Galavečer českého jachtingu s vyhlášením ankety Jachtař roku 2019

Galavečer českého jachtingu a slavnostní vyhlášení ankety Jachtař roku 2019 se bude konat 6. března 2020 v Praze 6 v sále Masarykovy koleje, Thákurova 1.
Večerem bude provázet moderátor Václav Žmolík. K tanci a poslechu bude hrát kapela Marry Keys. Nebude chybět módní přehlídka jachtařského oblečení značek Gill a Henri Lloyd. Na Galavečeru se budou také předávat certifikáty s titulem OLY některým bývalým jachtařským olympionikům, například Michaelu Maierovi, Lence Šmídové, Veronice Kozelské Fenclové, Martinu Trčkovi, Patriku Hrdinovi a dalším. Nebudou chybět ani současní nejlepší čeští jachtaři – do Tokia nominovaný windsurfař Karel Lavický, bratři Teplí, či nadějná juniorská mistryně světa Alessia Palanti. Všichni budou k dispozici pro případné rozhovory.

jachtar_roku_19_plakat.jpg

Nominace na Jachtaře roku 2019

Řazeno abecedně

MUŽI

Martin Kubový (1975) – Roman Roček (1969)

Jachtklub Toušeň/YC Neratovice

Posádka, která společně dlouhá léta závodí na Fireballu. Jsou několikanásobnými mistry republiky a vítězi poháru, na svém kontě mají i další medailová umístění z vrcholných fireballistických akcí.

Karel Lavický (1985)

YC DIM Bezdrev

Začal s Windsurfingem v roce 2000 v olympijské třídě Mistral One design. Od roku 2005 vede olympijskou kampaň ve třídě RS:X, ve které se zúčastnil olympijských her v Londýně 2012 a v Riu 2016. V loňském roce vyjel kvalifikaci na olympiádu do Tokia 2020.

Michael Maier (1964)

Jachtklub Máchova Jezera Staré Splavy

Na mezinárodní úrovni začal závodit v roce 1982 na mistrovství Evropy třídy Finn na Neusiedler see v Rakousku. Pětkrát se zúčastnil olympijských her a šestkrát vyhrál mistrovství světa veteránů třídy Finn, vloni na tomto závodě získal stříbro. Anketu Jachtař roku opanoval celkem patnáctkrát. Byl také členem týmu +39 CHALLENGE Amerického poháru. Vloni závodil především jako člen týmu maxijachty EWOL.

Ondřej Teplý (1995)

Jachtklub Brno

Pochází ze známé jachtařské rodiny. Začínal na Optimistu a má na svém kontě již celou řadu skvělých výsledků. Je několikanásobný mistr ČR v různých lodních třídách. V roce 2013 začal závodit na Finnu. V roce 2015 se v této třídě stal juniorským mistrem světa a na seniorském světovém šampionátu i následně na Mallorce mu jen těsně unikla kvalifikace na olympiádu do Ria. V anketě Jachtař roku zvítězil v letech 2012, 2013, 2014 a 2015 v kategorii juniorů, v toce 2018 v kategorii mužů. V letech 2015 a 2018 v této anketě zvítězil i celkově. V roce 2016 ovládl kategorie Muži i Junioři. Nyní se připravuje na světový pohár v Janově, kde se bude snažit vybojovat místo pro Českou republiku na Olympijské hry v Tokiu 2020.

Viktor Teplý (1990)

Jachtklub Brno

Pochází ze známé jachtařské rodiny, od šesti let jezdil na Optimistu, ale hrál také fotbal. Od 11 let se plně věnuje jachtingu a olympiáda se stala jeho snem. Od roku 2010 jezdí na olympijské třídě Laser Standard. Je několikanásobným mistrem České republiky, účastníkem olympiád v Londýně 2012 a v Riu 2016, dvojnásobným mistrem Evropy a vicemistrem světa ve třídě D-One. Nyní se připravuje na světový pohár v Janově, kde se bude snažit vybojovat místo pro Českou republiku na Olympijské hry v Tokiu 2020.


JUNIOŘI

Ondřej Baštář (2006) – Petr Pelnář (2008)

Lokomotiva Plzeň

V letošním roce se blýskli stříbrnou medailí v kategorii juniorů na mistrovství světa třídy RS Feva. Ve třídě RS Feva spolu závodí čtvrtým rokem. Od začátku ovládli kategorii do 13 let, kde pravidelně vyhrávají MČR i poháry ČR. V posledních dvou sezonách, přestože stále patří mezi nejmladší posádky, se pravidelně umisťují na stupních vítězů i v celkovém pořadí.

Jakub Dobrý (1999) – Tereza Dobrá (2002)

Lokomotiva Plzeň

Od roku 2014 závodila tato posádka ve třídě RS Feva, v níž získali několik titulů mistrů České republiky, stali se dvakrát vicemistry Evropy a také dvojnásobnými vítězi Evropského poháru. Nyní společně závodí na 29eru a ve třídě RS500, v níž vloni na Lipně získali bronz na mistrovství světa, stali se vicemistry světa v kategorii juniorů a zároveň obhájili titul mistrů České republiky.

Jaroslav Čermák (2001) – Petr Košťál (2002)

YC Pardubice

Posádka po úspěšném působení v lodní třídě RS Feva přestoupila v roce 2017 na mládežnickou třídu 29er a hned v úvodní sezoně vyhráli titul mistrů ČR. V roce 2019 se posádka zúčastnila celé řady závodů na domácích vodách, ale startovala také na velmi prestižních regatách v zahraničí. Vloni zvítězili v prvním ročníku soutěže Jachting hledá Skiffmeistera.

Adam Jaroš (2005)

Moravský Yacht Klub

Na Optimistu závodí od roku 2015. Rád reprezentuje Českou republiku na zahraničních závodech světového formátu ve třídě Optimist. Vloni se zúčastnil exotického mistrovství světa třídy Optimist na karibském ostrově Antigua, kde získal i se svým trenérem otcem Romanem Jarošem mnoho cenných zkušeností. Mezi nejoblíbenější destinace si zařadil Gardu, Dziwnow, Abhu Dhabí a Maltu, kde se závodu v období 19.–22. prosince zúčastnil již podruhé. Účastí na velkých IODA závodech a spoluprací se zahraničními trenéry se chce letos připravit na mistrovství Evropy v Tallinnu. Adam byl pro rok 2020 vybrán do Winner týmu, kde se stane kolegou nejlepších závodníků světa.

Lukáš Kraus (2006)

Jachtklub Česká Lípa

S jachtingem začal v roce 2014 v YC Kladno společně s bratrem Tobiášem a dá se říct, že prakticky všechna sportovní odvětví ho odmala zajímala. Kromě jachtingu lyžuje, hraje tenis a navštěvuje sportovní třídu se zaměřením na atletiku. Přestože začátky jachtingu byly složité, postupně se dokázal umísťovat jak na českých, tak zahraničních regatách. Oblíbil si Gardu, kde se mu podařilo v roce 2017 být po prvním dnu Garda meetingu na 3. místě. Nakonec skončil na 38. místě v kadetech. Dosáhl na mnoho pódiových umístění v rámci nejvyšších závodů na českých vodách a docílil krásných výsledků na zahraničních regatách.

Na loňském ME Optimist ve francouzském Crozon Morgat, se mu podařilo probojovat do zlaté skupiny, kde se díky perfektním dojezdům na 3. a 6. místě posunul na v tu chvíli fantastické 39. místo. Ve druhé části sezony Lukáš dosáhl krásných umístění a udělal velký pokrok v technice a rychlosti, ve které se vyrovná i těm špičkovým závodníkům. Ke konci sezony zdatně proháněl daleko starší jachtaře na dvouposádkové lodi 420 a společně s Míšou Cvikrovou dosáhli na 4. místo na MČR 420. Na závěr sezony dosáhl opět na 1. místo v poháru ALT Q, který vyhrál již podruhé. Po získání titulu mistra republiky v Team Race Optimist, který získal společně s Ondřejem Šindelkou a Adamem Jarošem, začal přípravu na sezonu 2020, kde má jasný vrchol na MS na Gardě. Pevně věří, že se mu podaří díky tréninku a účasti na kvalitních zahraničních regatách posunout své jachtařské snažení ještě dál.

Lukáš závodí za JK Česká Lípa, který vychoval plno skvělých jachtařů, a je členem SPS.

Jezdí na lodi Devoti a stejně jako používané plachty ONE Sails by ji za nic nevyměnil.

Na jachtingu se mu líbí, že spojuje hodně schopností dohromady (technika, myšlení, předvídavost, fyzička).

Tibor Nevelöš (2006)

SK Štětí

Nadějný závodník, který v roce 2017 vyhrál MČR i pohár třídy Optimist. Již dva roky také úspěšně závodí i ve třídě BIC Techno 293, v níž vloni získal 18. místo na ME a 19. místo na MS.

Dan Viščor (2004) – Nela Viščorová (2006)

Lodní sporty Brno

Tato brněnská sourozenecká posádka vloni zvítězila nejen na MČR, ale i v celkovém hodnocení Poháru ČR třídy RS Feva. Přitom Dan s Nelou vytvořili společnou posádku na lodi RS Feva až na konci roku 2018. Do té doby působili oba na pozici kosatníků. V roce 2019 také úspěšně reprezentovali ČR na MS RS Feva v Itálii, kde se jim podařilo postoupit z kvalifikace do zlaté skupiny. Dan se v roce 2019 zúčastnil i MS lodní třídy RS 500 na Lipně. S Lukášem Dadákem obsadili jako nejmladší posádka celkové 24. místo v konkurenci 63 lodí. Dan v roce 2020 přechází na 29er, Nela pokračuje na lodi třídy RS Feva.


ŽENY

Eva Matoušková (1984) – Michaela Mertlová (1986)

YC Neratovice/YC Regent

Tato posádka společně začala závodit teprve vloni a hned zaznamenala skvělý výsledek na mistrovství světa. Kormidelnice Eva Matoušková však na lodi třídy RS500 závodí od roku 2017 a v letech 2018 (s Mirkem Peterkou) a 2019 (s Michaelou Mertlovou) vyhrála Český pohár. Obě byly také členkami týmu POBŘEŽÍ LIHOVINY, který letos na MČR v team racingu získal bronz, ale v minulosti tento závod již dokázal vyhrát. Michaela Mertlová jezdí i Jachtařskou ligu v týmu TRUC JK PLZEŇ, s nímž se vloni zúčastnila mezinárodních závodů Jachtařské ligy v Porto Cervo, kde skončili na 10. místě z 24 týmů.

Johana Nápravníková Kořanová (1993)

YC Neratovice

S jachtingem začala v 9 letech. Přes mládežnické třídy a úspěchy v nich se dostala až k olympijské kampani v lodní třídě 470 s Lenkou Mrzílkovou na OH 2016, kterou byla nucena ze zdravotních důvodů přerušit a následně ukončit. Po roční rehabilitaci se vrátila zpět k vrcholovému jachtingu s Nikol Staňkovou. Začaly společně jezdit v květnu 2014 na 29eru. Byly členkami reprezentačního družstva B. Plánovaly společnou kampaň pro olympiádu 2020 v Tokiu ve třídě 49erFX, kterou však musely na konci roku 2015 kvůli nedostatku peněz ukončit. Johana nyní závodí společně se svým manželem Jakubem Nápravníkem na Fireballu a účastní se také České jachtařské ligy na Melgesu 24.

Michaela Pavlišová (2000)

YC Kovářov

Závodnímu jachtingu se věnuje od roku 2011 jako kosatnice na exolympijském katamaranu Tornado. K tomuto sportu ji přivedl otec, se kterým po celou dobu své sportovní kariéry tvoří posádku lodě CZE 62. Již od počátku se tým pohybuje ve startovním poli na předních pozicích a každým závodem se zlepšuje. V předchozích letech již získala medaile ze světových soutěží, ale sezona 2017 jí vyšla nejlépe. Získala titul světové šampionky a její jméno je navždy zapsáno v seznamu mistrů světa této třídy. Patří k nejmladším závodníkům v mezinárodním poli startujících ve třídě Tornado. V této lodní třídě má svoji budoucnost stále před sebou. Je skvělou „prodlouženou rukou“ svého kormidelníka, ovládá genakr a plachty obřích rozměrů, v plné rychlosti na závodním katamaranu ve vlnách a silném větru. Letos dokonce vyzkoušela na Tornadu i kormidlo a hned získala stříbrnou medaili na MČR.

Jana Slívová (1991)

Yacht Club Nechranice

„90–60–90 jsem nikdy neměla, tak jsem se dala na jachting,“ říká úřadující mistryně Evropy a vicemistryně světa v roce 2019 a dodává: „Cíl pro následující sezonu je jasný, nominace a letenka do Tokia!“

Dominika Vaďurová (1993) – Sára Tkadlecová (1999)

Jachtklub Toušeň

Od podzimu 2016 tvoří Dominika Vaďurová posádku s juniorkou Sárou Tkadlecovou na olympijské třídě 49erFX. V roce 2018 Dominika získala české občanství. Za poslední tři roky společně absolvovaly mnoho tréninkových a závodních dnů na moři nebo Lago di Garda, spolupracují s úspěšnými zahraničními trenéry. Účastnily se závodů se světovou špičkou. Jsou členky reprezentačního družstva. Nyní se připravují na světový pohár v Janově, kde se budou snažit vybojovat místo pro Českou republiku na Olympijské hry v Tokiu 2020.


JUNIORKY

Klára Himmelová (2002)

Yacht Club Nechranice

Pochází z jachtařské rodiny, jachtingu se začala věnovat v roce 2011 na Nechranicích a na Kladně. Byla členem SPS v lodní třídě Optimist, nyní je v SCM a RDJ Laser. V roce 2019 závodila především v lodní třídě Laser 4.7, ve které obhájila titul mistryně České republiky stejně jako vítězství v Českém poháru a ani na zahraničních regatách se neztratila. Závodila také ve třídě Laser Radial, se kterou se především seznamovala a sbírala zkušenosti. Jejím velkým snem je účast na OH v Paříži. Jachting je její velkou láskou, ví, že bez tvrdé práce to nejde, a proto byla v roce 2019 128 dní na vodě. Věnuje také hodně času fyzické přípravě a nezapomíná ani na školu.

Kristýna Chalupníková (2005)

TJ Rapid Brno

Nadějná windsurfařka pochází z jachtařské rodiny a závodit začala v osmi letech na Optimistu. V jedenácti letech začala se závodním windsurfingem, kterému okamžitě propadla. K jejím největším úspěchům patří především 5. a 6. místo z mistrovství Evropy, 9. místo z mistrovství světa a 9 mistrovských titulů z Mistrovství ČR. Juniorskou Jachtařkou roku se stala již v loňském roce.

Anna Justová (2002)

Lodní sporty Brno

S jachtingem začala ve třídě RS Feva. Společně s Nelou Viščorovou si v roce 2018 přivezla stříbrnou medaili z mistrovství světa třídy RS Feva v kategorii dívek. Vloni přešla na 29er a stala se naší nejúspěšnější kormidelnicí této třídy.

Alessia Palanti (2003)

YC CERE

Alessia se narodila a žije v Itálii v Malcesine u Lago di Garda. Od sedmi let závodila na Optimistu, ve 14 letech přešla na Laser 4.7. V roce 2018 zajela 3. místo na ME třídy Laser 4.7 v Řecku v kategorii do 16 let (15. místo celkově) a 5. místo na MS třídy Laser 4.7 v Polsku v kategorii do 16 let (18. místo celkově) a 3. místo ve třídě Laser 4.7 na Kieler Woche. Vloni k tomu přidala vítězství na květnovém mistrovství Evropy Laserů 4.7 v Hyeres a vítězství na mistrovství Evropy třídy Laser Radial do 17 let. Od loňska závodí totiž také na Laseru Radial. Studuje na Střední umělecké škole v Roveretu. Protože její maminka je Češka, rozhodla se závodit za Českou republiku a vstoupila do Yacht Clubu CERE.

 Adéla Rabasová  (2006)

Yacht Club Jezero Hlučín

Členka SPS a vítězka MČR i Českého poháru ve třídě Optimist v kategorii dívek a trojnásobná přebornice Moravskoslezského kraje (3 roky po sobě 1. místo)

Kateřina Švíková (2001)

YC CERE

Od roku 2018 závodí na olympijském prkně RS:X. Je členkou reprezentačního týmu a pokouší se o kvalifikaci na olympiádu do Tokia.

Eliška Vychová (2003)

YC Neratovice

V letech 2015 a 2016 závodila úspěšně na Cadetu jako kosatnice se svojí sestrou Zuzanou. V ČR prakticky neměly konkurenci, vyhrály Central European Cadet Cup a přivezly 5. místo z Mistrovství Evropy a první místo v dívkách. Pak přešla na kormidlo. Se svou sestrou vloni závodila také ve třídě 420.


TÝMY

BOHEMIA PRAHA

Dufour 34 PAULA

Pavel Štolba, Milan Koláček, Ondřej Vachel

Po vítězství na Rolex Middle Sea Race 2018 tým zaznamenal i vloni další úspěchy.

HEBE

M37 HEBE V

Zdeněk Jakoubek, Zdeněk Sünderhauf, Petr Fiala, Martin Trčka, Jakub Havelka, David Kovařík, Petr Solař, Milan Tomek, Libor Hošek, Jiří Halouzka, Vojta Komárek, Vojtěch Šindelář

Tým HEBE tvoří skupina jachtařů, která se formovala a provozovala závodní i volnočasové jachtařské aktivity na námořních plachetnicích HEBE I, HEBE II a HEBE III Jaroslava Havelky. Kromě samotného závodění Zdeněk Sünderhauf a část posádky T-Boatu 830i HEBE IV pořádá kempy pro začínající malé jachtaře, provozuje jachtařskou školu a dlouhodobě podporuje závodní projekty Milana Koláčka. Od roku 2017 tým závodí na nové lodi M37 HEBE V Zdeňka Jakoubka.

TŘI SESTRY SAILING TEAM

Swan 42 DARING SISTERS

Tomáš Magor Doležal, Milan Hájek, Adam Skin Plhoň, Petr Stoklásek, Jiří Michalčín, Pavel Satoránský, Eva Doležalová, Kateřina Staňková, Ivo Holý, Jakub Kozelský, Ondřej Labuda

Profesionální český jachtařský tým od roku 2007 závodil na vlastní námořní plachetnici Beneteau First 40.7 THREE SISTERS. Na rok 2018 koupil novou závodní loď Swan 42 DARING SISTERS. Členy týmu jsou mimo jiné vynikající jachtaři Milan Hájek a Adam Plhoň a majiteli týmu jsou Tomáš Magor Doležal (kapelník skupiny Tři sestry) a Radim Citron Pařízek (kapelník skupiny Citron). Největších jachtařských úspěchů dosáhli na jednom z nejtěžších offshore závodů na světě Rolex Middle Sea Race, jehož se každoročně účastní na 100 nejlepších světových posádek. Ve své sbírce mají medaile z mistrovství světa i Evropy.

 ALTEGO II

Jiří Denk, Petra Denková, Hanička Denková (5 let), Zdeněk Dybal, Richard Polzer, Denisa Horníčková, Ondřej Kotáb, Mirek Valášek, Ivan Štěpánek, Barbora Červená, Otík Červený (10 let)

Jako první česká loď (a 291. na světě – první byl Amundsen v roce 1906) ALTEGO II proplula obávanou North West Passage – 31. 7.–4. 9. 2019, 3 080 Nm – Upernavik (Grónsko) – Nome (USA). Tato plavba začala už v létě 2018, kdy se loď vydala z Argentiny (po plavbě v Antarktidě) na sever. Postupně zdolali 14 000 Nm a dopluli do Grónska. Kromě rodiny Denkových se na palubě vystřídalo více než 50 členů posádky.

BAGATELA

Zdeněk Žižka, Pavel Elstner, Petr Ondráček, Jaroslav Bican, Vladimír Stěpán

15.8. stanuli jako první Češi v Zemi Františka Josefa a překonali 80°severní šířky, což je nejsevernější místo, kam kdy česká plachetnice doplula.

- Plavba do Země Františka Josefa, 1 600 Nm, 1.–26. srpna 2019


AKCE ROKU

Mistrovství Evropy Raceboard

Nové Mlýny, 13.–18. 5. 2019

Mistrovství Evropy Fireball

Lipno, 26.–31. 5. 2019  

Mistrovství světa RS 500

Lipno, 5.–9. 8. 2019

Česká námořní rallye

Chorvatsko, 12.–18. 10. 2019

Česká jachtařská liga

Brno 13.–14. 4., Praha 11.–12. 5. a Lipno 2.–4. 8.

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.