Jaroslav Kulhavý zvítězil na CREAM Bike Čeladná i se spadlým řetězem. Gentleman Tomáš Višňovský počkal a spokojil se se stříbrem

Šestý ročník závodu CREAM Bike Čeladná ukázal, že tato akce není jen o sportovních výkonech a nejlepších časech, ale také o fair play. Právě takové gesto předvedl slovenský reprezentant v MTB Tomáš Višňovský, který se od začátku závodu držel v popředí s vedoucím Jaroslavem Kulhavým. Toho však v druhé polovině trati zbrzdil defekt, kterého ale Višňovský nevyužil. Sám se spokojil s druhou příčkou, třetí dojel Marek Rauchfuss.

Zatímco loni se Jaroslav Kulhavý na trati trápil a nakonec byl rád za třetí místo, v letošním ročníku CREAM Bike Čeladná nenechal nikoho na pochybách, že je na závod dobře připraven. Bikeři se přitom museli popasovat s tratí v opačném směru, než byli doposud zvyklí. Kulhavý se během celého závodu držel v popředí ve skupince spolu s Lukášem Kobesem, Markem Rauchfussem, Pavlem Boudným a Tomášem Višňovským. Závod elitní kategorie na 50 km se začal lámat po výjezdu na Pustevny. Tam postupně zpomaloval Kobes i Boudný a deset kilometrů před cílem nakonec odpadl i Marek Rauchfuss. Duo Višňovský-Kulhavý nakonec finiš závodu ještě zkomplikovalo, když Kulhavému spadl řetěz. Višňovský však na olympijského vítěze gentlemansky počkal, chtěl si to o vítězství rozdat regulérním způsobem.

Cílovou pásku nakonec jako první protnul Jaroslav Kulhavý v čase 1:43:11 hod. „Jel jsem rychleji, než jsem chtěl, bylo to hodně těžké. Naštěstí Tomáš na mě v rozhodujícím kopci trochu počkal, protože mi tam spadl řetěz. Jsem za to rád, mě by asi jinak ta koncovka nevyšla, kluci by mi odjeli. Tomáš byl dneska lepší, každopádně jsem šťastný, že jsem doma vyhrál a musím mu velmi poděkovat. Nová trať byla náročná, i když Pustevny byly o tempu, tam jsme to vyjeli docela na pohodu, Tomáš tam ještě nechtěl rozhodnout. Právě tam se pořadí zredukovalo, až jsme zbyli jen ve dvou. Takže ideální průběh závodu. Párkrát ve stoupání jsem tam jel za Tomášem přes hranu, zítra mě to asi bude hodně bolet,“ usmíval se v cíli v dresu Specialized Racing Jaroslav Kulhavý, který hned další den odlétá na závod Světového poháru v Kanadě. „Tím, že pojedu z předposlední řady, to nebude ideální. Tam velké ambice nemám, spíš už jsem myšlenkami v zimní přípravě na příští rok, kdy je olympiáda. Doufám, že zdraví už je v pořádku a teď bude rozhodující vrátit se zpátky do kvalitního tréninku a tam, kde to má být,“ vyhlíží už další sezonu Kulhavý.

O čtyři vteřiny za ním dojel na CREAM Bike Čeladná 2019 Tomáš Višňovský (1:43:45 hod.). „S druhým místem jsem spokojený, takhle jsme jeli vlastně po celou dobu závodu. Byl jsem vepředu, diktoval jsem tempo, postupně jsem ostatní kluky odtrhával, takže nakonec jsme zůstali dva. V závěru závodu jsem ale párkrát chytil trávu do pedálu, trochu mi to poskočilo a Jarda takové chyby hned trestá,“ řekl v cíli Višňovský reprezentující tým Česká spořitelna Accolade.

Spokojený s třetí příčkou byl i Marek Rauchfuss z týmu Kross Bikeranch Team. „Už před startem jsem říkal, že Tomáš Višňovský je na tom hodně dobře. Jarda Kulhavý tahal také pěkně. Nahoře nad Pustevnami jsme se trhli takhle ve třech. Asi 10 km před cílem mi kluci trochu cukli a Višňa měl dneska parádní tah, víceméně dělal ten závod a jel moc hezky. Já jsem se třetím místem spokojený. Nová trať byla určitě víc do tahu a víc na výkon. Byly tam kořenové úseky, bylo potřeba si dávat pozor na defekt. Jinak panovalo pěkné teplo i nahoře, takže jsme si dali pořádně do těla,“ zhodnotil závod třetí nejlepší biker dnešního závodu, který dojel v čase 1:44:54 hod.

Nejlepší ženou hlavního závodu ELITE se stala Tereza Tvarůžková v čase 2:06:17 hod. Na trati TOURIST dlouhé 22 km zvítězil Tomáš Kašný v čase 43:16 min., který tímto časem zároveň stanovil nový rekord závodu za posledních šest ročníků. Na trati jel ve vysokém tempu rychlostí průměrně přes 30 km v hodině. Zahanbit se nenechala ani nejlepší žena na této trati Andrea Martincová, která projela cílem v čase 50:56 min., když vyvinula průměrnou rychlost 20 km v hodině.

Zatímco na trati se bojovalo, v areálu ZŠ Čeladná se diváci bavili, soutěžili a pomáhali dobré věci. Během dne publikum sledovalo seskok parašutistů z týmu Compact Skydive Team. Dvakrát vystoupil a diváky aktivně zapojil do své show i Petr Kraus ve své biketrialové exhibici a velký ohlas měli i mladí skokani na trampolínách z TJ Rožnov pod Radhoštěm. Nadšenci si mohli vyzkoušet i chůzi po slacklině nebo absolvovat dráhu několik metrů nad zemí v lanovém centru. Tradičně se doprovodného programu účastní i zástupci nadačního projektu Oranžové kolo Nadace ČEZ. Veřejnost minutovým šlapáním na speciálně upravených kolech mohla opět podpořit dva vybrané subjekty. Dětský domov Čeladná získal 51 860 Kč a Sboru dobrovolných hasičů Čeladná, který peníze použije na zlepšení zázemí sportovního družstva mladých hasičů, putuje krásných 49 261 Kč.