Hororový víkend na Hungaroringu

Druhý víkend evropského šampionátu tahačů dopadl pro tým Buggyra Racing hororově. Adam Lacko po sobotní diskvalifikaci v prvním zádově, nedokončil ani poslední jízdu víkendu a v celkovém hodnocení klesl na šestou pozici. Vývoj nového speciálu si vybírá svou daň. Oly Janes si udržel postavení průběžného lídra Grammer Cupu.

20190622_Hungaroring_MP_215

SOBOTA SUPERPOLE

V úvodním měřeném tréninku víkendu zajel mistr Evropy z roku 2017 Adam Lacko čtvrtý nejrychlejší čas, kterým si zajistil start do prvního závodu ze druhé řady. „Od včerejška tu zkoušíme několik nastavení podvozku, protože okruh je tu hodně kluzký a to, co fungovalo dobře na starém speciálu tak úplně nefunguje na VK50. S tím jsme ale počítali. V dnešní kvalifikaci už to bylo téměř podle mých představ a se čtvrtým místem jsem spokojený. Snad se mi podaří v závodě dobře odstartovat a posunout dopředu,“ konstatoval Lacko.

Oly Janes se do úvodní pohárové jízdy kvalifikoval třináctým nejrychlejším časem. „Třinácté místo není úplně to, co bych si představoval. Chtěl jsem zabojovat o Superpole, ale nevyšlo to. O to víc budu muset tlačit na pilu v závodě,“ uvedl britský pilot.

20190622_Hungaroring_MP_200

PRVNÍ ZÁVOD

Úvodní pohárová jízda byla pro Adama Lacka hodně smolná. Po skvělém startu, kdy se probojoval ze čtvrté na druhou pozici, byl následně z důvodu tří překročení maximální povolené rychlosti diskvalifikován. Jednalo se o nepatrné překročení, ze kterého byl takřka nulový benefit, ale penalizace bohužel vražedná. „Co na to říct. Je to obrovská škoda. Závod jsem měl rozjetý hodně dobře, držel jsem se na druhé pozici za Hahnem, ale pak přišla nejdříve penalizace 10 vteřin, následně průjezd boxy a nakonec celkové vyřazení. Nové auto je stále ve vývoji, takže se z toho musíme ponaučit a v příštích závodech vyvarovat,“ uvedl zklamaný Lacko.

K inkriminovanému problému se vyjádřil i Robin Dolejš, ředitel vývojové sekce Buggyry. „Jak jsme již avizovali před sezonou, nový speciál VK50 je stále ve vývoji a tyto věci se můžou přihodit. Rychlost jsme překročili o pouhých pár desetin. Bohužel i to se trestá téměř vražedným způsobem,“ vysvětlil situaci Robin. „Snažíme se tyto „dětské nemoci“ hledat během tréninků, ale nikdy se tomu nevyhnete na sto procent. Nyní bude důležité správné vyhodnocení a taková náprava, která nový speciál posune zase o krok kupředu.“

Oly Janes pokračuje v nastaveném tempu z Misana, když opět dojel v nejlepší desítce. „Jsem spokojený. Vítezství v Grammer Cupu a další body do celkového hodnocení je výborný výsledek. Těším se na další závody, cítím, že se dokáži ještě zlepšit,“ řekl Oly odhodlaně.

20190622_Hungaroring_MP_212

DRUHÝ ZÁVOD

Do druhého sobotního závodu Adam Lacko startoval po diskvalifikaci z posledního místa. Stíhací jízdou se pak dokázal probojovat až na osmou příčku, která se rovnala maximu možného. „Byl to pěkný závod, hlavně první polovina, kdy jsem se probojovával místo po místu až na osmou pozici za Jochena s Antoniem. Ti už měli velký náskok, který se mi bohužel nepodařilo stáhnout, ač jsem dělal vše, co bylo v mých silách. Nebudu předstírat, že nejsem po prvním dnu zklamaný, ale neházím flintu do žita. Zítra se opět budu prát o nejvyšší příčky,“ uzavřel sobotní den Lacko, který se v průběžném pořadí nachází na třetí pozici.

Oly Janes dokončil druhý závod těsně pod top 10 na jedenáctém místě. To se také rovnalo bronzové pozici v Grammer Cupu. „Na startu jsem lehce ztratil a propadl se dvě místa zpět. Bojoval jsem, co to šlo, ale dostat se zpět do první desítky se mi už nepodařilo. Co mě ale těší, je udržení prvního místa   v Grammer Cupu. Uvidíme, co zítra,“ řekl Oly.

NEDĚLE SUPER POLE

Nedělní kvalifikace nedopadla ani zdaleka podle představ Adama Lacka, vzhledem ke komplikacím se musel smířit s devátým nejrychlejším časem. „Během superpole mi z čista jasna přestal správně pracovat speed limiter. S jeho nastavením jsme se při tom po sobotě prali skoro celou noc. Jedná se ale o tak komplikovaný systém, že jeho dokonalé vyladění nějakou chvíli potrvá. Ještě štěstí, že se to přihodilo „až“ v superpole, kdy jsem měl zajištěnou minimálně desátou pozici. Včerejší zkušenost ze druhého závodu, kdy jsem startoval z úplného chvostu mi bohatě stačila,“ uvedl Adam.

Ani Oly Janes nebude vzpomínat na nedělní měřený trénink v dobrém. Oba rychlé časy mu jury zrušila za překročení traťových limitů. „Co na to říct? Udělal jsem dvě chyby v ten nejméně vhodný moment. Nedá se ale nic dělat. Dle předpovědi by mělo před třetím závodem začít pršet, takže to určitě bude zajímavé. Uvidím, jak se s tím poperu.“

20190622_Hungaroring_JP_ (16)

TŘETÍ ZÁVOD

Tak jak predikoval Oly Janes po kvalifikaci, tak se i stalo. Nad Hungaroringem se hodinu a půl před startem úvodní jízdy spustil déšť, který ustal jen těsně před zahájením. Závod tak byl označen jako “mokrý“ tudíž se startovalo pod žlutými vlajkami. „Jízdu na vodě mám rád, ale tady byla trať hned po odjetí zaváděcího kola suchá. Ihned v prvním kole jsem se dostal před Recuenca a pak i před Kursima. Následné rozestupy již byly z důvodu startu pod žlutými vlajkami hodně velké a šesté místo bylo v daný moment asi maximum,“ zhodnotil třetí závod Adam Lacko.

Britský pilot Oly Janes vybojoval po startu z poslední pozice dvanácté místo. „Byl to dobrý závod. Snažil jsem se dostat co nejvíce dopředu, podstoupil jsem hodně soubojů, ale na lepší, než dvanácté místo to nestačilo. Snad se zadaří v poslední jízdě.“

20190622_Hungaroring_MP_189

ČTVRTÝ ZÁVOD

Adam Lacko vypil na Hungaroringu kalich hořkosti až do dna. Ihned v prvním kole poslední jízdy víkendu se objevila závada na elektronice nového motoru a byl tak nucen ze závodu odstoupit. „Mám smíšené pocity. Na jednu stranu vím, že auto se stále vyvíjí a jsem s tím smířený, na stranu druhou jsem bojovný typ a závodím abych vítězil, toto mě hodně mrzí. Ihned po startu jsem se tlačil na první místo, ale najednou přestal reagovat plynový pedál. Bohužel se s tím nedalo dál pokračovat a musel jsem odstoupit. Do Slovakiaringu s tím musíme něco provést. Doufám, že jsem si tu všechnu smůlu vybral a po zbytek šampionátu bude vše v pohodě,“ reagoval zklamaný Lacko, který z Maďarska odjíždí na šesté pozici celkové klasifikace.

Zdroj: Byggyra Racing

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.