Hankook Carboniacup po 12 letech opět v Brně

Závod s názvem Enigoo Racing Day se jel po 12letech konečně také na okruhu v Brně a dle zpětné odezvy jezdců, teamů ale dočkali jsme se také i pochválení od samotného okruhu a tedy můžeme hodnotit, že se den velmi povedl. Musíme však poděkovat znovu jmenovitě Robertu Šenkýřovi a jeho teamu, pod jehož záštitou jsme tento závod na Automotodromu v Brně mohli uspořádat.

V Brně se hezky naplnily startovní rošty a představila se zde auta, která jsme viděli letos v Hankook Carboniacupu vůbec poprvé, ale byly příjemným překvapením závodů, které si nemohly vybrat lepší počasí. Po večerních technických a administrativních přejímkách, ranní rozpravě jsme mohli začít s tréninky. Sluníčko grilovalo nejen jezdce, ale i pneumatiky, které ale lépe držely na rozpáleném brněnském asfaltu.

Ve startovních listinách jednotlivých závodů nechyběli jezdci, kteří s námi jezdí celou sezónu, ale objevili se i třeba Igor Lešinský, nebo Škoda 130 RS Zdeňka Sekyrky a Jiřího Bažaty. Skupina A musela být rozdělena na dva závody pro enormní zájem o start na brněnském asfaltu. Snad diváků mohlo být více, ale asi v tom vedru seděli raději na Prýglu.

Zdroj dynamické sekce: » CC_Brno (Fotogalerie)

Ve skupině A1 startovalo nezvyklých pět vozů, s přehledem zvítězil Jiří Mika z Mělníka na Citroenu Saxo VTS, před Němcem Josefem Turbanem na Audi 50 a bronz odvezl Jiří Čížek na Škodě Felicie, brambory měl v kapse Zdeněk Sekyrka se Škodou 130RS. Ve skupině A1.3 vítězil osamocený Uwe Hahn se Zastavou. Jiří Zeman se radoval z vítězství v A2, tedy dvoulitrech se svou Hondou CRX, když za jeho zády skončili Mirek Pribula s Renaultem Clio a s dalším Cliem RS z týmu JMT Racing jedoucí Rado Obrtal ze Slovenska, který zkusil také jiný vůz než svůj Abarth se kterým se účastní skoro pravidelně. Ve třílitrech A3 dominoval Olaf Haeusner z Německa na BMW M3, když porazil Ivana Ivanova z Maďarska na BMW 330ci i Uwe Schäfera s dalším vozem BMW M3. Ve skupina A7 více upravených dvoulitrů si odváží zlatý pohár Günter Stubenrauch, před Josefem Dauererem na vozech VW Scirocco.

Ve skupině A4 do 3500ccm si pro vítězný pohár dojel v Brně Jiří Votava s BMW M3 E46 GTR, před dalším BMW M3 Němce Christopha Draucha a Maďarem Ferencem Taschnerem s dalším BMW M3. A5 nad 3500ccm skončil duet vozů BMW šťastněji pro Waltera Forstera, když porazil Atillu Tápaie z Maďarska.

Souboj trojkových Octávií RS skončil vítězstvím Davida Kratochvíla, před Josefem Vágnerem, tedy skupina A6. Ve skupině A8 více upravených vozů do 3500ccm vyhrál Adam Franta se Seatem Cupra TCR, když Petr Krejsa tentokrát cíl neviděl. Skupina A9 nad 3500ccm více upravených vozů přivedla na start hned deset závodních vozů, což je slušná flotila. Závodům nakonec vévodil Švýcar Daniel Tanno na Lamborghini ST Evo II, který měl za soupeře druhého Petra Koukolu s KTM X-Bow stáje Janík Motorsport a bronzový z Brna odjel Jan Mareček s dalším KTM X-Bow GTX stáje RTR Projects. Tři vozy zde nasadil Šenkýř Motorsport, tedy BMW M4 GT4 s jezdci Schuttrumpfem z Francie a Rudolfem Beňem a Pavlem Bouškou.

Skupina B patří sériovým vozům, kterých se nakonec přihlásil pěkný počet, a tak závod sliboval pěkné souboje. V B1 do 1600 si dojel pro vítězství Davod Drugda se Suzuki Swift Sport, před druhým Jiřím Bártou s Citroenem. Ve dvoulitrech B2 všem ujel Michal Zimmer na Hondě Type R, před Liborem Šajnerem s Toyotou GT86 a nováčkem Jiřím Handzelem na Subaru BRZ. Martin Hanzl s Alfou Romeo pak vládl skupině B3 do 3000ccm a porazil tam Zdeňka Čurdu s BMW 330ci i Milana Zubatého s Fordem Fiesta.

Velmi rychle jezdil vítěz B4 do 3500ccm Radek Zimmer s Lotusem Exige, za sebou nechal ve skupině Petra Koutského s Mazdou RX5 a Silvestra Ulmanna na Nissanu 350Z. Nováček František Kodídek s BMW dojel čtvrtý. Nad 3500ccm si vítězství odvezl na Slovensko Peter Čižmárik s Porsche 991 GTS, před Pavlem Sovičkou s Lotusem Exige Cup a Václavem Novozámským s AMG Mercedesem C63.

Rychlým vozům Brno zajisté svědčí, a tak zajímavé časy slibovali i prototypy skupiny C. V C1 do 1400ccm si zlato odvezl Němec Daniel Hentschel s Performerem a s nejrychlejším časem závodu z celého dne a to  2:02,696s. Stříbrný pohár v Brně při Hankook Carboniacupu převzal Sven Kahnt s Pacemakerem, když Markus Ameseder tentokrát cíl neviděl.

Prototypům na 1400ccm vládl Maďar Andras Kischner s Radicalem SR8. Ten za svými zády nechal Panagiotise Soldatose z Řecka startujícím v barvách Šenkýř Motorsport na Radicalu SR3 RSX i Jürgena Kapellera z Rakouska na dalším Radicalu SR3 RS. Jiří Švec bohužel závod nedojel.

Caterhamy C3 do 1600ccm patřili do režie Jakuba Kirchnera, před Markem Bláhou a Markem Svačinkou. Silnější verze nad 1600ccm v C4 měly za vítěze Jakuba Křečka, před Angelem Bratovanovem. C5 pro vozy KTM X- Bow vyhrál Sergej Pavlovec z RTR Projects. Miroslav Šimon v Brně bohužel nedokončil.

Dvacet jedna vozů čítal souhrn ve skupině D formulových monopostů. V D1 zvítězil Němec Tom Flemming s Glorií C8F, před Robertem Hanžlem na dalším voze stejné značky a bronz patřil Markusi Dietzemu s monopostem F-BMW. Na staré časy pěkně svým vítězstvím v D2 pro formule do 1400ccm a automobilovými motory zavzpomínal Igor Lešinský s Van Diemenem, za ním dojel druhý Kay Hähner z Německa s Estonií 21 a bronz bral Zdeněk Petan s Tomisem 99-02 z Chabr Motorsport.

V D3 v šestnáctistovkách získal zlato Nicklas Meisenzahl s F-ADAC, před Zbyňkem Čurdou na F-Campus ze stáje JMT Racing. Mezi devíti monoposty v D4 do 2000ccm vyhrál Jan Wagenknecht ze stáje SBM Motorsport a největším soupeřem s nově opravenou technikou mu byl Honza Rieger s dalším vozem F-Renault 2,0. Třetí místo na Automotodromu v Brně získal Libor Neckař s Toro Rosso Formel Master. Ve skupině D5 pro monoposty F4 dominoval Ondřej Fuk s půjčeným vozem od Šafářů a porazil Němce Franka Thalmanna i Jakuba Matuška z JMT Racing.

Podle ohlasů se Vám v Brně líbilo, a tak se budeme těšit na příští závody zde na Automotodromu zase příští rok. Další závod nás zavede zpět do Mostu, tedy na druhý letošní mostecký závod Hankook Carboniacupu 2023, kde bude pro diváky také vstup zdarma.

S rychlými koly závodních vozů a vůní benzínu zase v Mostě 12.7. 2023 nashledanou.