Janovický offroad přinesl déšť i vítězství zkušených jezdců

Druhý závod OffROAD Maratonu se jel uplynulou sobotu v Janovicích nad Úhlavou v okrese Klatovy. Jarní počasí zpestřené deštěm přineslo i bahenní souboje. Motorky dovedl do cíle Petr Trávníček z týmu Moto Trávníček – Kovoděl Janča před zkušeným soutěžákem Lubomírem Vojkůvkou z Vype racing teamu. Vítězství mezi čtyřkolkami patřilo Martinu Miřejovskému z Teamu Max, následovaného Lubošem Kuncířem z Kaskadér racing teamu. Auta byla opět doménou Rostislava Plného z RP Interieru, absolutního vítěze i prvního mezi speciály do litru. S motorem nad dva litry vyhrál WINGS team a do dvou litrů KB System Offroad Team. Největší pohár mezi Amatéry letos podruhé převzal Manyjak Offroad team.

OffROAD Maraton v Janovicích začal před osmou hodinou ranní závodem motorek. Přes 130 strojů vyrazilo na 3,5 kilometrů dlouhou trať s rychlejšími, ale i techničtějšími úseky. Obloha byla zatažená a občas lehce sprchlo. Na startu se v první lajně objevil aktuálně nejlepší český endurista Ondřej Helmich. Prvním kolem projel s náskokem pár metrů před Lubomírem Vojkůvkou. Kvůli poruše stroje ale skončil už ve čtvrtém kole. Vojkůvka jel dále svoji stopu a držel se čela tabulky, stejně jako Petr Trávníček. Krásný souboj završilo v cíli 38 kol, přičemž rychlejší Trávníček získal náskok 35 sekund.

Před polednem se na startu seřadilo na 70 čtyřkolkářů. Obloha se mračila čím dál více a bylo jasné, že bude pršet. Proudy vody se spustily v druhé polovině klání a jezdci ve dvou stopách si pořádně užili bláta. Na špici absolutního pořadí se střídala známá jména, až se tam usídlil absolutní mistr loňské sezony Martin Miřejovský. Vyhrál absolutně před Lubošem Kuncířem. Miřejovský si tak spravil chuť po prvním závodě v Šiklově mlýně, kde kvůli poruše stroje skončil až šestý v kategorii. Janovická trať mu sedí, vítězství si odtud odvezl už loni. Třetí celkově dojel vítěz mistrovských 4x4 Michal Vágner z týmu Čtyřkolky Tišnov.

Po závodu dětí a mladších juniorů se na startovním roštu řadila auta. Do Janovic přijelo 25 krasavců na čtyřech kolech. Kromě parádní účasti ve speciálech do jednoho litru byla skvělá konkurence i mezi speciály nad dva litry. V obou kategoriích závodilo devět strojů.

Stejně jako v Šiklově mlýně se na předních příčkách honily hlavně buginy. Obrovskou smůlu už ve druhém kole měl Selm Morava racing s číslem 11, který narazil do stromu a urazil kolo. Pětihodinovka pro něj skončila. Loňský absolutní mistr RP Interier řešil pár defektů a stejně jako před měsícem mu Can-Am spadl do nouzového režimu. Závod ale s 54 koly vyhrál absolutně. O dvě kola porazil nováčka Montex racing, který o jedno kolo udržel stříbro v kategorii před Car limited.

Souboj probíhal i mezi speciály do dvou litrů. Ještě v předposledním kole se zdálo, že cílem jako první projede Autocentrum Luňák. Pronásledovatel KB System Offroad Team 1 ale pořádně šlápl na plyn a „Luňáky“ předjel. Oba týmy si zapsaly 42 kol. Třetí OM Racing ztratil na vítěze 7 kol.

Amatéry dovedlo do cíle letité ARO 240 Manyjak Offroad Teamu. I když zpočátku vypadalo, že bude mít s tratí obrovské problémy, po vyházení vrstvy bláta chytlo tempo a podařilo se mu o tři kola porazit druhý Lego team Kdyně. Letošní nováček tým Taurus se suzuki vitarou skončil třetí.

Na janovický souboj se těšil loňský mistr mezi speciály nad dva litry Valtr Offroad team. V Janovicích se mu ale nedařilo, skončil už po devíti kolech. Drtivá většina 5hodinovky nahrávala vítězství KB System Offroad teamu, který letos přijel na první závod. Asi půl hodiny před cílem ale jeho speciál K-2 audi zapadl a z prvního místa se propadll na třetí. Do té doby výborně jedoucí brouček Wings teamu ještě přidal, stejně jako defender Offroad centra Jase. V cíli byl nakonec o jedno kolo úspěšnější modrý tým z Moravy se 44 koly. Jase si zapsalo o kolo méně.

Další závod se jede 20. května na nové trati v Pístovských mokřadech u Jihlavy.

TZ: Offroad Maraton, foto: Jiří Jonáš