Druhá etapa, druhé místo

2. etapa: Pisco – Pisco
Neděle 6. ledna 2013
Spojovací úsek: 85 km
Rychlostní zkouška: 242 km

Opět krásné slunečné počasí. To spojovalo dnešní druhou etapu se včerejším prologem. Na soutěžící čekala naopak 242 km dlouhá měřená zkouška, která posádky zavedla hlouběji do vnitrozemí a mnohem výše nad moře. Stejný a to velmi dobrý zůstal rovněž výkon našeho pilota Aleše Lopraise a celého osazení trucku InstaForex Loprais Teamu se startovním číslem 503. Aleš dokázal ve velkých, i když dle jeho slov ještě ne největších, dunách jet opět velice rychle a prohánět obhájce prvenství De Rooye v Ivecu. V cíli je dělil rozdíl pouhé jedné minuty a jedné sekundy, součet 1+1=2.místo. Naopak novinkou v „top trojce" je čas jezdce s bohatou soutěžní minulostí Itala Miki Biasiona na Ivecu. Ztráta necelých osmi minut opět jen potvrzuje vyrovnanost jezdců na letošním Dakaru.

Loprais

Podle výsledku to vypadá, že všechno klukům vycházelo na jedničku. Ale úplná pravda to není. Aleš si dneska taky trochu postýskal:"Etapa byla velmi krásná, ale docela náročná. Spousta skoků přes duny, což má i své následky. Celý den se potýkám s bolestmi hlavy, které jsou zapříčiněny z velké míry bezpečnostním systémem HANs. Ten je sice povinný, ale podle mého názoru absolutně zbytečný. Bouchá ze zadu do přilby. Představte si, je to jako by vás někdo mlátil zezadu do hlavy celé dopoledne!"

„I přes tyto drobné nepříjemnosti letíme s Princeznou dál a pereme se s terénem. Posádka žije, Tatra jede a celý team funguje jak dobře namazaný stroj" dodává spokojený, ale utahaný Aleš Loprais.

Zároveň je pak opatrný a skromný při hodnocení svého výkonu:„První pětka je opravdu našlapaná. Rozhodovat budou drobnosti. Defekty, technika, ale i navigace, která dneska tolik zamotala hlavu několika ostatním jezdcům, převážně v automobilech a na motocyklech. Viděli jsme i Hanse Staceyho zapadlého v jedné duně. Už jsem toho na Dakaru zažil hodně, tudíž se při hodnocení své pozice držím nohama na zemi. Navíc opravdu s Tatrou pořádně skáčeme a záda se občas připomenou. Každopádně jsme připraveni podat maximální výkon."

Neodpustí si ještě pozdravy českým fanouškům domů a už se dále plně věnuje přípravě na třetí etapu, jejíž charakteristiku přinášíme.

3. etapa
Pozor, Erg!
Pondělí 7. ledna: Pisco – Nazca
Spojovací úsek: 100 km
Rychlostní zkouška: 243 km

Nálada ve vozidlech se může snadno změnit s tím, jak poroste hladina stresu. První stovka kilometrů posádky náležitě otestuje. Za sebou budou mít náročný terén, který Jihoameričané nazývají Erg – jde o náročnou kombinaci dun, kterou musejí překonávat. Všichni soutěžící, kteří se přes Erg dostanou bez uvíznutí, budou moct být na sebe být pyšní a oddechnout si. První odměnou bude jízda podél pobřeží ve druhé části rychlostní zkoušky. Úleva však nepotrvá dlouho, protože na konci etapy bude potřeba jezdecká zručnost a vytrvalost posádek.
Držme palce, ať se stále vše daří jako doposud a hurá na Egr !

Lucie Houthoofdtová

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.