FIA ETRC Jarama 2022: Lenz se na Hahna bodově nedostal

Poslední závody letošní sezóny mají za sebou jezdci Goodyear FIA ETRC, tedy evropského šampionátu rychlých tahačů.

Sezóna FIA ETRC se přesunula na poslední závody sezóny klasicky do španělské Jaramy, která se nachází nejen u dálnice, ale v blízkosti Madridu. Zdejší okruh neposkytuje mnoho míst na předjíždění, a tak si jezdci spíše musí počkat na chybu svých soupeřů. Zatáčkovitá Jarama hostila evropské závody FIA, ale také domácí kamionové mistrovství Španělska CECC, kde mimochodem oslavil titul Pedro Marco s tahačem MAN, ale objevil se zde i veterán truckracingu Eduardo Rodriguez, nebo s ex Recuencovým MANem, který i letos startoval při jednom podniku FIA, se objevil Miquel Prat.

Lenz se chtěl ještě pokusit v Jaramě zaútočit na Hahna s Ivecem, na kterého ztrácel pouze 12 bodů a vidina evropského stříbra zdála se být slušnou motivací. Snažil se všemocně, ale po nedělní druhé jízdě bohužel musel odstoupit, vyskočil si na Hahna. Tři čtvrtá místa bohužel více bodů nepřinesla. Kiss oslavil titul už v Le Mans, ale nic mu to neubralo ze snahy vítězit a získávat v kvalifikacích pole positions. Přineslo mu to také v Jaramě další dva zlaté poháry pro jeho MAN. I v poslední jízdě sezóny se snažil, ale Halm ho před sebe nepustila ani pod tlakem, a tak právem vyšplhala na třetí místo v této jízdě.

První jízdy zdály se být poklidné, od startu většinou vyrazili favorité, jen tu a tam se něco dělo v zadních pozicích, kde o body bojovali také účastníci Promoters Cupu, kterému Goodyear letos dal trochu punc slávy předešlých sezón.

Adam Lacko s Buggyrou mohl ještě před závodem teoreticky uvažovat i o třetím místě v Evropě, ale bodový odstup od Lenze nesliboval velké naděje. Lacko se snažil, své soupeře na náročné trati i předjížděl a výsledkem mu bylo další stříbro z nedělního třetího závodu, kde před ním dojel jen Norbi Kiss a s Albacetem se o druhý podest dohadovali až do konce závodu. André Kursim skončil v nedělním prvním klání na osmé příčce, když jeho největší konkurent José Rodriguez z Portugalska trochu bojoval s rychlostním limitem truckracingu a občas si vyposlechl penalizaci. Kursim tak získal s Calvetem první řadu na roštu posledního závodu sezóny 2022. Sliboval si od toho i třeba vítězství, které už takto v Jaramě předtím udržel. Ovšem do poslední jízdy vyrazil lépe mladý Francouz a syn bývalého závodníka Téo Calvet a vítězství si v náročném klání, kdy musel čelit atakům soupeřů uhájil. Oslava vítězství v Jaramě i v poháru promotérů mohla na závěr víkendu propuknout. Adam Lacko bojoval zuby nehty se chtěl dostat dopředu, ale po soubojích plech na plech pak dokonce spadnul až na osmé místo, před Angličana Andersona, kterého však vzápětí hned předjel a pokračoval až ke čtvrtému místu, snaha se cení, a tak v posledním závodu sezóny nechal za sebou Kisse, Hahna i Albaceteho, Lenz pak jízdu bohužel nedokončil a skončil v Evropě druhý. Na Lacka si Španěl Albacete také párkrát vyšlápnul, při souboji v poslední jízdě létaly plasty, ale bodově už to Albacetemu na čtvrté místo nedalo. Buggyra tak slaví Calvetovo vítězství v Promoters Cupu a Adamovo velmi pěkné čtvrté místo.

Na závěr však přišla ZM Buggyra s nečekaně špatnou zprávou pro fanoušky truckracingu a české fanoušky týmu z Roudnice nad Labem. Buggyra nebude příští rok stát na roštu FIA ETRC, sice nevylučuje návrat, ale příští rok se bude věnovat jiným závodním aktivitám, kterých má více než dost. Fanoušci truckracingu tak přišli rázem o dvě auta na roštu a po letošní skoro neúčasti týmu Reinert a smrti Anthony Janiece zaznamenalo FIA ETRC další výraznou ztrátu.

Pořadí FIA EuropeanTruck Racing Championship 2022:

Norbi Kiss (H) MAN – 410

Jochen Hahn(D) Iveco – 295

Sasha Lenz (D) MAN – 285

Adam Lacko (CZ) Freightliner – 264

Antonio Albacete (E) MAN – 197

Jamie Anderson (GB) MAN – 149

Steffi Halm (D) Iveco – 132

Téo Calvet (F) Freghtliner – 131

André Kursim (D) Iveco – 117

Shane Brereton (GB) MAN – 55

 

Promoters Cup:

Téo Calvet (F) Freightliner – 378

Jamie Anderson (GB) MAN – 360

Shane Brereton (GB) – 285

Steffen Faas (D) Scania – 208

José Rodriguez (PT) MAN – 200

Clemans Hecker (D) Scania – 152

Lucas Hahn (D) Iveco – 86

Jonathan André (F) MAN - 63

 

Vláďa Rožánek, Goodyer FIA ETRC 2022
Ilustrační foto: V. Sýkora

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.