Jana Slívová mistryní Evropy ve windsurfingu

Jana Slívová z YC Nechranice zkompletovala sadu medailí z evropských šampionátů, když na ME 2019, pořádaném v ČR na Nových Mlýnech v termínu 13.–18. 5., získala zlato! Akce se zúčastnilo 92 závodníků ze 16 zemí světa – 14 evropských zemí a účastníci z Argentiny a Austrálie. Závodní komisi pod taktovkou hlavního rozhodčího Marka Pavlovského se podařilo odstartovat 13 velmi kvalitních rozjížděk. Celý závod panovaly skvělé povětrnostní podmínky, které však v prvních dvou dnech provázelo extrémně studené počasí.

Prvních šest rozjížděk bylo pro všechny na vodě velmi náročných. Pořadatelé se snažili pro závodníky co nejlépe vylepšit podmínky na břehu – zajistili vytápění do party stanu, při příjezdu na břeh byl pro závodníky připraven horký čaj. Třetí závodní den přišla očekáváná změna počasí, den bezvětří a odpočinku a relaxace pro závodníky i rozhodčí. V pátek a sobotu si pak už nikdo nemohl přát lepší počasí – výrazné oteplení a vítr do 8 m/s. Závodníci mohli zimní variantu oblečení vyměnit za lehké modely a mistrovství Evropy se celé rozjasnilo.

Od prvního dne v hlavní kategorii a absolutním pořadí jasně dominoval sedminásobný účastník olympijských her Joao Rodrigues z Portugalska, v kategorii žen nám od prvního startu dělal radost bezchybný závod Jany Slívové.

V konečném pořadí se z českých závodníků do první desítky vešli na pátém místě Karel Lavický a na sedmém Petr Kučera.

Mistryně Evropy Jana Slívová byla spokojená: „Makala jsem, připravovala se a moc jsem si přála doma uspět. Mám obrovskou radost a moc děkuji všem, co mi fandí a podporovali mě. Mistrovství Evropy pro mě bylo výbornou zastávkou na mé sportovní cestě. Byl to skvěle zorganizovaný závod a skvělá příprava pro kvalifikaci na olympiádu, která mě letos čeká na Gardě.“

Účastník dvou olympiád v Londýně a v Riu Karel Lavický se také připravuje na olympijskou kvalifikaci ve třídě RS:X: „Raceboard není mou běžnou disciplínou, ale je skvělé, že se závod takové úrovně a ve velmi kvalitní konkurenci pořádá doma. Užil jsem si to i proto, že se mnou část závodu mohla trávit moje rodina.“

Vítěz Joao Rodrigues ocenil excelentní výkon vedení závodu Marka Pavlovského: „Líbí se mi podmínky na Nových Mlýnech a jako skvělé relaxační místo jsem si zamiloval hrad Děvičky nad Pavlovem, na který jsem se vypravil každý den. Závod byl skvěle připraven, děkuji všem.“

Zdroj: Český svaz jachtingu