FIA ETRC – šampionem ze dne na den, ale zaslouženě

Závěrečný závod FIA Truck Racing Championship na okruhu Bugatti ve Francii přinesl titul Jochenu Hahnovi z Německa, který až závodem v Le Mans rozhodl o obhajobě titulu evropského šampióna pro rok 2013 a nadále pak bude mít na svém MANu jedničku.

Truck

Celkem 9 závodních víkendů letos absolvovali jezdci FIA European Truck Racing Championship. Sezóna začala v květnu na italském autodromu Misano a obhájce titulu Němec Hahn s MANem si dojel hned v úvodním klání pro nejvíce bodů. Na konci sezóny se pak body v hodnocení jistě hodí. Sezónu odstartovali také naši domácí piloti. David Vršecký s Buggyrou, Adam Lacko na Renaultu stáje MKR a nestárnoucí trucker Frankie Vojtíšek. V Mostě při neúčasti Rusa Yegorova se dostal ke slovu také Michal Matějovský v Buggyře, ale na výkonech bylo vidět, že letos neměl mnoho naježděno. Frankie Vojtíšek se zase potýkal s nedostakem financí, protože truckerský sport je velmi finančně náročný. Proto nás těší, že účast českých truckerů není malá, ani ve srovnání s ostatními evropskými státy.

fotogalerieAle zpět k závodům ETRC, ve kterých letos bodovalo 20 jezdců. Pro letošního krále Jochena Hahna byl mimochodem velmi úspěšný závod na mostecké dráze, kde po výborných výkonech sesbíral celých 53 bodů, což se mu už nepodařilo zopakovat, ale předvedl na konci sezóny velmi mohutný finiš, když na závodech ve Španělsku a Francii získal úctyhodných 98 bodů a získal tak s náskokem pěti bodů další titul mistra Evropy v závodech tahačů. Souboj o titul tak znamenal velké úsilí, které trochu ve finále nezvládl Španěl Alacete s MANem, když ho na domácí půdě zle dostala rána do jeho vozu, po které přesednul do vozu svého týmového kolegy Oestreicha, který již měl v tu dobu třetí místo v Evropě skoro jisté. Naši tentokráte na medaile nedosáhli, ikdyž bojovali skvěle. Češi obsadili v Le Mans dvě místa na bedně a evropská špička s nimi musí i nadále velmi vážně počítat. Celkově pátého Davida Vršeckého, který do poslední jízdy bojoval o body s Maďarem Kissem, zřejmě nejvíce mrzí jen šetnáctibodový příděl ze závodu v Nogaru. Obhájce třetí příčky Adam Lacko skončil v celkovém hodnocení šestý. Nejúspěšnějším závodem se mu stala Navarra, tedy vcelku pro truckery neznámý okruh. Za Lackem skončil jeho stájový kolega ze stáje Renault MKR Švýcar Markus Bösiger, kterému velmi bodově pomohly poslední dva závody sezóny. Za nimi skončily další dva MANy Fina Mäkinena a Němce Reinerta. Desátým místem překvapil Maďar Benedek Major, který jako nováček sesbíral 91 bodů a porazil i Janiece, Vojtíška, či Körbera na Ivecu. Frankie Vojtíšek skončil na pěkném dvanáctém místě, když jeho nejlepšími závody byly právě domácí Most a belgický Zolder, kde získal 24 z celkových 32 bodů. Patnáctá skončila Stefi Halm z Lion Truck, tedy nástupce týmu Egona Allgäuera, která však jezdila i mistrosví Francie a při závěrečné jízdě v Le Mans také zvítězila. Na posledním bodovaném dvacátém místě letos skončil Portugalec Theodosio.

truck 

Pořadí FIA Truck Racing Championship 2013:

J.Hahn (D) – MAN – 417

A.Albacete (E) – MAN – 412

M.Oestreich (D) – MAN – 316

N.Kiss (HU) – MAN – 301

D.Vršecký (CZ) – Buggyra – 294

A.Lacko (CZ) – Renault – 227

M.Bösiger (CH) – Renault – 201

M.Mäkinen (SF) – MAN – 155

R.Reinert (D) – MAN – 108

B.Major (HU) – MAN – 91

truck

Napínavý ročník 2013 je za námi, děkujeme všem aktérům za báječnou podívanou a těšíme se na ročník 2014, třeba na autodromu v Mostě.

V. Rožánek

FIA Truck Racing Championship 2013

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting