Posádky KM Racingu bojovaly na Hungarian Baja s těžkými podmínkami.

Kamion slavil vítězství, bugina neprojela cílem.

Dvě vozidla stáje KM Racing se představila o uplynulém víkendu v Maďarsku v rámci Světového poháru FIA v rally Cross Country. Zatímco nová posádka kamionu Liaz ve složení Martin Macík mladší, Marian Orlický a Michal Mrkva vybojovala na Hungarian Baja při svém druhém startu cenné vítězství, závodní premiéra Buggy Optimus s Jakubem Knollem za volantem a Jakubem Firstem v roli navigátora skončila předčasně.

„Chtěl jsem si porovnat síly s konkurencí, která byla silná a zajímavá, a to se mi navzdory pětačtyřicetiminutové penalizaci kvůli opravě brzd povedlo. Jako trénink byly zvláště v pátek večer těžké podmínky pro posádku super. Jsem rád, že nabírám nové zkušenosti,“ pochvaloval si Martin, který se jako řidič kamionu radoval z první výhry.

buggy

Spolu se svými kolegy má nyní ve výhledu říjnovou Marockou rallye. „Když se nám tato soutěž povede, tak bude mít smysl objevit se na Rallye Dakar 2015, kde bychom měli zúročit všechny nasbírané zkušenosti z letošní sezony. Nyní se však radujeme, ale zůstáváme nohama na zemi, křest ohněm nás teprve čeká. Tréninku není nikdy dost,“ dodal.

Bugina Kuby Knolla startovala v rámci maďarského pohárovém klání. Nicméně přívaly deště a bahna, které v pátek večer sužovaly účastníky Hungarian Baja, její možnosti značně limitovaly. Startovalo se již do tmy a po pár kilometrech přišel déšť, s kterým musela posádka bojovat. Přívaly bahna zalepovaly světla i ostřikovače. V sobotu se počasí značně vylepšilo a posádka si až do nešťastného konce při své závodní premiéře zvykala na auto a postupně zrychlovala.

„Mám z toho trochu smíšené pocity, protože se kvůli problémům s motorem nepovedlo splnit cíl, kterým bylo dojet do cíle. Je to škoda, neboť jsme v úvodu překonali těžké podmínky, které na trati panovaly. V pátek jsme startovali za deště a kvůli problémům s ostřikovači jsme skoro nic neviděli.

Dokonce jsme lili vodu z flašky na sklo, aby stěrače nečistoty trochu odstranily. Světla byla od bláta skoro neprůhledná a jednou jsme kvůli tomu přejeli odbočku. Kuba pak musel vystrčit hlavu z okna a takhle mě navigoval, byl to spíše boj o dojetí do cíle než rally“ popsal situaci Knoll.

KM Racing Media

baja

Tři vozy H3 Evo Offroadsport Teamu na stupních vítězů

Déšť, bláto a zhoršená viditelnost, to byla páteční první rychlostní zkouška na Hungarian Baja. Trať dlouhá 50 kilometrů vedla tradičně po polních cestách, v okolí lázeňského městečka Pápa. Netradiční však bylo počasí, chladné a deštivé.  První vůz odstartoval do rychlostní zkoušky v 18 hodin a 35 minut. Díky velké oblačnosti se začalo brzy stmívat a polovina posádek startovala do RZ již potmě.  Všechny vozy H3 Evo dorazily do cíle v pořádku.

Sobotní část závodu začala v 9 hodin a 30 minut, startem prvního vozu do druhé rychlostní zkoušky. Mirek Zapletal a Maciek Marton vyrazili na trať jako šestí, Zdeněk Pořízek s Markem Sýkorou z patnácté pozice, Jurij Sazonov a Arslan Sachimov ze sedmnáctého místa a Tomáš Ouředníček a Pavel Vaculík z místa dvacátého druhého. Čekalo je, i s přejezdy, celkem 502 kilometrů.

Po dlouhém dešti zůstalo na lesních cestách mnoho vody a po projetí závodu měly všechny vozy jednotnou barevnou úpravu, hnědou, až po střechu. Průjezd tímto terénem byl velmi náročný a některé posádky jej nezvládly. Polské závodníky pronásledovala smůla.  Adam Malysz skončil na střeše, navigátor Krzysztofa Holowczyce zkolaboval a Marek Dabrowski musel kvůli poruše brzd výrazně zpomalit. Bohužel i naše posádky měly problémy.

Mirek Zapletal zapadl ve vojenském prostoru do díry po granátu, ale naštěstí se mu podařilo vyjet, pokračovat v závodu a do cíle dorazil jako čtvrtý. Závod vyhrál Nasser Al Attiyah, druhý byl Vladimir Vasilyev a třetí Orlando Terranova. Posádka Zdeněk Pořízek, Marek Sýkora obsadila v celkovém pořadí místo desáté a Tomáš Ouředníček a Pavlem Vaculíkem vybojovali místo jedenácté. V rámci maďarského mistrovství obsadil na tomto závodě Mirek Zapletal a Maciek Marton první místo v absolutním hodnocení a v kategorii diesel. V kategorii benzínových vozů do čtyř litrů obsadila první místo posádka Zdeněk Pořízek a Marek Sýkora, druhou příčku vybojoval Tomáš Ouředníček s Pavlem Vaculíkem.

Zdroj:  www.offroadsport.cz.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.