FIA ETRC 24 Heures Camions znamená titul pro Kisse

Letos v Goodyear FIA ETRC prostě na maďarského závodníka nikdo nemá, a tak závodem ve Francii předčasně oslavil titul evropského šampiona už poněkolikáté. Adam Lacko zůstává čtvrtý.

Vrchol sezóny FIA ETRC a FFSA kamionů se konal o víkendu, je to pro oba šampionáty předposlední letošní štace a do hlediště světoznámého okruhu se na tento víkend sešlo mnoho příznivců kamionového závodění, kteří měli i velkolepý ohňostroj, či úžasné promenády truckerských pomalovaných speciálů, tedy skoro noční show, která právě také diváky do ochozů na okruhu Bugatti láká.

Před posledním závodem byl právem na čele Maďar Norbert Kiss a málokdo pochyboval, že by ho někdo dokázal ve dvou posledních kláních z prvního místa sestřelit. Nikoliv, třináctkrát stál na prvním místě, a tím si zasloužil letos titul evropského šampiona FIA ETRC. Nás Adam Lacko zde slavil narozeniny s týmem ZM Buggyra, ale bohužel v Le Mans žádného pódiového umístění nedosáhl. Možná by i na něj dosáhl, ale proti zůstal ve druhé sobotní jízdě Antonio Albacete, který probrzdil zatáčku a bohužel ho smetl, s poškozeným vozem začala stíhací jízda a na víc, než páté místo to nestačilo, i když výkon si zasloužil potlesk. Na startu se objevil v Le Mans také další Brit John Newell s MANem, který se o zadní pozice hádal se Scanií jedoucím Clemensem Heckerem.

První jízdu, stejně jako kvalifikaci vyhrál Kiss, jak podobný obrázek měli diváci k vidění v této sezóně, druhé místo ukořistil Sascha Lenz, před dotírajícím Albacetem, ten by z pátého místa rád ještě vystrčil s týmem Luce Bernaua růžky. Za ním číhalo Iveco Jochena Hahna a Alam Lacko, který se sice snažil ale zatáčkovitá trať Bugatti, která je notně zkrácená, nedovoluje moc míst pro předjetí a komisaři bedlivě hlídají trucklimit na závodní dráze i vytyčené bojky. Do druhého závodu se vecpe na rošt na první místo Kursim, který sice dojede devátý, ale Rodriguez dostane dodatečnou penalizaci.

Kursim se z prvního místa na roštu mnoho neraduje, a nakonec v této jízdě skončí až šestý. Za to trochu nečekaně, ale zaslouženě drží Téo Calvet s Freightleinerem celé pole za sebou, udrží ho až do posledních metrů a na domácím závodu v Le Mans vítězí, radost celého týmu, včetně otce Fabiena Calveta byla neskutečná i samotný jezdec měl na krajíčku. Vyhrává nejen celkově, ale i v pořadí Promers Cupu. Vavříny sbírá Kiss a po bodech v Le Mans hladový Angličan Jamie Anderson s MANem. Adam končí pátý, za Jochenem Hahnem. O body přichází Lackův konkurent Albacete, který závod s poškozeným autem nedokončí.

Další kvalifikace a další vítězství Kisse v závodě. Letos prostě panuje Norbert Kiss s MANem. Hahnovo Iveco ani tady na Kisse nemá a končí druhý a pro bronz dojíždí Brit Anderson, kterému zatáčky v Le Mans svědčí. Adam Lacko dojíždí na nejlepším umístění víkendu čtvrtý. Calvet s Breretonem uzavírají osmičku nejlepších a budou stát v poslední jízdě na čele a někteří už správně předvídali, že Shane Brereton může zase pomýšlet na nějaký ten pódiový stupínek, neboť i on umí pole podržet za svými zády.

Brereton s MANem využívá startu a ujíždí kupředu a domácí Calvet se opět před domácími diváky snaží utrhnout nějaký úspěch a drží vláček silných hráčů za sebou. Udrží ho až do cíle a pro Buggyru utrží další obrovský úspěch, mladý Francouz doma získá stříbro a vyhraje pohár promotérů. Za ním končí druhý Sasha Lenz a Kisse tentokrát na stupně vítězů nepustili a končí čtvrtý. Ne, že vyhrát nechtěl, snažil se o to všemocně, ale tentokrát soupeři našli vždy na jeho útoky recept. Lacko se snažil předjíždět, ale na zatáčkovité trati v Le Mans na něj nakonec zbylo jen šesté místo. Třetí místo v Evropě se Lackovi trochu vzdaluje, ztrácí 32 bodů na třetího Lenze, ale tolik bodů ani z Le Mans neodvezl, a tak musí doufat spíše v zázrak. Jamie Anderson získává 30 bodů a posouvá se na šesté místo před Halm, které se zde vůbec nedařilo a Calvet s nejlepším výsledkem sezóny figuruje na osmé příčce. V Jaramě o víkendu tedy ještě bude boj. Calvet vede i pořadí Promoters Cupu, před Andersonem a Breretonem, tedy Francouz před dvěma Brity.

Značce Scania se Steffenem Faasem v týmu Tankpool 24 se zatím mnoho nedaří v pořadí mu paří dvanácté místo a náhradník za zesnulého Anthony Janiece z týmu Lion Truck – Jonathan André tentokrát bojoval v domácím mistrovství FFSA, kde vede Rodriguez, před Thomasem Robineau.

Pořadí Goodyear FIA ETRC před Jaramou o víkendu:

Norbert Kiss (H) MAN – 359

Jochen Hahn (D) Iveco – 270

Sasha Lenz (D) MAN – 258

Adam Lacko (CZ) Freightleiner – 226

Antonio Albacete (E) MAN – 165

Jamie Anderson (GB) MAN – 131

Steffi Halm (D) Iveco – 115

Teo Calvet (F) Freightliner – 102

André Kursin (D) Iveco – 92

Shane Brereton (GB) MAN - 53

 

Vláďa Rožánek, Goodyear FIA European Truck Racing Championship 2022
Ilustrační foto: V. Sýkora

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.