IndyCary v Arlingtonu: Kyle Kirkwood z Floridy vyhrál na trati v Texasu
Text a foto: Roman Klemm
Historicky první závod IndyCarů na hrbolatém městském okruhu v Arlingtonu (Texas) vyhrál 27letý Kyle Kirkwood z Floridy. Jezdec týmu Andretti tím pořevzal i celkové vedení šampionátu.
Kvalifikace:
Po úvodu sezony na trati kombinované z letiště a ulic města St. Petersburgu a po oválu v Phoenixu nastoupila NTT IndyCar Series hned třetí víkend po sobě k třetímu podniku – na nově vytýčené úzké městké trati vedoucí kolem sportovních komplexů texaského Arlingtonu. Okruh se vyznačoval tradičně spoustou pomalých slepých zatáček a vysloveně hrbolatým povrchem vozovky.
Tvrdou betonovo zeď, lemující dráhu, okusil během sobotní kvalifikace pouze Scott McLaughlin, ostatní dokázali zajet časy bez vážnější chyby. Ve finále „Firstone Fast 6“, se prosadil bývalý jezdec F1 Marcus Ericsson. Jednalo se o Švédovu první pole-position v IndyCarech. Za ním se seřadili Alex Palou, Pato O´Ward, Will Power, Felix Rosenqvist a Marcus Armstrong.
Rookies z Evropy se na trati, která byla nová pro všechny účastníky, příliš nelbýskli. Caio Collet zajel 16., Mick Schumacher 17. a Dennis Hauger 19. čas.
Závod:
Start podniku byl před nepříliš dobře obsazenými tribunami kvůli blížícímu se vichru posunut o dvě hodiny kupředu. Ericsson byl i tak připraven nejlépe. Pilot týmu Andretti se ujal pohotově vedení před Palouem, Powerem a O´Wardem. Všeobecně se ovšem předpokládalo, že o výsledku do velké míry rozhodne spotřeba pneumatik a taktika tří, čtyř, či dokoknce více výměn? Druhou sadu obutí vyfasovali lídři již po 17 ze 70 kol a nepovedená výměna stáje Andretti pomohla do vedení Ganassiho pilotovi Palouovi. Španěl poté předvedl to, co z něj udělalo několikanásobného šampiona tohoto mistrovství: bezchybným výkonem na špičce ujížděl soupeřům.
Po polovině závodu měl Palou dvakrát vyměněno a držel 3. místo, pouze 7 sekund za Willem Powerem a Alexem Rossim, kteří spoléhali na jinou taktiku a v boxech byli zatím jen jednou.
5 sekund za nimi jeli Lundgaard, Kirkwood a Ericsson.
Nejrychlejším jezdcem závěrečné fáze podniku byl Kyle Kirkwood. Jezdec Michaela Andrettiho po posledním stopu v boxech pravidelně „ujídal“ z Palouova náskoku a 15 kol před cílem Španěla čistě vybrzdil a dojel si pro 6. triumf kariéry. Podnik se tak stal velkým úspěchem stáje Andretti Global, která se neradovala jen z vítěze ale i z pozic 3 (Power) a 4 (Ericsson).
Nováčci dopadli překvapivě zle. Brazilec Collet byl klasifikován na 12 místě a Nor Hauger havaroval v posledním kole s bezbarvým Grosjeanem. Zvláštním zklamáním musel být jeho „domácí podnik“ (rodina vlastní ranč v tomto regionu) pro Micka Schumachera. Po dvou lehkých nehodách s Lundgaardem a Newgardenem dojel jen poslední.
Výsledek závodu Java House GP of Arlington:
- Kyle Kirkwood, Andretti
- Alex Palou, Ganassi
- Will Power, Andretti
- Marcus Ericsson, Andretti
- Pato O´Ward, McLaren
- Felix Rosenqvist, Meyer-Shank