Rozhovor se Zuzkou a Dušanem Horákovými.

Manželé Zuzana a Dušan Horákovi z východu Čech jezdí již pár let automobilové závody. Poslední roky dokonce se dvěma závodními vozy, oba s favority. Zuzka vloni  zakotvila   v závodech do vrchu, zatímco Dušan zůstává věrný autokrossu.

Jaká byla sezona u Horáků v roce 2016, vyšly Vaše plány? Nejdříve Zuzka.

Z: Závody v seriálu Edda cup jsem bohužel kvůli rozbité technice neabsolvovala všechny ..., ale ty , které jsem absolvovala, se staly srdeční záležitostí. Jak díky lidem, tak díky krásným a dobře připraveným tratím.... Závody probíhaly na profesionální urovni a za velmi přijemné atmosféry... takže... Jsme oba v pořádku ...tudiž sezona byla povedená :)

D: já oproti Zuzce jel celou sezonu na všech tratích  autokrosu ve skupině ostrých 1400 a skončil na čtvrtém místě v serialu Kosice Cup a na třetím v Radeč cupu. Kamarád z našeho týmu Láda Mlejnek  obdržel místo první. Takže sezona 2016  pro HM tým nad očekávání.

A co nějaké novinky pro letošní sezonu 2017?

Z: Kategorie a styl závodu zůstane stejný... Nějaké změny, hlavně na mém autě, budou. Tak kéž to jsou změny pozitivní... Tím patří poděkování především Lubošovi Pickovi ( pozn. red.: jinak  též známému  z rallye), bez něhož a jeho pomoci by jsme prostě nejezdili.

D: Souhlas. Je více závodů v autokrosu a musíme vyřešit, jaké závody dostanou přednost a kdo z nás pojede celý seriál, protože pro rok 2017 nastala kolize termínů.

Horákovi

Co pro Vás vůbec znamená Motorsport, kterému se oba věnujete pár let?

Z: Motorsport je náš největší koníček, je to něco, co nás spojuje nejen v rodině, ale i ve volném čase.

D: to je srdeční záležitost.

Berete Motorsport jako část života nebo je to jen "koníček?“

Z: Motorsport není pro nás část života, ale je to našeho života součást, je to náš životní styl.

D: oboje, jinak by to nešlo

Jak jste se dostali k Motorsportu?

Z: Dušan začal jezdil o rok dříve než já, jednou mi na závodech auto půjčil, ať si to vyzkouším, a od té doby v tom lítáme oba.

D: vše začalo na závodech blízko našeho bydliště v Nemyčevsi. Již před lety jsem jezdil autokros, ale přišla rodina a jiné povinnosti..... Ale v roce 2011 jsem se k ježdění vrátil.

Jak Vás podporuje rodina při závodech?

Z: Celá rodina je pro nás největší podporou a bez ní by to prostě nešlo. Děti, tedy dva synové, i když je samotné motorsport nebaví, nám vycházejí vstříc, fandí a plně nás oba podporují .  Rodiče mají sice strach, ale i oni nás plně podporují a radují se všichni s námi z každého posunutí vpřed.

D: plně :-)

Jaké máte pocity a myšlenky při závodech?

Z: Při závodech paradoxně máme více strachu jeden o druhého... Je pro oba horší být divákem a sledovat toho druhého, než sám řidit. Pocity při jízdě... jsou těžko předatelné, to se musí zažít.

D: v depu je sranda a při závodech myslím na závod :)

Poměrná část jezdců má před závodem určitý rituál, máte taky nějaký?

Z: Máme ... - auto pohladíme před závodem i po něm... Sami si plácneme rukama a dáme pusu a já se před každou jízdou pomodlím.

Myslíte si, je tento sport již více dostupný než tomu bývalo dřive? (jak finančně, tak i fyzicky)

Z: nevím, jak nákladné to bylo dříve... měli jsme na starosti děti, dům... Ale jestliže se chce v tomhle sportu člověk někam posunout, tak je to finačně nákladné.

D: podle toho, co člověk jezdí. Pookud se chce svézt, jako začínající, vrchařský  Edda cup i Kosice cup  ( autoktross) podporují plně začínající jezdce.

Hodně neinformovaných lidí tento sport odsuzuje za jeho údajnou nebezpečnost a podle výzkumu by jej 15% lidí úplně zakázalo. Myslíš si, že je to řešení? Nebo je to nesmysl?

Z: Máme na to s manželem jiný názor, daleko méně se bojíme na závodech, než v běžném provoze. Tam vnímame nebezpečí daleko větší. Při závodech je trat uzavřená a pro bezpečnost děláme maximum od nehořlavého oblečení, kombinéz, přilby, máme bezpečnostní rám a šestibodové kvalitní pásy...

Na bezpečnost hlavně já kladu velký důraz a přesto, že vím, že stát se může cokoliv a kdykoliv a kdekoliv,  tak  vím, že prostě jsem daleko více chráněná, než když jedu s dětmi na nákup a nevím, kdo jede naproti, jestli si zrovna někdo v zatáčce v běžném provozu nezkusí driftovat , jestli si protijedoucí nedal alkohol na kuráž a milion dalších faktorů, které v běžném provoze prostě jsou....  Takže oba se na závodech bojíme méně ... !!

A neposlušní diváci, případně i  fotografové, kteří si myslí, že na ně každý jezdec myslí, že tam stojí?  Ne jezdec na tyhle věci opravdu nemyslí... Věři ve zdravý rozum diváků i fotografů..... A tak, jak myslíme na své bezpečí v jizdě, věříme, že diváci i fotografové myslí na to své ...!

Horákovi

D: myslím si , že nebezpečí na nás může číhat kdykoliv a při čemkoliv. V tomto sportu děláme vše proto ,aby se nikomu nic nestalo , ale počítat musí člověk se vším, jako u všeho v životě.

Díky za  rozhovor a mnoho zdaru do další sezóny.

S manželi Horákovými si povídal Pavel Jelínek

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.