Frintová opanovala Evropský pohár v Karlových Varech, nejlepším z Čechů byl Linduška

V neděli vyvrcholila největší triatlonová akce domácí scény s názvem Mattoni City Triathlon. Zlatým hřebem tohoto mezinárodního podniku byl závod Evropského poháru v triatlonu. A vrchol to byl mimořádně povedený. V závodě žen totiž zvítězila česká reprezentantka Vendula Frintová. Mezi muži byl nejlepším Čechem František Linduška na 11. místě.

V rámci Mattoni City Triathlonu se během víkendu konalo hned 19 závodů, tím nejprestižnějším byl bezpochyby Evropský pohár mužů a žen. V lázeňském městě se bojovalo na tratích 1500 metrů plavání, 40 kilometrů na kole a 10 kilometrů běhu.

Frintová i přes náročnost tratí nenašla v závodě přemožitelku a při slavnostním vyhlašování vystoupala na pódiu na nejvyšší stupínek. „Byl to zvláštní závod, protože jsem vlastně celou dobu závodila sama, což není příjemné. Soupeřky mě dohnaly až v posledních dvou kolech cyklistiky, trochu jsem se bála, jestli jsem sama to tempo nepřehnala, ale běh mi pak vyšel velmi dobře,“ popsala Frintová závod, který vlastně vyhrála způsobem start – cíl. „Trať tady v Karlových Varech je ale jedna z nejnáročnějších nejen u nás, takže jednoduchý závod to rozhodně nebyl,“ doplnila česká suverénka.

Frintová

Druhé místo obsadila Francouzska Alexandra Cassan Ferrierová, třetí byla Michelle Flipová z Mexika. Druhou nejlepší Češkou byla Petra Kuříková, která skončila na čtvrtém místě. „Bylo dobré, že bylo sucho a ten závod nebyl tak nebezpečný. Jinak já mám trať tady ve Varech ráda, protože je taková poctivá. Do kopce vás nikdo nevytáhne, takže nikdo se na trati neflákal, nikdo se nevezl v balíku a každý jel sám za sebe,“ řekla Kuříková, která šla do závodu s cílem skončit v elitní desítce.

„Před startem jsem říkala, že bych tu byla spokojená s jakýmkoliv umístěním v první desítce, takže u mě rozhodně vládne spokojenost,“ dodala Kuříková. Další reprezentantka Barbora Hlaváčová doběhla na 15. místě, Linda Vítová závod nedokončila.

V závodě mužů vyhrál Rus Andrey Bryukhankov před svým krajanem Ivanem Tutukinem. České barvy skončily jen těsně za hranicí první desítky. Překvapivě se o toto dobré umístění ale nepostarali olympionici Přemysl Švarc a Jan Čelůstka, ale mladý František Linduška. „Opravdu veliká, veliká spokojenost. Po nepovedeném závodě na mistrovství republiky ve sprintu před 14 dny jsem byl hodně zklamaný. Ale oklepal jsem se z toho, odpočinul si a kvalitně potrénoval. No a teď se to všechno skvěle sešlo a já jsme za to jedenácté místo strašně rád,“ vyznal se v cíli nejlepší z českých závodníků.

Linduška

„Už ve vodě se mi plavalo dobře a i v depu vše probíhalo zcela hladce. Když jsme šli na cyklistickou část, trochu nám tam odskočila skupinka osmi nebo deseti lidí. Já jsem ale jel na špici té druhé hlavní skupiny, kde jsme na kole navíc skvěle spolupracovali, takže jsme na vedoucí skupinu i něco sjeli. V posledním okruhu jsem se pak trochu vyvezl a pošetřil síly, takže na běh jsem šel připraven nejlíp, jak jsem mohl. Od začátku jsem nasadil trochu rychlejší tempo a spolupracovali jsme s Bobem Hallerem z Lucemburska. Povedlo se nám vytvořit si náskok na kluky za námi, jen mi pak bohužel Bob nastoupil v posledním kole do schodů a já už nebyl schopen ho chytit,“ popsal Linduška.

Na 17. pozici dokončil Přemysl Švarc, který přiznal, že po sérii těžkých závodů mu již v Karlových Varech došly síly. „Příliš mnoho závodů, bolavé koleno, všechno špatně,“ shrnul evidentně vyčerpaný Švarc. „Já jsem navíc za poslední tři týdny téměř netrénoval kvůli tomu kolenu. Je toho holt už moc. Nechci to říkat na sto procent, ale teď jsem si téměř jistý, že do Edmontonu na finále seriálu MS, kam jsem se kvalifikoval, neodletím,“ dodal smutně druhý nejlepší Čech v nedělním závodu, který ale potvrdil radostnou novinku v osobním životě. Na konci října ho čeká svatba.

Další z olympioniků Jan Čelůstka stejně jako Martin Debnar, Tomáš Kabrhel, Jakub Kočař a Jiří Kalus závod nedokončili.

Výsledky: Evropský pohár v triatlonu, Karlovy Vary

Muži: 1. Andrey Bryukhankov (Rus) 1:49:38, 2. Ivan Tutukin (Rus) 1:49:57, 3. Stefan Zachaeus (Lit) 1:50:12, …, 11. František Linduška (ČR) 1:52:16, …, 17. Přemysl Švarc (ČR) 1:53:53, …, 25. Lukáš Kočař (ČR) 1:55:06, …, 28. Tomáš Řenč (ČR) 1:55:52, …, 30. František Kubínek (ČR) 1:56:35, …, 33. Jan Volár (ČR) 1:59:23, …, Jan Čelůstka, Martin Debnar, Tomáš Kabrhel, Jakub Kočař, Jiří Kalus závod nedokončili, Jakub Powada a Jan Majer byli diskvalifikováni.

Ženy: 1. Vendula Frintová 2:04:52, 2. Alexandra Cassan Ferrierová (Fra) 2:05:12, 3.          Michelle Flipová (Mex) 2:05:29, 4. Petra Kuříková (ČR) 2:06:40, …, 15. Barbora Hlaváčová (ČR) 2:14:32, …, Linda Vítová závod nedokončila.