Jachtař Ondřej Teplý juniorským vicemistrem světa

V dánském Aarhusu se od pondělí 4. do soboty 9. 7. jel Finn Silver Cup, tedy mistrovství světa olympijské lodní třídy Finn pro závodníky do 23 let.

Závod byl velmi vyrovnaný, plný zvratů a pořadí na prvních místech se neustále měnilo. O vítězi rozhodly až dvě poslední sobotní rozjížďky. Obhájce titulu Ondřej Teplý do nich nastupoval z vedoucí pozice. Závodilo se za nestálého větru kolem 5 m/s s častými poryvy a změnami. V první rozjížďce Ondřej dlouho vedl, pak se po jedné jeho chybě dostal do čela Němec Phillip Kasüske z Německa. Ondrovo vedení se tak smrsklo na pouhý jeden bod. Před poslední rozjížďkou bylo jasné, že nikdo další již do boje o titul nemůže zasáhnout. Ta nezačala pro Ondru dobře, neboť vyšla levá strana, kde Ondra bohužel nebyl a Němec byl na první bójce pátý a Ondra až dvanáctý. Pak ale i Němec udělal chybu a Ondra se dotáhl až k němu. Ale závěrečný zadní kurz jel Němec výborně a Ondru před sebe nepustil. Titul tak putoval do Německa.

O. Teplý

„Jsem spokojený se stříbrem, ale také trochu zklamaný. Ke zlatu bylo tak blízko,“ řekl Ondra po závodě. „Bylo to velmi náročné hlavně psychicky, před posledními dvěma rozjížďkami byl na medailových pozicích rozdíl pouhých tří bodů. Neměl jsem žádnou speciální strategii, snažil jsem se jet co nejlépe, a když jsem byl před soupeři snažil jsem se je hlídat. V poslední rozjížďce jsem po dobrém startu bohužel udělal velkou chybu při prvním křižování, a to rozhodlo. I když jsem se ještě dokázal na Němce dotáhnout, předjet se mi ho již nepodařilo,“ zalitoval český jachtař, kterému jen těsně unikla kvalifikace na olympiádu do Ria.

Olympijská kvalifikace zemí totiž velmi znevýhodnila evropské závodníky, protože na jejich úkor se kvalifikovali země z ostatních kontinentů, takže v Riu bude startovat Argentinec Facundo Olezza, který skončil zde v Dánsku třetí, nebo Seychelan, který Ondru nikdy v žádném závodě neporazil.  

juniorský vicemistr světě

Finnaři se do Aarhusu vrátí na mistrovství světa 2018, které bude první kvalifikační regatou na olympiádu v Tokiu 2020. Věřme, že tato kvalifikace Ondrovi již neunikne.

Výsledky

  1. Phillip Kasüske GER
  2. Ondřej Teplý CZE
  3. Facundo Olezza ARG
  4. Nenad Bugarin CRO
  5. Arkadiy Kistanov RUS
  6. Hector Simpson GBR

TZ a foto: Český svaz jachtingu

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.