Jedovnice hostily úvodní závod sezóny mistrovství světa motorových surfů

Motosurf je disciplína vodního motorismu, která vznikla v České republice a velmi rychle se rozšířila po celém světě. Od roku 2019 je tento sport oficiálně uznáván organizací UIM (Union International Motonautique), od roku 2010 také Mezinárodním olympijským výborem.

Šampionát motorových surfů se letos poprvé jede jako oficiální mistrovství světa. Úvodní závod sezóny se uskutečnil ve dnech 20. až 22. května na rybníku Olšovec v Jedovnicích na Brněnsku za účasti 105 závodníku z 19 zemí. K vidění byly závody motorových surfů jak s benzínovým, tak elektrickým pohonem. Soutěže byly rozděleny do kategorií Open, Women, Juniors, Stock (kategorie bez úprav) – Senior a Rookies, Electric Challenge.

Soutěže v jednotlivých kategoriích začaly v pátek kvalifikacemi, z nichž se jezdci na základě dosažených časů rozřadili do rozjížděk. Nejvyrovnanější jízdy viděla třída Open, v níž se pět prvních mužů vešlo do 1 sekundy. Rozjížďky, v každé kategorii jezdci absolvovali tři, byly na programu v sobotu. Body za umístění v rozjížďkách určily 12 finalistů pro každou třídou. Ti se ve vlnách Olšovce utkali v neděli.

Ve třídě Open a ve třídě žen se jely dvě finálové jízdy. Ve třídě Open první finále vyhrál Lukáš Záhorský před bývalým účastníkem mistrovství světa závodů silničních motocyklů Jakubem Kornfeilem a Nikolasem Blahou. Vítěz kvalifikace i rozjížděk, Dominik Kadlec, skončil až sedmý. Ve druhé finálové jízdě si ale spravil chuť, porazil ho jen Jakub Kornfeil, na třetím místě znovu dojel Nikolas Blaha. Druhé finále se tentokrát nepodařilo Lukáši Záhorskému, skončil až devátý. V konečném součtu to znamenalo vítězství pro Jakuba Kornfeila, druhé místo obsadil Blaha a třetí Záhorský. Dominiku Kadlecovi druhé místo ve druhé jízdě stačilo v celkovém pořadí jen na místo čtvrté.

Mezi ženami od začátku dominovala Aneta Šacherová. Vyhrála kvalifikaci, všechny své tři rozjížďky i obě finálové jízdy. Ve výborném světle se předvedla velká česká naděje Eliška Matoušková. V kvalifikaci byla rychlejší jen Šacherová, stejně jako ona vyhrála všechny své rozjížďky a ve finálových jízdách obsadila šesté a druhé místo. V konečném pořadí ji to vyneslo na senzační bronzový stupínek. Mezi Šacherovou a Matouškovou se na druhé místo vklínila Aneta Stloukalová.

Další závod se jede na konci června v mexickém Cancúnu.

Foto a text: Kateřina Pavlíčková