Jak jsem byla v Dubaji na Meydanu

Text a foto: Kateřina Pavlíčková

Ne, nespletla jsem se, česky umím celkem dobře. V Dubaji jsem nebyla na žádném večírku, párty, soaré, či podobné zábavě. Ale zábava to vlastně byla. Meydan je totiž dostihové závodiště. Mistrovské, vskutku vizionářské architektonické dílo ve stejnojmenné dubajské čtvrti.

Meydan byl otevřen v roce 2010. Nahradil závodiště Nad Al Sheba, na jehož místě vyrostlo největší ucelené zařízení pro dostihový provoz na světě, zaujímá plochu 620 ha. Závodiště může pojmout až 80 000 diváků, kapacita parkoviště je 8 600 automobilů. Tribuna pod střechou ve tvaru půlměsíce se solárními panely, které maximalizují efektivitu spotřeby energie, měří na délku 1,6 km. Součástí areálu závodiště je i pětihvězdičkový hotel, který sousedí s hlavní tribunou a jehož pokoje nabízejí přímý a ničím nerušený výhled na závodní dráhu. Přesněji řečeno na dráhy. Závodiště má totiž vnější levotočivou travnatou dráhu 2 400 m a vnitřní rovněž levotočivou dráhu s povrchem dirt (pískový povrch) 1 750 m. V komplexu jsou samozřejmě i tréninkové al-weather dráhy.

Aktuální sezóna na Meydanu zahrnuje celkem 23 dostihových dnů, začala 24. října a skončí 10. dubna. Deset z těchto dnů patří sérii Dubai World Cup Carnival, setkání špičkových koní a žokejů z celého světa.  Série probíhá od ledna každý čtvrtek a vrcholí desátým mítinkem, tzv. Super sobotou, která je poslední generálkou před nejbohatším dostihovým dnem na světě – Dubai World Cupem. Dubai World Cup se koná vždy poslední sobotu v březnu. Letos 28. března se běží jubilejní 25. ročník. V devíti dostizích grupy 1 a 2 se na prize money rozdělí neuvěřitelných 35 mil. dolarů, z toho 12 mil. připadá na hlavní dostih.

Při svém pobytu v Dubaji jsem se sice na dostihy na Meydanu nedostala, ale užila jsem si jinou akci, kterou závodiště nabízí pro fanoušky dostihů – Stable Tour, prohlídku areálu, včetně tribuny a stájí. Prohlídky se konají dvakrát týdně během celé sezóny, mimo dobu konání Dubai World Cupu. Návštěvníkům umožňují nahlédnout do zákulisí dostihového sportu na nejvyšší světové úrovni.

Prohlídka začíná luxusní snídaní v hotelu Meydan, přitom je možné z terasy sledovat koně při ranní práci. Přes zastávku u bazénů pro koně vede cesta do stájí, my jsme navštívili Oasis Stables. Kromě koňských sportovců, jsme mimo jiné viděli přípravnu krmiva, práci kováře, či běžecký pás pro koně. Prohlídka samozřejmě nevynechá ani tribunu, včetně galerie vítězů Dubai World Cupu, několika restaurací, salónků, a především zázemí pro žokeje. Ti mohou využít třeba posilovnu, saunu nebo páru.

Stable Tour nabízí fascinující pohled za oponu dostihového sportu ve Spojených arabských emirátech a je nezapomenutelným zážitkem. Podobný jsem si odnesla z návštěvy dostihů na jiném dubajském závodišti Jebel Ali, ale o tom v některé z příštích reportáží.        

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.