Formel Vau bude hostem Czech Truck Prix 2023

Formulová série Formel Vau už v Mostě závodila, ale málokdo ji zná. Přinášíme článek k historii a současnosti Formel Vau. V Mostě ji uvidíte již za 14 dní při Czech Truck Prix kamionů.

V roce 1959 započalo v Americe VW Racing. Ferry Porsche a tehdejší závodní ředitel Huschke von Hanstein se nechali inspirovat americkou myšlenkou a vzali 10 vozů do Německa. Vozidla Beach a Formcar dosahovala už v té době 160 km/h, a měla asi 40 koní. První prezentace těchto Volkswagen Rennen se konala v roce 1965 na kopci Eberbach. Mnozí se podivným nebo i strašidelným plazům posmívali.

Formule Vau se rychle etablovala jako seriózní juniorská závodní formule.

Jezdci jako Niky Lauda, Dieter Quester nebo Harald Ertl položili svoje základy závodní kariéry právě zde.

Žít divoce a nebezpečně se pak stalo sloganem Rainera Brauna, v poli i 70 závodních vozů docházelo k hrůzostrašným bitvám. Později se v závodní sérii objevila taková jména jako A.J. Foyt, Jochen Rindt, Jacky Ickx nebo J.P. Beltois. Mírně upravené motory Brouk s otevřenými výfukovými systémy dokázaly přivést mechanici až k 70 koním. Přesto byly modernizovány 2 karburátory, nebo mazání suchou skříní.

Z Ameriky přišel další podmět k motorům 1600, tedy Super Vau formule. Maximální rychlost pak vystřelila k 230 km/h a dával 140 koní. S těmito již skutečnými závodními vozy si prožili své chvíle i Emerson Fittipaldi, Keke Rosberg, či Jochen Mass. V roce 1973 bylo na světě 3000 vozů Formel Vau a Super Vau, čímž překonala i juniorskou formuli. V roce 1978 však série upustila od vzduchem chlazených motorů, a to znamenalo konec labutí písně Super Vau, neboť se příliš blížila formuli F3. V roce 1982 tato formule Super Vau skončila. V dnešní době Formel Vau jezdí v sedmi třídách rozdělených podle stáří vozu a objemu motorů.

Seriál naleznete zde

V seriálu se objevují značka Kaimann, RPB, DRM, March, Royale, Lola ale i Ralt.

Ve výčtu neznámých pilotů těchto historií vonících strojů zatím po závodech na Hockenheimu, Oscherslebenu a Lausitzringu najdeme Nicka Wittkuhna s vozem Kaimann, který zatím vévodí celkovému pořadí této závodní série, druhý celkově figuruje Marco Wittkuhn se značkou Royale a třetí místo patří před závodem v Mostě Eckhardu Guhlovi s vozem Burkhart. Výsledky sezóny naleznete zde:

Výsledky - Historische Formel Vau Europa e.V. (formel-vau.eu)

V roce 2011 absolvovala svůj závod v Mostě Formel Vau ve společném závodě s Interserií a Austria Formel Cupem, pak ještě několikrát. Nyní se jezdci této série do Mostu vrátí při závodech tahačů, které však už tahače dávno nepřipomínají. Kdo chce vidět tyto historické stroje v akci, má v Mostě při Truck GP dobrou šanci.

Po Mostě ukončí tato série sezónu na Zolderu.

Vláďa Rožánek
Formel Vau 2023

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.