OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Formule 1 už příští víkend úplně v novém

Do startu nového ročníku prestižní Formule 1 zbývá posledních pár dnů. Příští víkend už v australském Melbourne začne sezona, která přináší spoustu novinek a očekávání. Tatam jsou krásné ladné stroje s burácejícími osmiválci a Němec Sebastian Vettel v čele daleko před ostatními.

Vettel

FIA zavedla i přes odpor jednoho z hlavních promotérů formule 1 Bernieho Ecclestona nová pravidla, mezi něž patří i vstup do nové „zelené“ éry. Nové a pouze šestiválcové turbomotory o objemu 1600ccm s rekuperační jednotkou jsou rozhodně krokem zpátky – přesně o 2 válce a třetinu objemu! To má však dopad i na další konstrukci vozu, jelikož motory budou potřebovat více chladit, a tak dojde ke zvětšení chladících otvorů na boku auta. V neposlední řadě má na motor vliv i zavedení jednoho výfuku uprostřed vozu, který musí končit za úrovní zadní nápravy. Množství paliva bylo nově limitováno na 100 kg za závod.

Navíc mají vozy povinnost změnit aerodynamiku se snížením celkového přítlaku. Vozy povinně musí snížit špičku monopostu – z 550 mm na pouhých 185 mm, při současném zúžení celého předního přítlačného křídla o 150 mm. Zároveň však došlo i povinné úpravě v pozici jezdce v takzvaném chassis – jeho nohy budou níže v přirozenější pozici. Vše z bezpečnostního hlediska. Zadní přítlačné křídlo bude rovněž chudší – bude menší a ubyde mu celý jeden list, za nějž mohou vozy obsahovat vertikální stabilizační prvky. Otvor pro ERS se však zvětší o 20 mm na 70 mm.

Celkově se tak zvýší nároky na přilnavost pneumatik, které další 3 roky bude dodávat opět firma Pirelli. Nové směsi do pneumatik byly již testovány v posledním závodě v Brazílii.

Lotus v Melbourne

V neposlední řadě přichází také bodovací novinka – v posledním závodě sezony, letos v Abú Dhabí, budou rozdávány dvojnásobky bodů jak pro jezdce, tak pro týmy. Rozdíl mezi prvním a druhým tak bude 14 bodů, mezi druhým a třetím 6 bodů. Tento záměr má lákat diváky ke sledování až do konce seriálu.

Tipování na vašeho favorita naleznete na bet365.

Z prvních testů pro letošní sezonu je patrné, že loni silný Red Bull bude mít s přechodem velké problémy. Tým ujel celkem jen třetinu testovacích kilometrů než pohledově nejsilnější konkurent Mercedes s téměř 5 tisíci kilometry. O časech, které jezdci zajeli ani nemluvě. Loňský vítěz Vettel měl na první ztrátu přes 4 vteřiny. Nejlépe si celkově vedli Hamilton a Rosberg s Mercedesy a Massa s Bottasem na Williamsu. Duo Alonso a Räikkönen z Ferrari je následovali.

Live výsledky z prvního závodu nové sezony 2014 můžete sledovat zde.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.