Historický úspěch českého bowlingu. Lukáš Jelínek vybojoval medaili na Světovém poháru v Peru.

Lukáš Jelínek vybojoval pro český bowling historicky první individuální světovou medaili v juniorské kategorii do 21 let. Na Světovém poháru, který se konal v Peru, předvedl výborný výkon a domů si odváží cenný bronz. Po loňském třetím místě na Mistrovství Evropy mužů a vítězství na turnaji Evropské bowlingové tour je to další velký úspěch našeho dvacetiletého hráče.

Světový pohár jednotlivců do 21 let přivítal vždy po jednom zástupci chlapců a dívek z každé zúčastněné země. Do Peru se tak sjeli nejlepší mladí hráči a hráčky z 22 zemí. Česko reprezentovali zkušení kadeti Lukáš Jelínek a Eliška Krummerová. Cesta se neobešla bez komplikací a do místa konání česká výprava dorazila s jednodenním zpožděním, těsně před začátkem turnaje. Nicméně oba naši hráči prošli úvodní kvalifikací velmi dobře a postoupili mezi nejlepších šestnáct hráčů a hráček. Následovala náročná skupinová část, která se hrála systémem Round Robin - každý s každým - s bonusovými body za vítězství. Dlouhých patnáct her pak určilo nejlepší osmičku v každé kategorii. Oba čeští reprezentanti tuto část turnaje zvládli výborně a postoupili do dalších bojů. Jelínek naplnil postupem svoje očekávání. „Chtěl jsem se dostat do Top 8 a tím, že jsem to splnil, tak ze mě opadla větší nervozita.“

Následovala vyřazovací část hraná systémem play off na dvě vítězné hry. Eliška Krummerová ve čtvrtfinále bojovala velmi statečně, ale na pozdější vítězku celého turnaje Elenu Weinstokovou z Costa Rici nestačila a prohrála 1:2. “Bohužel pro mě tato dlouhá a těžká cesta končí v Top 8. Byl to super zážitek zahrát si s nejlepšími juniorskými hráčkami světa a ještě jim konkurovat. Moc všem děkuji za velkou podporu během turnaje,“ zhodnotila Krummerová své vystoupení na turnaji.

Lukáš Jelínek se před play off musel popasovat se zdravotními komplikacemi: „ Večer se mi rozjela horečka, celou noc jsem bojoval s nemocí a nemyslel jsem si, že vůbec nastoupím. Nicméně ráno to bylo lepší, pár hodin spánku také pomohlo.“ Jelínek si nakonec ve čtvrtfinále poradil s hráčem z Rumunska a postoupil mezi nejlepší čtyři. V semifinále nestačil na velmi silného Švéda Robina Ilhammara, pozdějšího vítěze turnaje. Po porážce 0:2 čekal Jelínka boj o bronz. Výborného bowlera z Malajsie Megata Zaqrula Msiqala nakonec dokázal porazit 2:0 a vybojoval tak pro Česko historickou medaili. „Do zápasu o bronz jsem dal všechno, protože jsem tu medaili opravdu chtěl, když už byla tak blízko a na dosah. I když jsem nehrál stoprocentní bowling, tak se to nakonec povedlo,“ řekl spokojeně Lukáš Jelínek.

Trenér Ivan Burian ocenil oba naše mladé hráče. „Kromě jednodenního zdržení na cestě do místa konání nás všechny ještě postihly zdravotní komplikace. Lukáš i Eliška si doslova sáhli až na dno svých sil. Předvedený výkon i umístění obou je famózní, oběma děkuji za příkladnou reprezentaci naší země. Je to další skvělý úspěch pro český bowling.“

TZ a foto: Eva Skořepová - PR manažerka České bowlingové asociace

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.