FIA ETCR v Mostě: Vítězství rozebrali Hahn s Reinertem

Text: Vláda rožánek, foto: Tomáš Kaser

Letošní páté kolo truckerského závodění přivedlo pole 19 trucků do severočeského Mostu, který patří návštěvností diváků mezi špičku v Evropě a závodění rychlých těžkotonážníků má v Mostě svou tradici. Lecos by o tom jistě povyprávěl i Frankie Vojtíšek, kterého se však čeští diváci nedočkali. A tak se museli spokojit jen s jedním Čechem a Adam Lacko s Buggyrou se jim doma odvděčil druhým a třetím místem a Buggyra mohla po zásluze slavit.

Prohlédněte si velké fotogalerie:

ETRC 2019 - MostFIA ETRC- Most 2019

Do Mostu přijel na čele FIA ETRC Jochen Hahnz Německa s Ivecem, který hned od úvodních chvil dával tušit, že to s ním Adam Lacko nebude mít jednoduché, a také i přes veškerou snahu Adama Lacka s Buggyrou ho do vedení závodu nepustil a vyhrál první jízdu. Adam Lacko se postavil na stříbrný stupínek a bronz si z prvního závodu odnesla Steffi Halm z Německa s dalším Ivecem ze stáje Schwaben Truck, kde startoval letos na Nürnburgringu i Gerd Körber, tedy jeden z vůbec nejstarších evropských truckerů, který už závodění pověsil na hřebík. Trochu překvapivě dojel za Albacetem na páté příčce José Rodrigues z Portugalska s MANem a velmi překvapil osmým místem Angličan Gibbon s dalším MANem, který nejvíce vytěžil ze souboje mezi krajany Oly Janesem, Jamie Andersonem a Citignolou s Mercedesem. Jeho osmé místo znamenalo startovat do druhého závodu z pole positions, tedy velmi překvapující faktor, ovšem s malou nadějí na vítězství. Ze třetího místa musel odstoupit Sasha Lenz a své postavení ze Super pole neudržel ani Francouz Anthony Janiec, který to v Mostě dobře zná. Mika Mäkinen se po letech odmlky vrátil s truckem Buggyry a jelikož to v Mostě také z minulosti zná, dojel na úvod jedenáctý, tedy lépe, než Oly Janes. Velký zájemce o tretí místo Maďar Kiss s Mercedesem skončil až čtrnáctý tedy bez bodu a v Grammer Cupu vyhrál překvapivě Gibbon.

Gibbon tedy odstartoval do druhého klání z čela, ovšem dlouho se z vedení se svým MANem neradoval a do čela se usadil Němec René Reinert s Ivecem, za ním mu doslova dýchal na záda Albacete ze Španělska a náš Adam Lacko s Buggyrou, na kterého se pak ještě v závěru jízdy zle dotahoval Jochen Hahn. S velmi malými odstupy tito jezdci projeli tímto pořadí také cílem druhého sobotního závodu FIA ETRC v Mostě. Adam Lacko udělal fanouškům radost a podruhé během dne stanul na stupních vítězů, čím trochu poodskočil v celkové klasifikaci Kissovi a Halm. Maďaru Kissovi se v Mostě vůbec nedařilo a stejně jako v první jízdě závod dokončil na jedenáctém místě. Sasha Lenz se propletl polem soupeřů a skončil pátý. Gibbon nakonec skončil až desátý, když jeho krajan Jamie Anderson si na něj trochu povyskočil a závod bohužel nedokončil. Do desítky v cíli se nakonec vešel i Němec André Kursim s Ivecem a Anthony Janiec na MANu. Mäkinen se po souboji projel kačírkem, tak ho pro tentokrát Oly Janes předjel, ale uvidíme, zda to bylo poslední vystoupení Fina s Buggyrou, nebo bude spolupráce pokračovat.

Nedělní klání, ač mohlo být zajímavé možná více, jak to sobotní, tak bohužel oko diváka nenaplnilo ani zážitky, ani jezdce body. Nepřízeň počasí, která se odpoledne proháněla autodromem znamenala zrušenou třetí jízdu ve třetím kole, a protože kamiony váží kolem 5t a bylo by velmi nebezpečné aby závod pokračoval, rozhodla komise FIA, že závod bohužel pokračovat nebude a platí tedy pouze sobotní výsledky. Počasí se českým fanouškům pro tentokrát pomstilo, ale radost z toho neměli ani pořadatelé, ani samotní jezdci. Bohužel i to patří k závodům.

Pořadí FIA European Truck Racing Championship po Mostě:

Jochen Hahn (D) – Iveco – 224
Antonio Albacete (E) – MAN – 149
Adam Lacko (CZ) – Buggyra – 145
Steffi Halm (D) – Iveco – 126
Norbert Kiss (HU) – Mercedes – 121
René Reinert (D) – Iveco – 111
Sasha Lenz (D) – MAN – 111
André Kursim (D) – Iveco – 67
José Rodrigues (PT) – MAN – 49
Gerd Körber (D) Iveco – 28

Grammer Cup 2019:

Oly Janes (GB) – Buggyra – 188
Luis Recuenco (E) – MAN – 183
Jamie Anderson (GB) – MAN – 158
Fabio Citignola (D) – Mercedes – 127
Terry Gibbon (GB) – MAN – 93

Závody nyní pokračují v Zolderu, pak rychlý okruh Bugatti a nakonec slunná Jarama.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.