Jan Černý vstupuje do juniorského mistrovství světa JWRC

Jan Černý, jeden z nejtalentovanějších rally závodníků v České republice, udělá další krok ve své bohaté kariéře – 3. až 6. dubna nastoupí na start Portugalské rally, která je součástí mistrovství světa. Jan pojede v juniorské kategorii JWRC. Světový šampionát se stává jeho novou letošní prioritou, ovšem nadále bude usilovat i o splnění původního cíle, uspět v juniorském mistrovství Evropy JERC.

Jan Černý

Pilot a jeho navigátor Pavel Kohout pojedou v Portugalsku s vozem Citroën DS3 R3T, v evropských soutěžích pak budou bojovat s již dříve ohlášeným speciálem Peugeot 208 R2. „Jestli absolvujeme celý světový šampionát, se rozhodneme po portugalské soutěži, nicméně už teď je to pro nás velký letošní cíl,“ říká Jan Černý. „Je za tím také vidina další sezony, protože v případě našeho vítězství v JWRC dostaneme pro příští rok šest startů ve druhé nejvyšší kategorii mistrovství světa – WRC2. Šlo by o vůz Citroen DS3 R5.“

Jan má na svém kontě přes 100 soutěží, řadu vítězství. Ke svým plánům si pro letošek přizval velmi povolaného pomocníka, je jím Roman Kresta, několikanásobný mistr ČR a jezdec továrních týmů Škoda a Ford v mistrovství světa.

Od roku 2012 Jan Černý, v posádce se spolujezdcem Pavlem Kohoutem, závodí za svůj vlastní tým Černý Racing. Do letošní sezony vstoupili suverénně, vítězstvím v úvodním podniku juniorského mistrovství Evropy, lotyšské Rally Liepaja. Za volantem produkčního Subaru Jan Černý exceloval na rakouské Jänner rallye, prvním podniku ME, ovšem kvůli poruše motoru musel ze závodu odstoupit. Letos jej čekají soutěže v Severním Irsku (17. – 19. 4.),  Rally Český Krumlov (1. – 3. 5.), rally na Azorských ostrovech (15. – 17. 5.), Rally Ypres Belgie (19. – 21. 6.), Rallye Bohemia Mladá Boleslav (10. – 13. 7.), Barum Rally Zlín (29. – 31. 8.) a  Rally Valais ve Švýcarsku (23. – 25. 10.).

Jan Černý

Jan Černý (narozen 6. 6. 1990 v Příbrami) s motoristickým sportem začínal opravdu brzy. Už ve čtyřech letech si vyzkoušel závody buggy, v osmi letech získal první zkušenosti s řízením auta, od jedenácti jezdil rallycross a o pět let později absolvoval svůj premiérový rally závod. A záhy se mu na trati začalo mimořádně dařit. V šestnácti letech se Jan Černý stal vítězem Poháru mládeže v rally, ve dvaceti mistrem ČR, mistrem Evropy a Talentem roku v ČR, následující rok přidal titul mistra ČR ve sprintrally a závodil ve WRC Academy. Úspěšná kariéra pokračovala v roce 2012, kdy Jan Černý vyhrál všech deset závodů, kterých se zúčastnil, a stal se mistrem ČR, mistrem Evropy a Talentem pro střední Evropu.   V loňském roce obhájil domácí mistrovský titul a bodoval v ME s vozem nejvyšší třídy.

Ve výčtu více než 100 rally závodů, ve kterých Jan Černý startoval, nechybí proslulé soutěže, jako je například Mille Miglia, světové podniky v Portugalsku, Finsku, Německu, Walesu, či slavná francouzská bitva Rally Du Var stejně jako legendární Rallye Monte Carlo. Právě vítězství v prologu v Rallye Monte Carlo v roce 2010 k mladému českému závodníkovi přitáhlo značnou pozornost médií i továrních týmů. V témže roce se Jan Černý na Pirelli Shootoutu v Rakousku kvalifikoval do WRC Academy 2011, poháru pro talentované jezdce v mistrovství světa. Během své dosavadní kariéry Jan Černý pilotoval nejrůznější soutěžní auta. Řazeno chronologicky: VW Polo, Škoda Fabia, Peugeot 206 RC,  Subaru Impreza STI, Renault Clio R3, Mitsubishi Lancer Evo, MG ZR, Citroën C2 R2 MAX, Ford Fiesta R2, Škoda Fabia R2,  Citroën DS3 R3T, Škoda Fabia WRC, Subaru Impreza WRC, Škoda Fabia S2000 a  od loňska řídí Peugeot 208 R2.

Motorsport je dlouhodobě jednoznačnou prioritou Jana Černého, vedle něj patří k jeho oblíbeným koníčkům lyžování, vodní sporty a móda.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.