HEBE si veze bronz z Mistrovství Evropy

Na Maltě se od 26. dubna do 1. května jelo mistrovství Evropy ORC. Na startu byly dvě české lodě: HEBE SAILING TEAM a TŘI SESTRY SAILING TEAM. A HEBE závod vyšel parádně. Byl z toho bronz.

Závod začal dlouhou offshore etapou dlouhou 150 Nm na Sicílii zpět kolem Malty.  HEBE SAILING TEAM, který závodí v kategorii C pro ty nejmenší lodě, v ní vybojoval 3. místo. Závod to byl extrémně rychlý, foukalo od 10 do 19 uzlů a většinou se plulo na boční kurzy. TŘI SESTRY SAILING TEAMU se tato etapa příliš nepovedla, měli technické problémy a zůstali stát v bezvětří. Bylo z toho 13. místo v kategorii B.

Zdroj dynamické sekce: » Jachting - ME v námořním jachtingu (Fotogalerie)

„Po skvělém startu jsme na první bóji vytáhli krásný nový genaker na první pozici. Poté jsme bohužel přišli o oba výtahy kosatky a museli tak celý závod zvládnou s genakrovými, což se povedlo. Při noční plavbě jsme přišli o code zero a nemohli jsme tak využít plnou rychlost.  Ráno došel vítr a my se trápili mezi ostrovy. Zbytek navigační rozjížďky jsme se snažili dohnat ztrátu,“ pospat tým TŘI SESTRY.

Další den se jely krátké in-shore rozjížďky, oběma týmů se dařilo. HEBE se držela na třetím místě a SESTRY se posunuly na osmé. Rozestupy mezi loděmi jsou velmi malé, například ve třetí rozjížďce dojelo v kategorii C 7 lodí v 15 vteřinách. „Je to tady už o detailech, každá drobná chyba se trestá,“ komentuje tým HEBE průběh závodu.

Třetí den, kdy se závodilo ve stálém větru 11–14 uzlů a odjely se opět dvě krátké jízdy, se našim týmům povedl. Tým HEBE SAILING TEAM dokázal jednu rozjížďku vyhrát a posunul se na průběžné druhé místo. TŘI SESTRY SAILING TEAM poskočil na 6. místo.

Následovala druhá kratší navigační etapa, která byla extrémně náročná hlavně na psychiku. „Bezvětří střídalo bezvětří, u otočného bodu na ostrově Filfla jsme zakotvili na 3 hodiny. Nakonec z toho bylo 4. místo a jsme celkově na shodu druzí až třetí,“ popisuje tým HEBE. TŘEM SESTRÁM se navigační etapa znovu příliš nepovedla a klesly na desáté místo.

O všem měl rozhodnout poslední den. Další dvě jízdy přinesly bronz pro HEBE SAILING TEAM a konečné 9. místo pro TŘI SESTRY SAILING TEAM.

„Máme další podium! Po úspěchu na mistrovství světa v Šibeniku se opět můžeme poměřovat s nejlepšími. Děkujeme všem příznivcům za podporu! Byl to skvělý týden, plný jachtingu! Gratulujeme všem, kteří se zúčastnili a bojovali na mistrovství Evropy,“ uzavřel tým HEBE parádní závod.

Na místě byl i redaktor České televize Tomáš Lachman, díky kterému bylo sportovní zpravodajství po celý týden plné jachtingu.

HEBE SAILING TEAM jel ve složení: kormidelník Tomáš Muf Musil, taktik Martin Trčka, bowman David Kovařík, mastman Matěj Jurečka, pitman majitel lodě HEBE V Zdeněk Jakoubek, trimer hlavní plachty Zdenál  Sünderhauf a trimer Libor Hošek.

TŘI SESTRY SAILING TEAM jel ve složení: kormidelník Adam Plhoň, taktik Jan Hirnšal, trimeři Pavel Mikuláštík a Viktor Sadílek, pitman Tomáš Maďar Zima, trimer hlavní plachty Jiří Michalčín, mastman Jakub Balada, přední libero Jan Rozsypal, bowmani Eva Doležalová a Tomáš Magor Doležal, majitel lodi DARING SISTERS.