Honza Tománek se stal potřetí mistrem světa v 70.3 Ironmanu. „Byl to extrémní zážitek,” říká hendikepovaný triatlonista

Přesně před dvaceti lety bojoval Honza Tománek v nemocnici o život. Po nezaviněné nehodě zůstal upoután na invalidní vozík, ale už brzy nato se začal věnovat vrcholovému parasportu.  Dnes je jedním z nejúspěšnějších handicapovaných sportovců planety. Před pár dny, 29. října 2022, získal na mistrovství světa 70.3 Ironman World Championship St. George již třetí titul mistra světa s časem 5:45:33.

„Vážím si toho, že jsem se nikdy nevzdal. Když se ohlédnu do minulosti, mrazí mě trochu v zádech, ale o to víc mám radost z toho, co jsem dokázal,” bilancuje svoji sportovní cestu lemovanou již třetím titulem mistra světa v disciplíně 70.3 Ironman “železný muž” Tománek. Pro upřesnění - 70.3. Ironman obnáší triatlonové disciplíny: 1,9 km plavání, 90 km cyklistika a 21,1 km běh.

Samotný závod popisuje jako extrémní. „Ranní teplota 4 stupně přetrvávala až do poloviny závodu. K tomu kopcovitá cyklistika a běh. Smrtící kombinace… Plavání při rozednění v Sand Hollow Reservoir bylo ikonické. Atmosféra, barvy, nádhera! Vzhledem k teplotě vzduchu (4 °C) a vody (16,8 °C) jsem zvolil dlouhý neopren, který sice nemám nejradši, ale rozhodovat měla především cyklistika, takže volba byla jasná, tepelný komfort. Plavalo se mi dobře a zhruba po 400 metrech jsem se dostal do čela mezi Handcycle Athletes i Physically Challenged,” říká Tománek. Vodu opustil jako první handicapovaný sportovec s časem 37 minut.

Druhá disciplína - cyklistika - nabídla závodníkům trať s převýšením 1000 metrů a chladné počasí. „Jsem rád, že jsem si po plavání vzal suchý dres, ale přesto jsem jel oproti většině závodníků nalehko. V prvním stoupání od Sand Hollow jsem se zahřál, ale prsty trpěly ještě další hodinu. Profilově náročná cyklistika nebyla tempově plynulá a v rychlých sjezdech jsem jen stěží udržel plánovaný výkon, ale na trati jsem nechal vše. Dominantní výjezd Snow Canyonem jsem si užil a cítil se silný,” popisuje sportovec, který s časem 3:27:11 splnil jako jediný Handcycle Athlete časový limit a suverénně se přiblížil vysněnému cíli, titulu mistra světa.

Při poslední disciplíně - běhu - nastoupali závodníci na dvou okruzích převýšení téměř 250 metrů a v závěru každého stoupání probíhali golfovým hřištěm, což obnášelo úzké pěšiny, strmé trháky a trávníkové pasáže. „Pro běžeckou formuli žádná hitparáda, ale dal jsem do toho vše a vzhledem k trati jsem zaběhl docela slušný čas 1:28:50. Samozřejmě to nelze srovnat s nejrychlejšími závody v optimálních podmínkách, ale výkonu si vážím, protože byl mnohdy na limitu technických možností běžecké formule,” říká mistr světa. Na trati 70.3 Ironman obhájil Honza Tománek vítězství z let 2017 a 2018.

Zdroj: Michaela Fialová Rozšafná

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.