Karel Lavický vybojoval pro český windsurfing kvalifikaci na olympiádu v Tokiu

Na Gardě se od 24. do 28. září jelo mistrovství světa ve windsurfingu v olympijské třídě RS:X. Na startu bylo 130 mužů a 106 žen ze všech koutů světa včetně našich tří windsurfařů Karla Lavického, Jan Slívové a Kateřiny Švíkové. 

Mistrovství bylo zároveň druhou možností (po loňském světovém šampionátu v Aarhusu) jak se kvalifikovat do Tokia. Přidělovalo se osm míst pro muže a devět pro ženy. A k naší veliké radosti se podařilo jedno místo zajistit i pro Českou republiku. Prvním českým jachtařem, který bude startovat na příští olympiádě, se stal Karel Lavický. Po Londýně a Riu to bude již jeho třetí olympiáda. Na rozdíl od těch předchozích, kdy na svou možnost olympijského startu čekal do poslední chvíle, má tentokrát jistotu už nyní. 

Závod na Gardě pro něj ale nebyl vůbec snadný: „První den jsem jezdil skvěle, jenže pak přišel protest od francouzského závodníka, který jsem bohužel prohrál, a v jedné jízdě jsem namísto skvělého 16. místa dostal diskvalifikaci,“ popisuje Karel Lavický průběh závodu. „Druhý den jsem už tak dobře nejezdil, přesto jsem se ale dostal do zlaté skupiny. V ní se mi dařilo dojíždět přibližně v polovině pole, a to na úspěšnou kvalifikaci stačilo,“ raduje se český windsurfař. „Jezdilo se většinou na ranní vítr, což znamenalo jednak brzké vstávání kolem šesté ráno a také, že se vítr hodně točil, pořadí v rozjížďkách se tak často měnilo. Byl to pro mě dobrý závod, myslím, že jsem jezdil na hranici svých možností a jsem rád, že to vyšlo. Teď už jen zbývá dobře se připravit na olympiádu a přivézt z Tokia medaili,“ shrnul na závěr Karel Lavický s úsměvem. 

Bohužel naše dvě dívky, které na Gardě startovaly, takové štěstí neměly a zůstaly za branami kvalifikace. Teprve osmnáctiletá Kateřina Švíková se neustále zlepšuje a má celou kariéru ještě před sebou. Stejně jako pro ostatní naše jachtaře i pro ně je tu ještě jedna šance, jak se do Tokia kvalifikovat. V dubnu na světovém poháru olympijských tříd v Janově se budou přidělovat evropským zemím ještě jedno až dvě místa. 

Výsledky mistrovství světa:

Třída RS:X muži (130 prken)

1. Kiran Badloe NED  

2. Pierre Le Coq FRA

3. Dorian van Rijsselberghe NED

…..

46. Karel Lavický CZE

Třída RS:X ženy (106 prken)

1. Yunxiu Lu CHN

2. Katy Spychakov ISR

3. Lilian De Geus NED

…..

88. Kateřina Švíková CZE

94. Jana Slívová CZE      

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting