FIA  zóna pokračovala tropickým víkendem v Mostě

Vláďa Rožánek

Ačkoliv se jistě davy lidí tísnily na koupalištích, na autodromu v Mostě se konal další víkend FIA Zone Central Europe, Sports Car Challenge, či Remus pokal formulových monopostů. Opět nechyběl velmi početný TWC a Eset V4 Cup.

Víkend začal sobotním závodem TWC Eset Cupu, který byl pro momentálně velký počet účastníků rozdělený do dvou skupin A+B. Skupinu A ovládli čeští jezdci, když dvojnásobný úspěch zaznamenal Tomáš Pekař na Cliu IV generace. V sobotu zvítězil před Ch. Schreiberem a dvěma Čechy Häringem a Uxou. V neděli opět získal zlato Pekař, před Schreiberem, ale před dvojici našich se vklínili ještě Maďar Levai a Srb Lalušič. Jedno deváté místo vybojoval po letech závodní nečinnosti také Stefan Rosina senior. Skupinu B ovládl Kottmayr, před Neissem a Italem Citerou na Chevroletech Cruz, nejrychlejší v Renaultech Twingo se stal Slovinec Avbelj.

Velmi zajímavou bitvu předvedli účastníci FIA zone a MMČR v závodech na okruzích divize 4 sprint, který se spojil ve společný závod s dvoulitry, pro malý počet jejich účastníků. K velkému výkonu se nadechl Dennis Waszek s Ferrari 430 GT. Ten se pustil do souboje s BMW Z4 GTR Jakuba Knolla a BMW B6 GT3 Stefana Rosiny juniora. Rosinovo zelené BMW dlouho drželo prim, ale Knoll pak v souboji odpadl výletem do kačírku a k překvapení všem nakonec zvítězil Dennis Waszek s Ferrari 430 GT3. V cíli Rosinu dělilo jen 1,6s. Třetí skončil Slovák Miro Konopka s Porsche 997 GT3. Čtyřlitry vyhrál Erdélyi na BMW M3 GTR a v divizi pět oslavil pohár Aleš Jirásek s Pragou R1. Druhý zónový závod Waszek ani Kubas nedojeli, a tak se z vítězství radoval Rosina junior, před Markem Friedem na Lotusu Evora a Tomášem Erdélyi na BMW M3 GTR. Divizi D5 vyhrál Rakušan Gruber s Radicalem. Vytrvalostní závod v sobotní podvečer zvítězila Praga R1 s Jiráskem a Tomášem Vojtěchem, když za svými zády zanechala Rosinu s Jakubíkem na Alpine B6 GTR a Marcela Kusína na Ferrari 430 GT2. Ve dvoulitrech vyhráli Krejčí s Levíčkem na Lotusu Exige, kterým působil problémy hlavně Alf Ahrens na Cliu a otec a syn Rosinové.

foto V. Sýkora

Zónový závod FIA CE divize 2 a zároveň Remus pokal formulových vozů, který na naše území pravidelně přiváží promotér Franz Woess, vyhrál Akash Neil Nandy na Dallara 308 Volkswagen, před Christopherem Höherem na Dallara 312 Oreca a Thomasem Amwegem s Dallara 305 Mercedes. V divizi 3 kraloval Chabr senior, před Koreným a Chabrem juniorem, ale kdeže zlaté časy národní formule jsou. Ve druhé jízdě zopakoval vítězství Nandy, před Belgičanem Weckxem s Dallara 308 VW a T.Amwegem. Polák Smiechowski skončil na bramborové pozici a z našich nejlepší závod dokončil Antonín Sůs s Dallara 302 Opel na šesté příčce. Höher s Chabrem jr. a Koreným závod nedokončili, a tak vítězství v D3 zopakoval Chabr senior. Jaroslav Pospíšil s formulí Renault 2,0 skončil celkově na pěkné deváté příčce. Na posledním závodu Remus F3 pokal dorazí hned 6 Italů a 6 opravdu nadupaných F3.

Třešničkou na dortu měly být původně závody AvD Sports Car Challenge, ovšem vozů přijelo díky dovoleným jen deset, i přes to předvedly pěknou a vyrovnanou podívanou. Z pátečního tréninku v první divizi odpadli Kormann s Tulpem, do první jízdy již nestartovali. Ovšem čelo SCC D1 opanoval po Hockenheimu Fabian Plenz na PRC BMW a loňský vítěz Andreas Fiedler na PRC Audi Turbo mu nedaroval nic zadarmo. Až do cíle spolu tvrdě bojovali a Plenz zakončil závod vítězstvím o 0,382s. Druhý závod v první divizi gradoval, když zvítězil zaslouženě Andreas Fiedler a Plenz tentokrát závod nedokončil, čímž posunul Fiedlera na dosah zlaté příčky, po závodech v Mostě mu chybí už jen jeden bod. Třetí místo pak ukořistil v první jízdě Georg Hallau na PRC BMW 4,0, druhý závod taktéž nedokončil. První závod divize 2 překvapivě nevyhrál zatím vedoucí Norbert Groer s Ligierem Honda, ale Justin Kunz na ADR Suzuki, před Einzenhammerovou a Boyden na Norma Honda CN. Simon Stoller měl problémy s řazením a skončil v první jízdě čtvrtý s novým PRC FRP9 Honda. Druhý závod vyhrál Jay Boyd, před Kunzem a Eizenhammer. V čele druhé divize zůstává nadále Norbert Groer z Rakouska s vozem Ligier, před Stollerem a Boydem.