Josef Macháček odstupuje z letošní Rallye Dakar

Smutná zpráva přišla včera večer z  KM Racing Teamu. Technické problémy zastavily na chilském území úspěšné tažení posádky Josef Macháček - Vlastimil Tošenovský v Rallye Dakar. Pětinásobný šampion ve čtyřkolkách nedojel do cíle úterní etapy z Calamy do Iquique a do desátého dějství už nemohl nastoupit. Jeho buggy MD Optimus Nissan tak dokončí nejnáročnější motoristický maraton na vleku.

Macháček musel mezi desátým a jedenáctým waypointem zastavit. Přestalo mu fungovat řazení a následně zjistil, že mu prasklo olejové kolínko, přivádějící do převodovky olej, a zadřel převodovku. „Pokoušeli jsme se stroj a posádku dostat do bivaku, ale už setmělo a na trať padla mlha. Proto se záchranná akce uskutečnila až později," popisoval situaci sportovní manažer KM Racingu Martin Pabiška.

V jednu v noci přitáhla Machusovu nepojízdnou buginu Tatra č. 575 slovensko-australské posádky Robo Kasáka, za což jí patří velký dík, a ráno jsme ji naložili na vlek. Ve velmi složitém terénu nikdo neriskoval vlastní zapadnutí při snaze táhnout dunami ještě další nepojízdné vozidlo. Až tihle zastavili. Jiná naděje nebyla. Kluci jsou bohužel ze soutěže venku a do cíle pokračují v asistenčním voze," doplnil týmový šéf Martin Macík starší.

Pilot byl samozřejmě z takového konce zklamaný, i když blízko odstoupení byl už minulý týden před dnem volna. „Myslel jsem si, že už mám smůlu do konce Dakaru vybranou. To jsem ovšem netušil, že mě může vyřadit taková závada," krčil rameny šestapadesátiletý matador, který si přál najet v Jižní Americe co nejvíce zkušebních kilometrů a získat maximum zkušeností se specifickou technikou.

Macháček

Byla to porucha z rodu nepochopitelných. Když z převodovky pomalu vytekl olej, poškodila se tak, že už nešlo jet. Olej není v převodovce indikovaný, takže se za jízdy nic nepozná Třeba únik paliva bych zaznamenal, ale tohle přišlo z nenadání a jak už to chodí, v nejhorším možném místě," pokračoval Macháček.

Na svém premiérovém dakarském vystoupení za volantem však našel i mnoho pozitivního. „Mise splnila své poslání. Najel jsem nějaké kilometry a zjistil, že se klidně mohu pohybovat okolo čtyřicátého místa. Pokud budu mít silnější motor a ještě se trochu vyjezdím, tak to klidně může být i kolem dvacítky. Mám velice dobrou techniku, jsem nadšený z pérování, ovládání stroje, prvků na vyprošťování a hlavně jízdními vlastnostmi. Je to dobrá cesta," dodal optimisticky Macháček.

Po dřívějším vypadnutí liazky řízené Jaroslavem Valtrem zůstává posledním zástupcem KM Racingu v soutěži kamion s číslem 525 a s posádkou Vlastimil Vildman, Martin Macík ml., Michal Mrkva. Posádka statečně bojuje s terénem pouště Atacama i v následující etapě do Antofagasty.

KM Racing Media 

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.