Jachtařské přednášky v roce 2020

Jachtařská akademie Českého svazu jachtingu pořádá sérii velmi zajímavých přednášek určených nejen pro jachtaře, ale i pro širokou veřejnost.

www.jacht-akademie.cz

Zajímavé jachtařské přednášky určené jak zkušeným jachtařům, tak široké jachtařské veřejnosti budou opět probíhat každé úterý od 18.30 hodin na adrese: Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Hlavova 8, Praha 2.

14. 1. 2020 Karel Lavický: Cesta k účasti na třetí olympiádu – Tokio 2020

21. 1. 2020 Christian Dumard z Francie: Navigace na moři a příprava Wearther routingu pro světový rekord

28. 1. 2020 Marian Jelínek: Vnitřní svět vítězů 

4. 2. 2020 Jan Hirnšal: Elektronická výbava závodních námořních lodí a jejich používání 

11. 2. 2020 Fabrizio Lazzerini z Itálie: Nahlédnutí do práce úspěšného trenéra v Torbole

18. 2. 2020 Martin Trčka: Management, příprava na závody a taktika v závodě

25. 2. 2020 Jiří Denk: Dobrodružství v Antarktidě na plachetnici ALTEGO II

3. 3. 2020 Petr Ondráček: Metody překonávání bouří na moři

10. 3. 2020 Václav Brabec a Marek Pavlovský: Závodní pravidla a řešení protestních situací

U přednášek zahraničních hostů bude zajištěn simultánní překlad z angličtiny a italštiny do češtiny profesionálními překladateli. Všechny přednášky budou natočeny, nastříhány, okomentovány a uveřejněny na stránkách Jachtařské akademie –  www.jacht-akademie.cz  

Vstupné pro veřejnost je 150 Kč, pro držitele závodní licence ČSJ jsou přednášky zdarma. Pouze u přednášky Christiana Dumarda bude vstupné pro veřejnost 300 Kč a pro držitele závodní licence ČSJ 150 Kč. 

Na jednotlivé přednášky se můžete přihlásit na www.jacht-akademie.cz nebo na tel.: +420 731 591 313 – Denisa Binjošová.

Témata přednášek v roce 2020 

Karel Lavický: Cesta k účasti na třetí olympiádu – Tokio 2020

14. 1. 2020

- Sportovní dětství a začátky s windsurfingem

- Příprava na sezonu a výběr trenéra

- Kondiční příprava

- Příprava a průběh MS

- Psychologické aspekty vrcholového sportu

http://www.jacht-akademie.cz/aktivity/novinky/10-kategorie/124-prednaska-cesta-k-ucasti-na-treti-olympiadu-tokio-2020/

Christian Dumard z Francie: Navigace na moři a příprava Wearther routingu pro světový rekord

21. 1. 2020

- Navigační přístroje

- Jak funguje navigace?

- Jaké jsou nejlepší navigační přístroje?

- Jaké jsou limity navigace?

- Příklad metodologie navigace.

- Navigace a kompletními modely

- Navigace trasy a denní navigace

- Nejčastější navigační omyly

- Dva zajímavé navigační příklady ze závodu Brest Atlantiques

Medailonek Christian Dumard

Náruživý jachtař, milovník jachtingu a expert na routing. Jezdil za FORUM SAILING TEAM (mistr světa ve třídě Mumm 36 v roce 1995, vítěz závodu Quebec-St. Malo v roce 1996). V týmu SÈTE vyhrál Tour de France à la Voile v roce 1988 a působil ve skupině MARC PAJOT CANAL + v Americkém poháru v letech 1994–1995. Posledních 20 let se věnuje analýze počasí a routingu pro závodní lodě (Trophée Jules Verne, Volvo Ocean Race, Figaro, Route du Rhum…). V roce 2010 stál u zrodu společnosti Great Circle, která poskytuje vysoce kvalitní meteorologické služby a data pro závodní lodě i závodní organizace. Spolupracuje na významných událostech jako jsou Volvo Ocean Race a Vendée Globe. V Great Circle vyvinuli nové nástroje na sledování povětrnostních podmínek pro každou loď s možností předcházet špatným podmínkám, do kterých by se lodě mohly dostat. Great Circle také pomáhá organizátorům závodů při rozhodování o výběru vhodné trasy v závislosti na očekávaném vývoji větru. Působí stále jako router mnoha zaoceánských závodníků. Čtyři roky působil jako týmový manažer projektu SODEBO VOILE a pracoval pro ABSOLUT DREAMER na Novém Zélandu. Byl to on, kdo naváděl Tomase Covilla při jeho mnoha sólových rekordech a spolupracuje s mnoha závodníky tříd Mini nebo Figaro, například s naším Milanem Koláčkem.

http://www.jacht-akademie.cz/aktivity/novinky/10-kategorie/125-prednaska-navigace-na-mori-a-priprava-wearther-routingu/

Marian Jelínek: Vnitřní svět vítězů

28. 1. 2020

- Dialog s vnitřním dvojčetem

- Strach jako přítel vítězů

- Další techniky mentálního kočinku (vizualizace, dechová cvičeni...)

- Případové studie

http://www.jacht-akademie.cz/aktivity/novinky/10-kategorie/126-prednaska-vnitrni-svet-vitezu/

Jan Hirnšal: Elektronická výbava závodních námořních lodí a jejich používání

4. 2. 2020

- Lodní elektronické a navigační přístroje se liší nejen podle značky výrobce, ale hlavně podle toho, k jakému účelu jste si loď pořídili. Podíváme se společně na současnou nabídku navigačních přístrojů na trhu a také na podpůrné navigační aplikace. 

- Dozvíte se, jak postavit jednoduchou síť, základy kalibrace a jak případně získávat data pro vaše externí zařízení (PC, tablety, hodinky). 

- Nebudou chybět ukázky některých zařízení značek B&G a Simrad

http://www.jacht-akademie.cz/aktivity/novinky/10-kategorie/128-prednaska-elektronicka-vybava-zavodnich-namornich-lodi/

Fabrizio Lazzerini z Itálie: Nahlédnutí do práce úspěšného trenéra v Torbole

11. 2. 2020

- Organizace a metodika tréninku mladých jachtařů v klubu, přípravy tréninkových plánů, náplně tréninkových jednotek, fyzická příprava, stravování, regenerace a koučování při regatách.

- Organizační struktura klubu, personální, ekonomické a technické zabezpečení teamů ze strany klubu i samotných členů týmu. 

- Podmínky, které klub vytváří pro závodníky, a na druhé straně povinnosti závodníků – členů týmu. 

- Jak diametrálně se liší komplexní sportovní přístup k jachtingu od často obvyklého nesystémového objíždění regat. 

- Vazba a spolupráce klubových a osobních trenérů s reprezentačními trenéry v Itálii a podmínky, které vytváří svaz pro reprezentanty. 

Medailonek Fabrizio Lazzerini 

Významný a úspěšný italský trenér jachtingu v současné době působí jako trenér Laser teamu v jednom z nejvýznamnějších italských klubů Circolo vela Torbole na Gardě. Do jeho týmu patří i česká juniorská reprezentantka Alessia Palanti, která závodí ve třídách Laser 4.7, v níž v loňském roce vybojovala titul mistryně světa, a Laser Radial, v níž vloni vyhrála mistrovství Evropy do 17 let.

http://www.jacht-akademie.cz/aktivity/novinky/10-kategorie/129-prednaska-nahlednuti-do-prace-uspesneho-trenera-v-torbole/

Martin Trčka: Management, příprava na závody a taktika v závodě

18. 2. 2020

- Každý rok je podobný. Je potřeba se nějak připravit na sezonu, vybrat cíl, zvolit cestu, která k danému cíli povede.

- Mechanismy kontroly průběžných cílů. 

- Jak vybrat posádku, plachty, kdy a kde trénovat a co trénovat tak, aby překvapení bylo v průběhu hlavního závodu a jak následně zvládnout týdenní závod? To si mimo jiné ukážeme i na příkladu sezony 2019 týmu HEBE.

http://www.jacht-akademie.cz/aktivity/novinky/10-kategorie/127-prednaska-management-priprava-na-zavody-a-taktika/

Jiří Denk: Dobrodružství v Antarktidě na plachetnici ALTEGO II

25. 2. 2020

- Promítání o jedinečné a rekordní plavbě severozápadní cestou – Grónsko, Kanada, Aljaška – 3 500 Nm aneb z Antarktidy do Arktidy za rol a půl. 

- Poutavé povídání o cestování Jiřího, Petry a pětileté Haničky Denkových o tom, jak první česká loď v historii proplula v srpnu 2019 Northwest Passage. 

Medailonek Jiří Denk 

Mořeplavec a cestovatel, lektor cestovatelských přednášek a workshopů pro žáky základních a studenty středních i vysokých škol. Se svým programem KOLUMBUS inspiruje děti v mateřských školách. Je autorem knih S ALTEGEM na plavbě kolem světa a Příběhy mořeplavců – Češi a Slováci, kteří obepluli svět. Se svojí lodí ALTEGO Jiří Denk v letech 2007–2010 obeplul celý svět, a ta se tak stala sedmou českou lodí, které se to podařilo. Pro plavbu si vybral nejnáročnější možnou trasu kolem mysu Dobré Naděje a mysu Horn, kterou před ním propluly jen dvě české plachetnice. Je kapitánem druhé české plachetnice, jejíž posádka vystoupila na mys Horn (celkově nyní již třikrát). Mys Horn je pro mořeplavce stejně náročným symbolem, jako je Mount Everest pro horolezce... Je kapitánem první české plachetnice, která doplula na Antarktidu a zpět (a potom se do Antarktidy ještě třikrát vrátil), jako kapitán první české lodě doplul i na Jižní Georgii. Od roku 2010 pluje se svou manželkou Petrou a od r. 2014 plují společně se svou nyní pětiletou dcerou Haničkou. Hanička Denková je pravděpodobně nejmladší člověk na světě, který vystoupil na mys Horn z plachetnice, doplul na plachetnici na Antarktidu a zpět a doplul na zcela odloučené nehostinné souostroví Jižní Georgie. Hanička má upluto více než 20 000 Nm, což jsou dvě třetiny trasy plavby kolem světa a společně procestovali 35 zemí. V r. 2019 zdolali jako první česká loď v historii, první loď světa v roce. 2019 a 291. loď v celé historii od roku 1906 (první byl Amundsen a ve statistice jsou zahrnuty i ledoborce a velké motorové výzkumné lodě) velmi náročnou arktickou Severozápadní cestu (Grónsko-Kanada-Aljaška). 

Kromě toho Jiří a Petra autem cestovali Napříč rovníkovou Afrikou (8 500 km – Tanzanie, Uganda, Rwanda, Kongo (Zaire), Středoafrická republika, Kamerun). Byla to jejich nejdobrodružnější cesta. Tuto extrémně náročnou trasu projeli s největší pravděpodobností jako první Češi. Při své cestě se setkali s gorilami horskými, slony, lvy, nosorožci, hrochy, buvoly, gazelami a další zvířenou… a hlavně s naprosto nepřístupnými oblastmi. Celkem Jiří Denk procestoval 93 zemí světa. Jeho životní i cestovatelské příběhy jsou konkrétními příklady pro sílu životní vize, schopnosti překonávat překážky v pracovním i osobním životě, zdolávání krizových situací (např. při přepadení piráty), vytrvalosti a schopnosti se rozhodovat… Spolu s manželkou Petrou a dcerou Haničkou jsou svým cestováním do nehostinných krajin příkladem překonávání hranic možného cestování jak dospělých, tak i s dětmi. Tím se jim daří inspirovat i ostatní.

http://www.jacht-akademie.cz/aktivity/novinky/10-kategorie/133-prednaska-dobrodruzstvi-v-antarktide-na-plachetnici-altego/

Petr Ondráček: Metody překonávání bouří na moři

3. 3. 2020

- Vlny a jejich vlastnosti.

- Silná bouře – definice, předpověď jejího příchodu, trvání a průběhu. 

- Vliv konstrukce lodi na výběr efektivní metody a způsobu překonání bouře.

- Metody a jejich provedení v podmínkách silných bouří – jejich výhody, nevýhody a předpoklady pro jejich úspěšné použití v různých druzích a oblastech plavby.

- Příprava lodě a posádky na plavbu v bouřlivých podmínkách při rekreační, sportovní a závodní plavbě.

Medailonek Petr Ondráček

Ještě žádný Čech nepodnikl nonstop plavbu kolem světa. V roce 2011 se vydal na cestu se svojí lodí SINGA, aby se pokusil zdolat tento milník. Petr Ondráček je dobrodruh a milovník jachtingu. Za celý svůj život už probrázdil nespočet dnů na moři. V 62 letech se rozhodl pokusit o zdolání jednoho českého a světového milníku. Cílem plavby bylo nonstop obeplutí světa sám, pouze na plachty a bez zastávky za méně než 313 dní.

http://www.jacht-akademie.cz/aktivity/novinky/10-kategorie/131-prednaska-metody-prekonavani-bouri-na-mori/

Václav Brabec a Marek Pavlovský: Závodní pravidla a řešení protestních situací

10. 3. 2020

- Přednášející jsou nebo byli nejenom mezinárodními rozhodčími jachtingu, ale především aktivními jachtaři. 

- Cílem této přednášky je přehledně osvětlit aplikaci závodních pravidel v modelových situacích, ale také na skutečně řešených případech. 

- Přednáška je určena jak jachtařským začátečníkům, tak závodníkům s bohatou jachtařskou zkušeností. Obsah přednášky bude zajímavý jak pro okruhové jachtaře, tak závodníky na kajutových lodí. 

- Přednášející povedou přednášku interaktivní formou, proto je vhodné dorazit na přednášku s počítačem nebo mobilním telefonem s připojením k internetu.

http://www.jacht-akademie.cz/aktivity/novinky/10-kategorie/132-prednaska-zavodni-pravidla-a-reseni-protestnich-situaci/

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.