Italové si podmanili brněnský velodrom

Nejúspěšnějším závodníkem na velmi kvalitně obsazeném dráhovém mítinku GP Favorit Brno – Přilba Moravy byl italský reprezentant Davide Boscaro. Ve čtvrtečním bodovacím závodě dvojic stanul na nejvyšším stupínku spolu se svým reprezentačním kolegou Samuelem Quarantou, v pátečním omniu výkon zopakoval a stal se tak nejúspěšnějším závodníkem této dvoudenní akce, která byla opět součástí světového kalendáře Mezinárodní cyklistické federace kategorie Class 1.

Boscaro tak napodobil dánského reprezentanta Tobiase Aagaarda Hansena, kterému se stejné double podařilo v loňském roce. Dánové byli součástí i letošního pelotonu, ale na výsledky z roku 2022 navázali jen z části, když se jim dařilo pouze ve čtvrtek. V madisonu dánští mladíci Noah Wulff s Conradem Haugstedem sváděli až do samotného závěru dramatické souboje s polskou dvojicí Filip Prokopyszyn / Wojciech Pszczolaski v barvách prostějovského týmu Tufo Pardus a reprezentační dvojicí Německa Jasper Schröder / Ben Felix Jochum, která byla před posledním dvojnásobným bodováním na průběžném druhém místě za suveréně vedoucími Italy. Dáni, kteří závěrečný spurt vyhráli, poskočili na konečnou stříbrnou pozici, a Němce, kteří vyšli v závěru bodově naprázdno, odsunuli až na celkové čtvrté místo třetí prostějovští Poláci. Nejúspěšnější českou dvojicí byla ta domácí z pořádajícího Favoritu Brno Adam Křenek / Štěpán Široký na 10. místě z celkových 14 dvojic.

Podobně dramatický byl také vývoj pátečního hlavního závodu v olympijském omniu Přilba Moravy pod patronací stavební firmy VESELÝ, dlouholetého partnera TJ Favorit Brno. Výjimečně početné startovní pole čítající 37 závodníků, které lze vidět pouze na 400 metrů dlouhých velodromech, se v průběhu dne utkalo celkem ve čtyřech disciplínách dráhového víceboje. Do závěrečného bodovacího závodu jednotlivců měl nejlepší výchozí pozici italský dráhař v klubovém dresu Cycling Team Friuli - Victorious, což je farma silničního worldtourového týmu Bahrajn – Victorious, Matteo Donega, pravidelný účastník brněnských dráhových závodů, a italský reprezentant Davide Boscaro. Naději na pódiové umístění drželi také Jordan Parra z Kolumbie a Španěl Alvaro Navas.

Oba závodní dny se započítávaly do celoroční soutěže Českého poháru na dráze Škoda Cup 2023.

Ženským závodům dominovaly také Italky. Madison vyhrála dvojice Martina Alziniová se Sarou Fiorinovou před duem pražských duklaček Petrou Ševčíkovou a Kateřinou Kohoutkovou a Linou Marcelou Hernandézovou s Linou Mabel Rojasovou z Kolumbie. Stupně vítězů omnia zůstaly prakticky identické. Zlato brala Alziniová, stříbro Ševčíková a bronz vyšel na Hernandézovou.

Celkem se na nejstarším velodromu na světě představili závodníci a závodnice z patnácti států světa. Hojná účast i aktivní závodnické pojetí dokazuje, že velodrom TJ Favorit Brno stále hostí vrcholné světové akce, které nabízejí divácky atraktivní a dramatická vyvrcholení, a rozhodně se tak nejedná o dráhu, která by stála na okraji zájmu národních výběrů dráhových velmocí.