Na GP Favorit Brno – Přilba Moravy nejúspěšnější dánská výprava

Dvoudenní dráhový mítink Grand Prix Favorit Brno – Přilba Moravy, který ve dnech 15. a 16. září pořádala Tělovýchovná jednota Favorit Brno, opanoval dánský reprezentant Tobias Aagaard Hansen. Na konci obou závodních dní stanul při slavnostním vyhlášení na nejvyšším stupni

V podvečerním čtvrtečním bodovacím závodě dvojic GP Favorit Brno se potvrdily papírové předpoklady a o vítězství se rozhodovalo mezi Dány, Italy a Belgičany, kteří bodově odskočili od zbytku startovního pole, jež čítalo celkem 12 dvojic. Dánové ve složení Hansen, Pedersen porazili o pouhé dva body druhé Italy Lamona a Mora a o další dva body zpět dokončila belgická dvojice Hesters, Van Mulders. O vysoké kvalitě těchto závodníků hovoří fakt, že oba Dánové byli součástí týmu, který v roce 2021 získal evropský titul ve stíhacím závodě družstev a Francesco Lamon z Itálie je dokonce mistrem světa a olympijským vítězem z Tokia v této disciplíně. O to více těší, že domácí dvojice Křenek, Široký se v této konkurenci neztratila a dokončila na výborném pátém místě se stejným počtem bodů jako čtvrtí Rakušané Wafler, Ritzinger.

V pátek byla na programu Přilba Moravy. Závod, jehož historie sahá až do roku 1939, se od roku 2020 jezdí formou olympijského omnia, což je kombinace čtyř dráhových disciplín – scratch, tempo race, vylučovací závod a závěrečný bodovací závod jednotlivců. Hlavní cena je však po desetiletí stejná a letos putovala tradiční „zlatá“ Přilba Moravy na hlavu Tobiase Aagaarda Hansena. Druhý skončil italský reprezentant Stefano Moro a třetím byl Belgičan Brent Van Mulders. Nejlepším Čechem byl opět závodník pořádajícího Favoritu Brno Štěpán Široký na 13. místě. Celkem se závodu zúčastnilo 32 jezdců.

V ženské kategorii, která jela společně s juniorkami, byla po oba dva dny nejúspěšnější rakouská dráhařka Verena Eberhardt. Ve čtvrtek triumfovala ve dvojici s Petrou Ševčíkovou z pražské Dukly. V pátek pak ovládla také omnium znovu před Ševčíkovou a třetí Slovenkou Alžbětou Bačíkovou.

I v juniorech stanul na prvním stupni stejný závodník. Byl jím Matyáš Koblížek z Prostějova. Do bodovacího závodu dvojic nastoupil spolu se svým týmovým kolegou Radovanem Štecem a výrazným rozdílem tento závod vyhráli. V páteční Přilbě Moravy jej na druhém místě doplnil znovu Štec a třetí Richard Kobr z Plzně.

Celkem se sportovně-společenské akce Grand Prix Favorit Brno – Přilba Moravy, která byla jako jediná v letošním roce v Česku součástí prestižního kalendáře UCI Class 1, zúčastnili závodníci a závodnice z deseti států Evropy.