Kdo bude bojovat o olympiádu v Tokiu?

Český tým se chystá na mistrovství světa v Aarhusu

Od 2. do 12. srpna se v dánském Aarhusu pojede nejdůležitější závod letošní sezony – mistrovství světa olympijských tříd, které je zároveň první kvalifikací na olympijské hry v Tokiu. Kdo bude naši zemi reprezentovat v závodě, po kterém už může Česká republika mít jisté místo v některé z deseti kategorií, v nichž se budou v Tokiu rozdělovat medaile? Nejsilnější účast v historii, tak se dá krátce shrnout, jak bude vypadat česká výprava. Bude mít kolem 40 členů, z toho 19 závodníků, a ČR tak obsadí kromě kategorií 470 muži a 49er muži všechny lodní třídy včetně premiérového ukázkového kiteboardingu. Team leaderem bude předseda Českého svazu jachtingu Karel Bauer, chybět nebudou fyzioterapeuti a samozřejmě trenéři. Vlajkonošem výpravy bude na zahajovacím ceremoniálu Veronika Kozelská Fenclová.

Na olympiádě v Tokiu, a tím pádem i na mistrovství světa v Aarhusu se bude rozdělovat deset sad medailí. Za každou zemi může na olympiádě startovat pouze jedna loď – to znamená 15 závodníků (v Aarhusu je tato kvóta vyšší) v každé třídě – celkem se v Tokiu představí 331 jachtařů – 165 mužů a 166 žen. Genderová vyváženost pronikla bohužel i sem, takže ženy, v jejichž třídách je mnohem menší konkurence, mají daleko větší šanci se na olympiádu kvalifikovat. Nejvíce obsazeným a u nás úspěšným třídám Laser a Finn byla naopak místa ubrána.

Třída Finn

Kdyby Ondřej Teplý (23), kterému účast na olympiádě v Riu jen těsně unikla, zajel stejný výsledek jako na světovém poháru v Hyeres, kde skončil šestý, Českou republiku by kvalifikoval. Z Aarhusu se do Tokia dostane prvních osm zemí, další čtyři mají šanci na MS příští rok a Evropa pak má k dispozici ještě jedno místo – a to je vše. Celkem bude v Tokiu jen 19 lodí.  „Konečně se projevilo to, co přes zimu natrénoval. Podmínky mu v Hyeres sedly, závodil jako zkušený profesionál, doufám, že forma vydrží i do Aarhusu,“ hodnotí Roman Teplý, trenér a táta v jedné osobě. Ondru bude v Dánsku podporovat i šéftrenér české reprezentace Michael Maier (54), pětinásobný účastník olympiád od Savannah po Londýn. Bude také závodit, a může tak Ondrovi zejména psychicky pomoci.

Třída Laser Standard

Ani Ondrův bratr Viktor Teplý (28), kterého jsme mohli vidět již na OH v Londýně i v Riu, není bez šancí. Na Kieler Woche na koci června potvrdil vzrůstající formu a zajel 15. místo. Z Aarhusu postupuje prvních 14 zemí, dalších 5 z MS 2019 a Evropa má k dispozici ještě jedno místo – celkem pojede 35 zemí. Trénuje s holandskou skupinou, jejíž trenér mu bude tvořit zázemí i v Dánsku. Společně s Viktorem budou na startu i další tři naši mladí reprezentanti Štěpán Novotný (24), Jakub Halouzka (21) a Benjamín Přikryl (18), kteří ale jedou především sbírat zkušenosti.

Třída Laser Radial

Velkým a velmi nadějným želízkem v ohni je účastnice olympiád v Londýně (9. místo) a v Riu Veronika Kozelská Fenclová (37), která se na jaře vrátila k tréninku po mateřské dovolené. Už si vyzkoušela dva závody, výsledky zatím nejsou takové, na jaké jsme byli zvyklí, ale její forma jde nahoru. Jejím trenérem bude během kvalifikace Thomas Piesker, neboť Jakub Kozelský, její manžel a bývalý trenér, nyní koučuje Belgičanky. Veronika v Aarhusu již více než týden trénuje: „Je tu strašné vedro, prý zde asi dva měsíce vůbec nepršelo. Vše je vyprahlé. Ale každý den alespoň trochu fouká, většinou ale od břehu. To znamená nestálý přeskakující vítr, podmínky velmi podobné těm na našich jezerech, kdy do poslední chvíle nevíte, zda budete první nebo poslední. Pouze když přijde bríza z moře, jsou podmínky regulérní a vítr stálejší,“ popisuje situaci v místě závodu.

Na startu této třídy bude ještě Martina Bezděková (23), která pilně trénuje pod vedením litevského trenéra Giedriuse Guzyse. Uvidíme, jak se na závod dokáže připravit, její letošní výsledky zatím nejsou podle očekávání. Čísla jsou příznivá – kvalifikuje se 18 zemí, příští rok dalších 10 + dvě další místa pro Evropu. Celkem bude na OH závodit 44 lodí.

Třída RS:X M

Také Karel Lavický (33) už má za sebou olympijské hry v Londýně i v Riu. Zda se mu podaří kvalifikovat potřetí, je otázkou. „Určitě do toho chci ještě jít naplno – v našem sportu se člověk musí rozhodnout buď do toho jít, nebo ne, nic mezi nemá smysl. Přes zimu jsem hodně trénoval ve španělském Cádizu, kde jsme objevili ideální tréninkové místo, navíc se tam dá relativně v pohodě dojet autem, vzít motorák, vybavení, nemusí se nikam létat, nic si půjčovat. Tam se dá trénovat s místními, kteří jsou výborní jezdci, pořádají se tam závody. Ambice jsou samozřejmě kvalifikovat se, i když přiznávám, že to bude tentokrát ještě o něco těžší, ubrali nám totiž nějaká místa, která místo nás dostaly holky. Ale uvidíme,“ říká. Vzhledem ke snížení počtu účastníků na 25, to bude mít opravdu těžké. V Dánsku si účast vyjede pouze 10 zemí, příští rok dalších 8 + 1 Evropan.

Pro zkušenosti si jede Kateřina Švíková (17), která na prkně RS:X absolvuje teprve svůj druhý závod. „V půlce května jsem odjela první mezinárodní závody v nové třídě. Nyní se snažím co nejvíc trénovat. Dost mi v celém procesu pomáhá Karel Lavický. V Aarhusu se budu samozřejmě snažit umístit co nejlépe,“ věří. Kvalifikuje se ale pouze 11 zemí, příští rok dalších 9 z MS a 1 navíc z Evropy. Oba naše surfaře podpoří z trenérského člunu Federico Esposito.

Třída 49er FX

Původem Slovenka Dominika Vaďurová (25) kvůli společnému snu požádala o české občanství. Nyní je Češka a již dva roky společně se Sárou Tkadlecovou (19) zasvětily olympijské přípravě. Jejich výkonnost jde nahoru – na Kieler Woche se probojovaly do zlaté skupiny. Potřebují se dostat mezi prvních osm zemí nebo za rok mezi dalších šest. I zde má Evropa ještě jedno extra místo, celkem bude v Tokiu závodit 21 lodí. Zvládnou to? Budou to mít těžké. „Když se nám zadaří vyjet nějaké úspěchy navzdory skromným podmínkám, ve kterých trénujeme, bude to velká propagace našeho sportu. Jachting pro nás představuje ideální životní styl – pro úspěch je potřeba fyzická kondice i bystrý úsudek, rychlá taktická rozhodnutí. Možná i proto se jachtingu vyhýbají aféry s dopingem, které trápí většinu vrcholově provozovaných sportů. Pro účast na OH jsme připravené obětovat opravdu hodně, to je náš hlavní cíl,“ říkají.

V kvalifikačním závodě uvidíme ještě sestry Živné 19letou Veroniku a teprve 13letou Kateřinu. Uvidíme, jak těžký závod zvládnou. Jejich trenérem je jejich otec Boris Živný, do týmu přizvali ještě Australana Larryho Cargilla.

Třída Nacra 17

Další velmi mladí jachtaři Michal Koštýř (17) a Klára Kulhánková (19) nás měli reprezentovat v technicky nejnáročnější třídě – na foilujícím katamaranu Nacra 17.  Začali však trénovat až letos v červnu, žádných závodů se dosud nezúčastnili. Trénují je jejich otcové. Pustili se do odvážného projektu a držme jim palce, aby vydželi. „Naším cílem určitě je nominovat se. Vzhledem k tomu, že si na Nacru poprvé sedneme až v červnu, tak přímo vyhrát tam nepojedeme. Ostatní mají přeci jenom naježděno o pár měsíců nebo let víc – ale pokud se nominujeme, budeme spokojení,“ věřili si ještě před tím, než létající Nacru 17 vyzkoušeli. Ke spokojenosti by však museli být nejhůře osmí z národů, příští rok se z MS nominuje dalších pět, pro Evropu je pak volné ještě jedno místo. V Tokiu bude startovat 20 smíšených posádek.

Bohužel se ale Michal před mistrovstvím Evropy v polské Gdyni na začátku července zranil, má ruku na měsíc v sádře, takže účast v Aarhusu musela posádka zrušit. Jejich projekt však nekončí, na kvalifikaci mají šanci ještě příští rok.

Třída 470 ženy

Této třídě hrozí vyřazení z olympijského programu, proto se snaží zvýšit účast jednotlivých zemí všemi způsoby. A tak pozvánku dostala  i česká posádka Johana Nápravníková Kořanová (25) a Lenka Mrzílková (30), která na této lodi už před lety závodila. Lenka má navíc na svém kontě společně s Lenkou Šmídovou sedmé místo z olympiády v Pekingu. Do Aarhusu nejedou s žádnými ambicemi, trénovat budou jen týden předem, kdy budou mít k dispozici zapůjčenou loď. V současnosti obě závodí na Fireballu, i když každá s jiným partnerem. Dostat se tak mezi osm nominovaných zemí by bylo i pro ně samotné překvapením.

Kiteboarding

Kiteboarding bude v Tokiu ukázkovým sportem. Pro OH 2024 už byl potvrzen jako sport olympijský. A tak nás těší, že i zde budeme mít svého zástupce. Bude jím Lukáš Vogeltanz (34), nejen velmi úspěšný kiteboardista na vodě i na sněhu ověnčený mnoha mezinárodními úspěchy, ale také majitel kite školy Kite4fun v Egyptě. Patří mezi tři nejlepší Airstyle jezdce na světě a do mezinárodního týmu značky Flysurfer. Věřím, že v Aarhusu předvede stejně jako všichni naši reprezentanti dobrý výkon.

TZ a foto: Český svaz jachtingu

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.