Florida – galeje akvabel při 30° C:

Francouzský choreograf změnil Češkám sestavu pro OH

Nebyl to apríl, byť to majitelům bazénů v České republice vymluvíme stěží. Když se před měsícem duo čs. akvabel Soňa Bernardová – Alžběta Dufková kvalifikovalo na srpnové OH v Riu, začalo řešit finální přípravu. A třebaže s tím obě Brňanky už nějaké zkušenosti mají (Dufkovou čeká třetí olympijský start, Bernardovou dokonce pátý), nenapadlo je, že nabídka k prvnímu společnému kempu s choreografem, který musí proměnit jejich úspěšné „kvalifikační“ sestavy v „ostré olympijské“, přijde až z americké Floridy.

A přišla. Z Miami, kde teď pobývá choreograf francouzského původu Stephan Miermon, proslulý mj. prací pro Cirque du Soleil, se ozvali, že Češkám a choreografovi k tomu pronajmou pod slunečnou oblohou velký bazén na celý týden za – v přepočtu – 3 tisíce korun.

Symbolická ceny, skoro k nevíře. Ani nula navíc by k obdobnému pronájmu v ČR nestačila. Splnitelným požadavkem Američanů navíc bylo to, aby všechny tyhle předolympijské tréninky Češek a trenéra mohly zblízka sledovat mladičké americké akvabely. A učit se… Výhodné se tedy spojilo s užitečným. A Bernardová s Dufkovou už jsou nadšené z Floridy zpátky doma.

„Vlastně nám nevyšlo jen to, abychom tam zastihly hokejisty nyní velmi úspěšného floridského týmu s Jaromírem Jágrem. Vše šlo tuze rychle. Letenky, přesun do Ameriky. A pak už jen po celý týden denně práce v bazénu, jídlo a spaní. My opravdu nechceme v srpnu do Ria letět jen pro účast,“ říká mladší z páru, studentka Dufková.

Češky dřely jako na galejích, především technickou sestavu. Obměnily ji, podstatně ztížily. V prostorném hlubokém bazénu, ve 30stupňovém teple pod slunečnou oblohou, Miermont honil akvabely při jednom tréninku až 5 hodin ve vodě. 

„Ale stálo to za to…  Se vším všudy: podobně teplé a vlhké podmínky čekáme i v Brazílii. Chceme v Riu překvapit, útočit na Švýcarky, ale i na duo Američanek, které skončilo v nedávné olympijské kvalifikaci před nimi.“

Snem závodnic z TESLY Brno-Centra sportu je boj o olympijské finále. Hudbu k nové sestavě vybírala Soňa, volila motivy, které hrají Jihoameričané, brazilské publikum by mohly chytit od prvních taktů.

Češky mají už několik let trenérů, trenérek víc. V USA, v Itálii, v ČR. Mezi akvabelami je to v tomto směru podobně jako v krasobruslení, špičkoví choreografové a trenéři jsou světoběžníky. Jen se v podmínkách čs. plavání musí zároveň šetřit. I reprezentační a klubová trenérka Libuše Zídková, stejně jako Eliška Skácalová, náhradnice do dua pro olympijské Rio, musely zůstat v Brně.

Prvním testem pro nové sestavy bude olomoucký seniorský šampionát ČR (23. – 24. 4. 2016), pak londýnské mistrovství Evropy (9. – 22. 5.). A zkraje léta přibude atraktivní předolympijská mezinárodní soutěž v Brně, která ukáže špičkové světové akvabely i čs. publiku.

Bernardová a Dufoková

Foto:
Českým akvabelám – zkušeným olympioničkám Soně Bernardové a Alžbětě Dufkové – se naskytla možnost pracovat na přeměně dosavadních sestav v ostré olympijské pro srpnové Rio v tyto dny v bazénu pod rozpálenou oblohou plaveckého kempu na Floridě v Miami.  Spolu s vyhledávaným francouzským choreografem Stephanem Miermontem. - Foto: archív S + A

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting