Jakub Kornfeil po Velké ceně Katalánska

Jediný český zástupce ve třídě Moto3 Jakub Kornfeil zažil při Velké ceně Katalánska víkend plný turbulencí. Po excelentních volných trénincích následovala nepodařená kvalifikace a víkend pro Jakuba skončil také nešťastným průběhem závodu.

3-7

Jakub Kornfeil: „Chyběl kousíček štěstí.“

Sedmá zastávka šampionátu MotoGP tentokrát zamířila do Španělska. Na čerstvě přeasfaltovaném okruhu v Barceloně se v pátečních trénincích blýskl náš zástupce v Moto3 Jakub Kornfeil, který byl jedním z kandidátů na přední příčky také v kvalifikaci.

94f321e9-0464-4d66-ad51-22667aeb1e73

Jakub ve volných trénincích zaznamenal třetí a druhou příčku a do víkendu vstoupil naprosto výborně. V bojích o startovní pozice si taktéž nevedl zle. Na páteční tréninky ale nenavázal - ani časem, ani pozicí. Zatímco po volných jízdách byl Kornfeil třetí s časem 1:49.060, v kvalifikaci od něj skončil poměrně daleko. Pod hodnotu 1:50.000 se náš závodník dostal až ve druhém vyjetí na trať, když byl průběžně osmnáctý s 1:49.849. Další zlepšení přišlo až v úplném závěru. Jakub Kornfeil s novou pneumatikou vyrazil na trať zhruba šest minut před koncem tréninku. Hned v prvním rychlém kole zastavil stopky na 1:49.771 a poprvé stlačil ztrátu na lídra pod jednu vteřinu. Hned další okruh pak znamenal 1:49.498 a průběžné jedenácté místo. V průjezdu prostorem startu a cíle ještě zbývalo pár vteřin, takže ještě jedna možnost pro našeho jezdce. I když první dva sektory vypadaly slibně, nové osobní maximum se dotáhnout do konce nepodařilo. Čas z předposledního kola tedy zůstal konečný a k němu přiřazeno 14. místo na roštu.

Jakub Kornfeil: „Tento víkend máme skvělou rychlost. Motorka funguje výborně, máme dobrou převodovku a řekl bych, že nám nic nechybí. Možná se to nezdá, ale velmi rychle jsme jeli také v kvalifikaci. Výsledek není takový, jaký bychom chtěli, protože se ani jednou nepodařilo dát dohromady rychlé kolo. Po druhém a třetím místě ve volných trénincích si mě spousta jezdců vyhlížela jako vodiče a na to jsem nakonec doplatil. Kéž bych měl aspoň někdo kolo volnou trať. Jasně, je to pro všechny stejné, ale já na to dneska doplatil. Čas máme dobrý, ztráta je malá, ale ta pátá řada prostě mrzí. Dost mě to štve, protože už když si myslím, že máme naprosto vše k tomu, aby to tam padlo, nakonec chybí kousíček štěstí. Když se navíc podívám na výsledky ideálních kol, dává mně to páté nejlepší kolo. Zítra musím zatáhnout, dokud budou čerstvé gumy a dotáhnout to na přední místa. Díky moc týmu za skvělou práci a výborně fungující stroj.“ 

4b9a7ce5-25d3-491e-8295-0b9e4f373c87

Závod k vzteku!

Jakub startoval ze čtrnácté pozice. Po startu získal dvě místa a po úniku Martina a Suzukiho se usadil v boji o třetí příčku. V nájezdu do čtvrtého kola se ale Jakub nevešel do první šikany okruhu v Montmeló a propadl se na hranici první desítky. I když nezískal žádnou výhodu, vedení závodu nechalo manévr k přezkoumání a zvážení možné penalizace. Pak se Jakub po stejné peripetii propadl až na sedmnácté místo a čekala na něj pořádná fuška. Několik pozic získal zpět, pak vytěžil z četných pádů ve startovním poli. Jakub Kornfeil se vrátil na šestou pozici. I když na něj v závěru doráželi Kaito Toba, Fabio Di Gianantonio, Dennis Foggia, Raul Fernandez a Alonso Lopez, náš jezdec svou pozici uhájil. Jenže v tu chvíli už bylo rozhodnoto, že na konto jezdce stáje Redox Pruestel GP přistane penalizace ve výši 1,6 vteřiny. Ta jej pak v celkovém hodnocení závodu odsunula na jedenácté místo, za které ve finále obdržel pět bodů.

Jakub Kornfeil: „Opravdu mám pocit, že jdou všechny okolnosti proti nám. Celý závod se ženu jako blázen a nakonec o výsledku rozhodne penalizace, která je podle mě absolutně nesmyslná. Vyjel jsem dvakrát, ani jednou jsem nic nezískal. Poprvé jsem se vyhýbal kontaktu a podruhé jsem ztratil 9 míst. Jak můžu být za něco takového ještě penalizován? S novými pravidly prostě nemůžu souhlasit. Jestli dojedu šestý nebo jedenáctý, to je prostě obrovský rozdíl. Albert Arenas za jeho nebezpečný manévr dostane trest do Assenu. Takže když to jezdec rozčísne a vezme další, je to na penalizaci. Když se vyhne kontaktu a projede esíčkem, aniž by něco získal, dostane penalizaci stejně tak. Co je tedy lepší? Každopádně, tento víkend mě moc mrzí, protože jsme určitě měli dobrou rychlost a je škoda, že se to tak pokazilo. Chci moc poděkovat týmu za skvělou práci. Motorka byla neuvěřitelná a doufám, že si všechno vynahradíme v Assenu.“

Zdroj: TZ a media@jakubkornfeil.com

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.