Jak na správnou regeneraci po sportovním výkonu?

Sport představuje velmi důležitou aktivitu pro udržení optimální tělesné kondice i formování postavy. Neméně důležitá je však i regenerace. Co si pod tím představit a jak správně regenerovat?

knee-g1969b3203_1280.jpg

Proč regenerovat, co jíst a proč dát šanci i sauně

Regenerace se netýká jen profesionálních sportovců, ale i těch rekreačních. Základním atributem vhodné regenerace je jednoznačně dostačující spánek. Během něj dochází k produkci anabolických hormonů, které se podílejí na obnově svalových vláken.

Ty se totiž během tréninku v podstatě poškozují. Pro tělo tak představuje fyzická aktivita stresovou zátěž. Je proto nutné myslet na regeneraci a zároveň na to, že není vhodné procvičovat stejné svalové skupiny vždy dva dny po sobě.

Součástí regenerace by měl být i správně vyvážený jídelníček obsahující nutričně hodnotné potraviny. Znamená to především sacharidy coby zdroj energie a bílkoviny, které jsou důležité jakožto ochrana a zároveň stavební hmota pro svalstvo. Do této kategorie jednoznačně náleží i správný pitný režim. Ten je individuální v závislosti na aktivitách, některé zdroje doporučují až 3 litry denně.

Do vašich regeneračních aktivit je vhodné začlenit taktéž masáž, případně využívání sauny. Ta zvyšuje látkovou výměnu a zlepšuje odplavování škodlivin. Zamířit můžete rovněž do vířivky.

Regenerovat lze pohybem i s pomocí suplementů

Ač zejména rekreační sportovci praktikují regeneraci pasivní, regenerovat lze i aktivně. K regeneračním aktivitám totiž můžeme zařadit i mírný pohyb. To může být například krátký výklus, jogging nebo jízda na kole. Tento postup vede k odstranění laktátu a vedlejších produktů metabolismu.

Typ regenerace se však může měnit i v závislosti na aktivitách. Například při běhu se nejčastěji doporučuje strečink, zábaly nebo jóga.

Podpořit svalovou regeneraci lze i s pomocí užívání vhodných suplementů. Vhodné je zvolit spíše nižší množství a sledovat reakce svého těla. Zcela zásadní je nepřekračovat doporučenou denní dávku stanovenou výrobcem. A to i navzdory tomu, že tyto přípravky by měly být zcela bezpečné. Využít můžete například slevový kód MyProtein.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.