JAROSLAV VALTR SE VRACÍ DO DAKARSKÉ TATRY

Rally Dakar se nezadržitelně blíží a tým Buggyra se přihlásil s přestupovou novinkou. Po 7 letech se vrací do týmu Buggyra a zároveň do vozu, se kterým dosáhl na Dakaru svého dosud nejlepšího umístění, zkušený dakarský závodník Jaroslav Valtr, pro kterého to bude zároveň sedmá účast a cíle si klade nemalé.

V nadcházejícím ročníku Rally Dakar se tým bude muset popasovat se spoustou nových věcí. „Jednotlivé posádky dostanou rozdílné roadbooky, nebudeme vědět, jakou trasou, která posádka pojede. Je to pro letošní rok naprostá novinka, zatím nikdo přesně nemáme ponětí, jak to bude fungovat. Dakar by měl být navíc o dvě etapy delší, samozřejmě čekáme nesmírnou logistickou náročnost, protože se pojede v části Saúdské Arábie zvané „Empty Quarter“. Jedná se o souvislé dunoviště se složitým přístupem skrze obslužné komunikace a myslím si, že tento ročník může v konečném součtu přinést spoustu překvapení,“ představil nástrahy nejnáročnější rally světa týmový šéf Martin Koloc.

Zdroj dynamické sekce: » Buggyra - J. Valtr (Fotogalerie)

Dále Martin Koloc nastínil, že následujících pět let se Dakar stává jednou z týmových priorit. „Připravili jsme plán na následující tři roky, kdy se budeme zaměřovat na vývoj nových aut. S ohledem na nejasná technická pravidla byl ale projekt o rok odložený, abychom nové auto mohli optimalizovat a bylo maximálně konkurence schopné pro Dakar 2024. Pro následující Dakar se nám podařilo částečně vylepšit techniku. Naše auta by měla být maximálně spolehlivá, z pohledu rychlosti mají Tatry své limity, protože se potýkáme s nadváhou a zde nejsme schopni další úpravy udělat. Myslím si ale, že bychom měli být stále konkurenceschopní, jak rychlostí, tak spolehlivostí.“

„Tímto bych chtěl představit našeho prvního jezdce v kategorii kamiónů a tím je Jaroslav Valtr, který bude lídrem našeho týmu pro Dakar 2023 a bude se podílet na optimalizaci auta stávajícího i vývoji nového,“ řekl k odtajnění prvního jména týmový boss Martin Koloc.

Jaroslav Valtr tak po sedmi letech opětovně navazuje spolupráci s Buggyrou. „Chtěl bych zkusit lepší a výkonnější auto, hlavně jsem hledal vůz s automatickou převodovkou a po zkušenostech s Tatrou z roku 2016 jsem se dohodl s Martinem Kolocem, že bych s týmem Buggyra zkusil znovu jet Dakar a jsem rád, že jsem tuto příležitot dostal. Chtěli bychom navázat delší spolupráci co se týká vývoje aut, případně společné stavby nového speciálu.“

Jméno Valtr ale nebude ve startovní listině jediné. „Starší syn Jaroslav pojede s Alešem Lopraisem, se kterým jsme domluveni na vzájemné spolupráci, oba jsme připraveni si pomoct v případě problému. Druhého syna bych chtěl posadit do auta Valtr Racing týmu, aby mi kryl záda. Myslím si, že Dakar bude zajímavý a jako rodina se pobavíme. Už teď se hecujeme a pořádáme sázky, určitě to bude pro naši rodinu zábava. “

„Odjel jsem již šest Dakarů ve čtyřech týmech, takže mám celkem přehled o českých týmech i autech. Každé má svoje plusy a mínusy a já jsem se vrátil do týmu Buggyra právě proto, že automat i obrovský výkon motoru mě fascinují a tratě v Saudské Arábii přesně toto vyžadují. V posádce se mnou pojedou René Kilián a Tomáš Šikola. S Tomášem se znám z předchozícho působení v týmu a Renda je sice trošku bouřlivák jako já, ale je to výborný mechanik a dobře naviguje. S Tomášem jsme jeli společně na konci léta Baju Poland, pasujeme si, takže opravdu věřím ve slušný výsledek. Myslím, že je potřeba si dávat nejvyšší cíle. Chceme vyhrát, ale víme, že Dakar je tak těžká soutěž, že zhodnotit ji můžeme až na konci po projetí cílem poslední etapy, řekl k návratu do Byggyry Jaroslav Valtr.

Rally Dakar startuje 31.12.2022 a poslední 14.etapa by měla končit v saudskoarabském Dammamu 15.1. 2023, detaily trati však pořadatel nejspíše oznámí již koncem listopadu.

Text a foto: www.buggyra.com

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting