JAWA PIONÝR: LEGENDA ČESKÝCH SILNIC KONEČNĚ OPĚT VE VÝROBĚ

Jako jediná v historii vyrobila firma Abrex legendární model Jawa Pionýr alias „pincek“ nebo „fichtl“ v měřítku 1:18 a to k příležitosti oslav 50. výročí výroby motocyklu Jawa Pionýr 50/20.

Pionýr, stroj, na kterém začínala většina Čechů. Malá motorka spojená se vzpomínkami na první lásky a nezávislost na hromadné dopravě. Zná ho každý, včetně těch, kteří se o motorky nezajímají.

V počátcích své existence musel čelit táboru kritiků a veřejnosti dokazovat své kladné vlastnosti. Byl vystavován extrémním podmínkám i zátěžím. Vyjel na nejvyšší českou horu Sněžku, nezastavil se ani v zavátých zimních cestách a v rukou neúnavných domácích kutilů a zlepšovatelů prošel několika obměnami. V době totality si vysloužil uznání západního světa.

model

Jedinečnost 50. výročí výroby motocyklu je dokonalou příležitostí zahájení prodeje tohoto legendárního modelu. Firma ABREX představuje nový model JAWA 50 v měřítku 1:18 a to samozřejmě v tradičních barvách.

V minulosti firma Abrex vyvíjela a následně vyráběla modely Jawa, výrobou modelu Jawa Pionýr se stala jedinou v historii, která ho kdy vyrobila.

Typ Jawa 20 byl vyráběn od roku 1967 v Považské Bystrici. V době, kdy přišel do výroby, se československý výrobce chlubil exportem do osmdesáti  států světa. Navazoval na předcházející typy a od typu 05 se vzhledově prakticky skoro nezměnil, jeho inovací byl hlavně rekonstruovaný motor. Typ 20 se vyráběl od roku 1967 do roku 1971 a bylo vyrobeno 228 246 kusů.


Z historie milovníků těchto strojů:

Téměř bláznivý kousek provedl  10.6.2015 Václav Hanzlík.

Se svým vymazleným pionýrem se chystá dojet ze svého rodného města Plánice až na západní Ukrajinu, kde vrcholem jeho výpravy bude město Užhorod. Během své cesty projede celé Slovensko, kde absolvuje i jeden náročný výlet a to "dostat pionýra na třetí nejvyšší horu Nízkých Tater" Chopok. Vrchol této hory se nachází v 2024 m nad mořem. Pečlivě připravená cesta, spočítané kilometry, litry benzinu a oleje nepochybují o úspěšnosti! Tuto trasu absolvoval s navigací, která se skládá z několika stránek papírového bloku. 


Dobrodruh Jaroslav Šíma osedlal ´fichtla´a ujel tisíce kilometrů. Projet za měsíc na motorce Evropou až k Atlantiku i zpět a ještě si odskočit do Afriky, to se dá ještě pochopit. Ale na malém a slabém pionýru?? Jaroslav Šíma (51) absolvoval v sedle 'fichtlu', jak se vozítku kdysi přezdívalo, téměř osm a půl tisíce kilometrů. Celkem urazil za 31 dní 8380 km, denně v průměru 270km. Nejdelší etapa měřila 550 km, nejdéle vydržel v sedle 20 hodin. Spotřeboval 185 litrů benzinu s průměrem 2,2 litru na 100 kilometrů.


inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.