění.“

Do kontrolního bodu na 377. kilometru, kde byla rychlostní zkouška předčasně zastavena, přijela Praga se startovním číslem 508 jako pátá, ale cestou minula jeden z povinných průjezdních bodů a s patnáctiminutovou penalizací se ve výsledcích etapy zařadila na desátou příčku. V průběžném pořadí patří Lopraisovi druhá pozice s odstupem necelých šesti minut od Jaroslava Valtra st., který se ujal vedení. Před třetím van Kasterenem má pilot Pragy k dobru deset a půl minuty.

Zdroj dynamické sekce: » Loprais_Dakar_začátek (Fotogalerie)

Martin Prokop se po dramatické a zkrácené třetí etapě Dakaru drží v top 10 celkové klasifikace

Pokaždé, když dakarská karavana stoupá do hor směrem k Ha´il je jasné, že se bude něco neobvyklého dít a úřadovat bude mimo jiné i matka příroda! Nejinak tomu bylo i v úterní třetí etapě Dakaru, když během ní začalo hustě pršet a rozvodnily se vodní toky, jejichž koryta protínají trať závodu. Organizátoři tak kvůli bezpečnosti museli všem kategoriím zkrátit délku měřených úseků, automobilům konkrétně o 70 kilometrů. Martin Prokop s Viktorem Chytkou v barvách Orlen Benzina Teamu se i po této extrémní zkoušce nadále drží v první desítce celkového pořadí, když jim po vyrovnaném výkonu a sedmnáctém místě v etapě patří desátá příčka celkově.

V rozbahněném bivaku poblíž letiště v Ha´il Martin Prokop třetí etapu hodnotí: „Dnes měl mít měřený úsek celkem extrémní délku, ale kvůli počasí se trať zkrátila. My jsme se naštěstí vyhnuli potížím a měli jsme pouze déšť a kaluže. Viděl jsem ale videa s rozvodněnou řekou a dalšími extrémy, takže se tomu rozhodnutí nedivím. Nemohly v tom létat helikoptéry organizátora a záchranářů, což představovalo riziko a také proto se zbytek zkoušky zrušil. I tak jsme ujeli necelých 400 měřených kilometrů, které byly hodně o maximální rychlosti v písku. Výsledek nás i přes dobrý pocit z jízdy tak úplně netěší, ale než budeme mít nový motor s turbem, nemůžeme s tím nic moc dělat a na rychlých úsecích to bude vždy složitější. Tyhle typy etap musíme projet bez technických a navigačních potíží a ztratit v nich co nejméně.“

Navigátor Viktor Chytka dodává: „Startovali jsme z osmého místa a jelo se nám dobře bez navigačních nebo jezdeckých chyb a bez defektů. Dnes jsme byli sice sedmnáctí, ale na desítku jsme ztratili necelé tři minuty, takže je vidět, jak je první dvacítka našlapaná a všichni se po nevydařené etapě snaží druhý den dohánět, co mohou. Takže i když nás žádné auto nepředjelo, je vidět, že kluci dneska opravdu letěli. My to doženeme bezchybnou jízdou, výdrží auta a spolehlivou navigací, takže neházíme kvůli rychlosti flintu do žita a jedeme dál!“

Průběžné pořadí Rally Dakar 2023 kategorie automobilů po 3. etapě:

  1. Al-Attiyah (QAT) / M. Baumel (FRA) – Toyota Gazoo Racing 12:20:33
  2. Al Rajhi (SAU) / D. von Zitzewitz (GER) – Overdrive Racing +00:13:20
  3. Peterhansel (FRA) / E. Boulanger (FRA) – Team Audi Sport +00:20:45
    .........
    10. M. Prokop / V. Chytka – Orlen Benzina Team +00:35:10 

Zdroj dynamické sekce: » Martin Prokop - Dakar 2023 - začátek (Fotogalerie)

NA DAKARU SE ŽENILI VŠICHNI ČERTI, VALTR Z TOHO VYTĚŽIL VEDENÍ V SOUTĚŽI!

Jaroslav Valtr se v kategorii kamionů postaral o zápis do historie týmu Tatra Buggyra ZM Racing. I přes ztížené podmínky úterní třetí etapy Rally Dakar v ní obsadil třetí místo a v oficiálním pořadí soutěže se vyšvihl do čela! Martin Šoltys byl v úterý sedmý a průběžně si drží stejnou pozici. Dařilo se i oběma zástupcům ve speciálech Bugygra Can-Am Josef Macháček byl v etapě 14. a Aliyyah Koloc obsadila 25. pozici. V celkovém pořadí to znamená u obou posun na 12., respektive 40. místo. Účastníci kategorie Dakar Classic měli úterní etapu anulovanou, přesto Tatra Puma opět ukázala co v ní a v její posádce vedené Radovanem Kazarkou je.

„Každý si myslí, že nám Dakar ukázal všechno, ale vždycky vytáhne ještě něco horšího, než bylo předchozí den.“ Lépe, než slovy Josefa Macháčka, by úterní dění na Rally Dakar popsat nešlo. Třetí etapu slavné soutěže doslova spláchl déšť. Posádky v kamionech i speciálech kategorie T3 Lehké prototypy absolvovali na trati z Alula do Ḥaʼilu místo původně plánovaných 447 km měřeného testu o 69 km méně.

"Etapa byla ze začátku technická, písečné cesty mezi skálama. Druhá část úvodní erzety byla rychlá, tam se jelo pořád na plný plyn.  Pak jsme se po neutralizaci dostali do scenérie, kterou jsem ještě nikdy neviděl. Byly tam obrovské kamenné ploché desky a mezi tím písek,“ popsal Jaroslav Valtr krásy saúdské přírody. Ale vedle krás na závodníky včetně pilota týmu Tatra Buggyra Racing čekala zrádné nástrahy. „Najednou jsme přijeli k nějaké vysoké hoře, ze které se řítil obrovský potok vody, který normálně splachoval buginy. Hledali jsme tam navigační bod, který byl přímo v té vodě. Říčku, která se nám před očima zvětšovala, jsme jednou projeli. Museli jsme ji při hledání bodu projet znova zpátky. Tam byl ten bod. A zase jsme museli jet přejet tu říčku. Pokoušeli jsme se tam pomoci jedné bugině vytáhnout z vody, ale prasklo lano. Když ty kluci nemají pořádná lana, tak s tím nic nenaděláme,“ vysvětlil pilot Tatry Phoenix, který se stal novým lídrem soutěže. Před druhým Alešem Lopraisem má k dobru 5:45 minuty.

Jeho navigátor, legendární Josef Kalina, dakarské úterý zhodnotil lakonicky: "Bylo to hrozný. Ne, že by se ta trať nedala projet. Ale potíž byla v tom, že to chvílemi bylo jednolité jezero a nebyly tam vůbec žádné stopy. Muselo se jet na azimuty a ty byly takové přibližné. Bylo nutné vyjet z jednoho jezera a přemýšlet, jak se ponořit do druhého. Pak jsem zjistil, že na dosah je hlavní pista. A když jsme ji našli, tak jsme uviděli, že se z ní stala prudká řeka. Do ní se nedalo ani vjet. Tak jsme to nějak šmrdolili okolo v blátě. A do toho nám nešlo ofukování předního skla, tak to bylo všechno tak trošku na slepo,“ dodal 73letý doyen.

Zdroj a foto: PR týmů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.