Hankook Racing Day na Pannoniaringu 2023

Předposlední závody sezóny 2023 má za sebou Hankook Carboniacup, který je tu s námi již třináctou sezónu. Závody, které měly za úkol nahnat jedny z posledních bodů do klasifikace seriálu amatérských i profesionálních jezdců, hostil Pannoniaring v Maďarsku, poblíž známého lázeňského komplexu Sárvár. Své finanční prostředky jako garant závodu vložila zde pneumatikářská firma Hankook a závod tedy nesl její jméno.

Přes osmdesát vozů za zapojilo do bojů na Hankook Racing Day na Pannoniaringu, okruhu, který má 4740 m. Někdo zde jel poprvé a někdo má tratě naježděné na simulátorech. Ne všichni však měli možnost zasáhnout do bojů o body, když ani technika někdy úplně neposlouchá své majitele, případně obdrželi drobné šrámy. Letos poprvé ve skupině B6 startoval také slovenský Abarth Cup.

V nejobsazenější skupině A v poslední době se je na co dívat. V A1 do 1600ccm vyhrál Manfred Fraissl s Fiatem Ritmo a druhé místo patřilo Zdeňku Sekyrkovi se Škodou 130RS. Jiří Zeman s novou Hondou Type-R odvezl mezi dvoulitry A2 zlato, když po souboji na trati a u zeleného stolu skončil s penalizací druhý Pavel Zeman s Mazdou RX8. Třetí skončil Mirek Pribula s Renaultem Clio a čtvrtý skončil Jiří Koldinský, který si tentokrát zkusil i závodní sedačku.

Vozy do 3000ccm ovládl Olaf Hauesner s BMW, před dalším jezdcem s BMW Maďarem Ivanem Ivanovem a bronz bral Stefan Rauscher z Rakouska na BMW E30. Ve tři a půl litrech pak odvezl zlatý pohár Maďar Ferenc Taschner s BMW M3, když za jeho zády tentokrát skončili Martin Tóth s BMW M3 E46 a Rakušanem Frankym Schönhoferem na Porsche 911. Nad 3500ccm méně upravených vozů A5 si zlatý pohár odváží Walter Forster na BMW, když porazil Maďara Attilu Tápaie s BMW i třetího Gerharda Sedlacka s Porsche 924. Ve více upravených dvoulitrech A7 dominovali jezdci závodní stáje KT Motorsport Petr Mandelík a druhý Tomáš Kusý s Lotusy Exige a bronz patřil Matěji Chabrovi s VW Golf 3-B. V A8 vyhrál Roman Váca s Pragou R1. Skupině A9 nad 3500ccm upravených speciálů dominoval na Pannoniaringu Rakušan Michael Oliver s Porsche GT3, před Rudolfem Beňem s BMW M4 GT4 a bronzové místo odvezl s Corvette Z06 GT Pavel Sovička, následovaný dalšíma dvěma BMW M4 GT4 jezdců Boušky a Schuttrumpfa.

Skupina B hostila několik vozů Abarth Cupu a na roštu to bylo poznat. V B1 zvítězil osamocený David Drugda se Suzuki Swift Sport, v B2 vévodil Michal Zimmer s Hondou Civic. V lepší konkurenci třílitrů B3 zvítězil Martin Hanzl s Alfou Romeo, který si poradil se svými soupeři na stupních vítězů Petrem Moučkou na BMW M3 a Milanem Zubatým s Fordem Fiesta. V B4 si nejlepší umístění na pódiu zajistil Radek Zimmer s Lotusem Elise Cup, před Ondřejem Fričem na Lotusu Exige a bronz veze domů Tomáš Pavel s vozem Audi TT. Nad 3500ccm B5 si vítězství na Pannonia Ringu vychutnal Pavel Sovička z BGR s Lotusem Exige 430, před Porsche 911 Petra Rady a Volvem B50 Poláka Tomasze Waszynského. Pěknému poli Abarth Cupu skupiny B6 vládl Peter Szilágyi, před Peterem Macháčkem a Martinem Pričem. Celkem jelo 12 těchto stejných Abarthů.

Skupina C hostila opět prototypy a speciály. V C1 skončil souboj dvou Rakušanů vítězstvím Markuse Amesedera, před Markusem Hoferem na Performerech, tedy větších motokárách imitujících Supercarty. C2 pro prototypy nad 1400ccm měla za vítěze Jiřího Švece s prototypem Funyo SP05 EVO, když porazil druhého Jürgena Kapellera z Rakouska na Radicalu SR3 RS a pravidelného účastníka Friedricha Franze na dalším Radicalu SR1. Mezi vozy skupiny C3 vyhrál Simone Aglietti na Caterhamu. Ve skupině C4 pro silnější verze Caterhamů a jim obdobných vozů dojel první Jakub Křeček a Caterhamem, před dalším Caterhamem Rakušana Dominika Bauera a Donkevoortem Wolfganga Lubera. V C5 tentokrát nikdo nestartoval.

Skupina D patří pěkným soubojům formulí. Nejzajímavější zápolení předvedli dvoulitry. V D1 vyhrál Markus Dietze z Německa na formulí BMW. V D4 se sešla opět pěkná konkurence dvoulitrových monopostů, které tentokrát vyhrála stáj SBM Motorsport s jezdcem Janem Wagenknechtem s F-Renault 2,0, když tentokrát ani Honza Rieger a Bulhar Iliev nad ním nevyzráli. Čtvrtý skončil Luboš Škarda a pátý Tim Rädlein z Německa s dalším Renaultem a z historie víme, že například v roce 2001 startoval při Interserii v Mostě s vozem Reynard. Skupině D5 pro monoposty F4 kraloval Roman Roubíček s Tatuusem T421, tedy posledním modelem této značky, před Janem Marečkem, který vyměnil tentokrát cestovní vozy za formuli a třetí místo odvezl z Hankook Carbonia Racing Day na Pannoniaringu Tomáš Zahrádka z týmu JMT Racing.

Sezóna se nachýlila ke svému konci, moc se na fanoušky motorsportu těšíme v Mostě na Grandfinále, které se koná na místním autodromu v neděli 15.10. 2023. Přijďte zafandit letos naposledy svým favoritům. Vstup pro diváky opět zdarma.

Vláďa Rožánek a PET | foto: D. Belica

Hankook Carboniacup 2023

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.