Jak si vybrat golfové hole?

Golfové hole lze ve značné míře upravit podle osobních potřeb. Je to důležité, neboť každý hráč je jiný, má jiné zkušenosti, postavu a dynamiku pohybu. Golfové hole jsou součásti setu, který hráči zprostředkovává kontakt s míčkem. Vhodně zvolený patr a wedge mohou usnadnit hru a zmírnit hráčovy slabší stránky. Kdy je vhodné si vybrat nové golfové hole? Podle názoru odborníků je to na každé pokročilé úrovni, protože se to projeví na sebevědomí hráče, jeho spokojenosti s hrou a dosaženém pokroku.

Jak si správně vybrat hole pro výuku golfu?

Každý z golfistů stál někdy na golfovém hřišti poprvé. Je velmi důležité, aby si začínající hráč už od začátku osvojoval správné návyky. Je těžší odnaučit se špatný zvyk, než si okamžitě osvojit správnou techniku. Během první návštěvy na golfovém hřišti naštěstí ještě nemusíte rozumět golfovému vybavení. Na to, jaké golfové hole byste měli zvolit, se zaměří váš instruktor nebo trenér. Obvykle mívá k dispozici sadu holí a vybere vám tu správnou podle vaší postavy. S největší pravděpodobností se přitom bude řídit vaší výškou a délkou vašich rukou. Trenér by vás měl požádat, abyste svěsili ruce volně podél těla, a změří vzdálenost od země k vašemu zápěstí.

golfove-hole.jpg

První golfové hole pro amatéra?

Pár prvních her by vám mělo odpovědět na otázku, zda se golfu vůbec chcete věnovat. Jestliže je vaše odpověď kladná, je načase se rozhodnout pro nákup vlastního golfového vybavení. Můžete samozřejmě využít služeb půjčovny, počítejte však s tím, že se vám do rukou dostanou hole, které nemusí být zrovna pro vás ideální. O radu, jaké konkrétní golfové hole byste měli zvolit, požádejte trenéra nebo clubfittera. V této věci rozhoduje řada detailů a jen zkušený hráč ví, jaký grip hole vybrat podle velikosti a postavy golfisty. Příliš úzký grip povede k tomu, že hůl může vyklouzávat nebo úchop bude přehnaně silný. Naopak u širokého gripu bude problém obejmout ho prsty a úchop bude postrádat pevnost a cit. Chcete-li pro sebe zjistit velikost gripu, změřte si vzdálenost od konce nejdelšího prstu k zápěstí. Tento výsledek srovnejte s tabulkami výrobců, ve kterých najdete vhodnou velikost. Výběr správné golfové hole je úkolem pro profesionálního fittera. Golfový obchod Golfchampion nabízí prodej golfových holí a naši prodavači ochotně a profesionálně poradí začínajícím hráčům s jejich nákupem. 

Dostat se na vyšší úroveň – kdy opět přistoupit k nákupu golfových holí?

I když nehrajete soutěžně, je dobré si jednou za čas dát schůzku s trenérem golfu. Podívá se na vás z pohledu zkušeného hráče a dokáže si všimnout detailů, které vám mohou unikat. Poradí vám, jaké golfové hole byste si měli vybrat pro vaši herní úroveň. Dovednosti se mění a společně s nimi by se mělo měnit i vybavení. Nemusí to znamenat jeho kompletní výměnu ale například změnu shaftu holí, tloušťky gripu, stupeň ohnutí lie angle. Praxe ukazuje, že takové úpravy mohou vést ke značnému zlepšení výsledků a zpříjemnění hry. Individuální úpravě holí se věnují dílny, které fungují v rámci fittingových center. 

putter-golfovy-hul.jpg

Golfové hole pro profesionála – jak je vybrat

To, co se dá změřit, to lze snadněji upravit. Pro analýzu stylu hry konkrétního hráče se používají radary. Poskytují informace o dráze letu míčku, rychlosti a ploše úderu. Dalším užitečným zařízením je elektronická hůl, kterou vyvinuli inženýři z firmy Mizuno. Snímače, které do ní zabudovali, umožňují přečíst tzv. DNA švihu.
Hráči, kteří nemají problém se zahráváním swingu opakovatelným způsobem, si mohou změřit vzdálenost, kterou míček při letu strávil ve vzduchu (ang. carry distance). Je to výchozí bod pro stanovení optimální tvrdosti shaftu.
K tomu, abyste zjistili, jaký shaft u želez je pro vás nejlepší, musíte odpálit míček všemi svými železy. Následně je potřeba vybrat takový, kterým nejčastěji dosahujete vzdálenosti přibližně 140 metrů (150 yardů).
Teorie říká, že pokud golfista odpaluje dynamicky, s velkým zrychlením, které následuje v konečné fázi spouštění hole, musí používat tužší shafty. Analogická změna shaftu na měkčí se doporučuje, pokud je swing rytmický a pravidelný.
Rady, které jsou uvedené v tomto textu, by vám měly posloužit jako ukazatel směru při výběru golfových holí. Zpravidla platí pro většinu golfistů. Vždy je však dobré nákup konzultovat s trenérem, který dokáže vybrat optimální golfové hole podle postavy a techniky hry konkrétního hráče.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.