Ve slabém větru na Lipně

Jachtařské olympijské naděje na Lipně

Mistrovství České republiky ve třídách Laser Radial, 29er a 420 se jelo od 28. do 30. srpna na Lipně v Černé v Pošumaví.

Pro dvouposádkový juniorský skif 29er se závod počítal do série Eurocupu, a tak jsme na startu viděli 27 posádek ze šesti zemí. Závodilo se na dvou okruzích, 29ery měly pro sebe jeden a Radialy, kterých bylo 21, se „čtyřistadvacítkami“ druhý.

První den závodu se po obědě rozfoukalo, a odjely se dvě rozjížďky ve větru o síle 3 až 4 m/s. Večer přišla studená fronta, která přinesla výrazné ochlazení, ale větru velmi málo. V sobotu se tak podařilo odjet jen další dvě rozjížďky. V neděli závodníci vypluli na vodu už v 9 hodin do severovýchodního větru kolem 4 m/s. Horší to bylo s dohledností, převládala nízká oblačnost a protější břeh byl téměř neviditelný. Vítr postupně slábl a začalo drobně pršet, a tak se podařilo odjet jen jednu rozjížďku. Mistrovství republiky je tedy platné.

Ve třídě Laser Radial byla konkurence, jak se na mistrovství republiky sluší. Na startu se sešly všechny naše reprezentantky této olympijské třídy pro ženy, které mají šanci bojovat o kvalifikaci do Tokia – Martina Bezděková, Klára Himmelová a Alessia Palanti. A zazávodit si s nimi přijel i reprezentant třídy Laser Standard Jakub Halouzka, který závod vyhrál. Na třetím místě skončila jako nejlepší žena Alessia Palanti, která žije a trénuje na Gardě. „Na Lipně se mi závodilo dobře. Jsou tady úplně jiné podmínky, než v jakých trénuji na Gardě, a tak jsem se naučila spoustu nových věcí. Určitě sem ráda přijedu znovu,“ slíbila.

Ve třídě 29er zvítězili bratři Tibor a Adam Nevelöšovi: „Vítr byl slabší, ale nám to vyhovovalo. Klíčem k úspěchu, byl rychlost, trpělivost a dobrá taktika. Početné startovní pole, kvalitní německé posádky a bratři Krsičkovi nám dali pořádně zabrat,“ zhodnotili závod. Bratři Michal a Lukáš Krsičkovi byli nakonec druzí před dvěma německými posádkami. Na pátém místě skončila třetí česká posádka Jaroslav Čermák a Petr Košťál z YC Pardubice.