FIA Cars weekend v Mostě nadchnul atrakcemi, nikoliv však jezdeckou účastí

Mostecký víkend nabídl vskutku pěkné závodní náčiní, jezdeckou kvalitu a velmi dobře pořadatelsky zvládnuté divácké atrakce, kde nechyběla jízda offroadem, taxi jízdy, drifty a další zábavní průmysl na dráze i polygonu autodromu Most. Co ovšem diváky nenadchnulo, bylo startovní pole některých závodních sérií.

Třeba divize 4 v zónovém provedení nabídla několik vozů specifikace GT3, ale při sprintech se objevilo jen deset vozů celkově, ve třech třídách, tedy kdo jel, měl velkou naději se pěkně umístit, protože na českých okruzích prostě konkurence není. Docela tristní pohled do startovních listin na jedenáct strojů ve třech třídách. Nebýt účasti jednoho Slovince Pešoviče, Poláka Wyszomirskiho, Slováků Konopky a Malchárka, je otázka, zda by se závod vůbec uskutečnil. Čtyři dvoulitry, dva vozy do 3500ccm a zbytek nad třiapůllitru, kdo přijel, ten si už skoro odvážel poháry, ale tak jednoché to zase nebylo. Ale zpět k závodům, brečení už v tomto případě bylo dost, protože jinak program nabídl pěkné souboje, jen Ti jezdci se někde asi opalovali.

GT3

Jedním z nejpočetnějších a nejvyrovnanějších závodů se stal zónový závod formulí divize 2, který měl ovšem velkou jezdeckou podporu z Remus Cupu, neboli rakouského poháru promotéra a jezdce Franze Woesse. Součástí bylo taktéž hodnocení do poháru Eset Cup, proto se nám sešlo velmi kvalitní pole 20 vozů. V první jízdě ovládl toto početné pole Ital Paolo Branjik na Dallara 308 Volkswagen, před Sandro Zellerem na Dallara Mercedes 308 HWA, který by rád přestoupil do větších formulí, ale zatím na to shání prostředky. Za ním pak dojeli další dva Švýcaři Tobler a Bohlen. Z našich opět podal velmi kvalitní výkon Antonín Sůs se starší Dallarou 302 Opel, když dojel celkově šestý a nechal za sebou nejen další početné pole, ale také mnohem mladší techniku. Za sebou nechal jak Angeligue Germann z Německa, tak i Franze Woesse. Naši pak dojeli v pořadí T.Chabr, T.Korený, V. Šafář a P.Semerád. Druhý závod vyhrál stylem start cíl nadějný Švýcar Sandro Zeller, před Paolem Branjikem z Itálie a Kurtem Böhlenem, šestý skončil opět náš Sůs, dále pak z českých jezdců následovali navrátilec Petr Samek s formulí Renault, Tomáš Chabr, Václav Šafář a Tomáš Korený.

formule

Velmi pěknou techniku přivezl divákům ukázat seriál Sports Car Challenge, který pro tentokrát startoval se zónovou skupinou FIA D5. V té startoval Aleš Jirásek na Praga R1, Sebastian Daum na KTM X-Bow a Rakušan Andreas Hasler s Radicalem SR4. Jirásek, ačkoliv nebodoval do Sports Car Challenge, tak jim alespoň zle zatápěl, vyhrál kvalifikaci a do retardéru se držel vpředu, tam ovšem špatně zařadil a propadl se, v průběhu závodu nakonec odstoupil pro odfouklé těsnění pod hlavou. V zónových závodech D5 tedy dvakrát vyhrál Sebastian Daum na KTM, před Andreasem Haslerem na Radicalu, pohár za třetí místa nebylo komu udělit. Sports Car Challenge se jelo v Mostě již několikrát, ať už při FIA Truck, nebo při MMČR a okruzích.  Loni se tu sešlo deset aut, letos to bylo velmi podobné číslo, a to když připočteme i naší D5. Do Mostu bohužel nepřijel tým Rutronik s Fabianem Plenzem a Tommy Tulpem, kteří startovali při DMV GTC. Plenz jinak vede SCC. Ve druhé divizi také chyběl tým Rutronik, nepřijel ani Boyd, ani Eizenhamer a ani druhý v klasifikaci Rakušan Groer s Ligierem. Do závodu pak nenastoupil ani Siegmar Pfeifer, tak ani Alexander Frank s PRC Opel a první jízdu vynechal, kvůli technickým problémům i Kormann s PRC Audi Turbo. Rupprechter s Normou Honda Compresor z první divize měl velké problém hned při nájezdu na rošt, když se roztočil v retardéru, závod pak nedokončil.  V první jízdě zvítězil největší favorit Andreas Fiedler s PRC Audi Turbo a s odstupem 0,25s dojel druhý Alexander Seibold s PRC BMW, Pro bronz v první divizi si dojel Turi Breitenmoser na PRC Ford. V divizi druhé vyhrál Simon Stoller ze Švýcarska, před krajanem Amwegem na PRC Honda. Ve druhé jízdě opět vyhrál s více, jak minutovým náskokem Fiedler, před Seiboldem a třetí skončil Petr Kormannem s PRCAudi turbo. Breitenmoser a Ruprechter skočili už ve druhé kole. Ve druhé divizi dojel opět lépe Stoller, druhý dojel Amweg.  S plným počtem kol dokončily závod pouze tři vozy, další tři měly už kolo odstup a dva z toho jely zónové mistrovství divize 5.

Divize 4 MMČR, FIA Zone Central Europe a Eset Cupu nabídla vozů jedenáct ve třech třídách. Čtyři dvoulitry, dva do 3500ccm a 5 vozů nad 3500ccm. Ale i tak souboj Jakuba Knolla a Jakuba Kubase na BMW Z4 GT3 potěšil oko divákovo, z počátku jim trochu zatopil Dennis Waszek s Ferrari 430 GT3, ale postupně se propadl a do cíle mu chybělo 5 kol. V první jízdě tak vyhrál Knoll, před Kubasem a Konopkou na Lamborghini Huracane. Čtvrtý pak dojel s velmi pěkným BMW M6 GT3 Jiří Malchárek. Ve druhé jízdě zvítězil Kubas, když jeho největší soupeř Knoll musel odstoupit. S desetisekundovým odstupem dojel druhý Konopka a třetí Malchárek. Waszek už druhý závod neabsolvoval.

Ve třiapůllitrech si zlato a stříbro rozdělili Kusín a Skalický na BMW M3 GTR. Ve dvoulitrech chyběly vozy TCR, zlato tak pobral Mandelík s Lotusem Exige, před Slovincem Pešovičem na BMW 320 S2000 a bronz si vyjel Krejčí s dalším Exigem. Ve druhé jízdě zvítězil Slovinec Pešovič, před Krejčím a Polákem Wyszomirskim na Hondě CR-Z. Vytrvalostní závod pak vyhrál Jakub Kubas na BMW Z4 GT3, před Slovákem Miro Konopkou s Huracanem a Robertem Šenkýřem na BMW Z4 GTR. Navrátilec Palmi s BMW Z4 GT3 ujel jen 15 ze 37 okruhů. Dvoulitry pak vyhrál Levíček s Lotusem Exige, před Poláky Wyszomirskim a Kolakowskim na Renaultu Clio.

Velmi pěknou a napínavou podívanou, plnou předjížděcích manévrů předvedl znovuzrozený Škoda Octavia Cup. Organizátoři odvedli kus práce a na autech i početném poli je to vidět. Do Mostu si přijel pozávodit i Tomáš Enge, který vyhrál i kvalifikaci, ale na stupně vítězů při závodě se bohužel nepodíval. Z VIP hostů se tentokrát připojila Olga Lounová. Úvodní premiérový domácí závod vyhrál Tomáš Pekař před Michaelem Vorbou a zatím vedoucím Maďarem Gáborem Timem. Kolize vyřadila Bareše, Klobásu a Meixnera již v úvodu klání. Ve druhém dějství nenechal nikoho na pochybách o svých kvalitách Gábor Tim z Maďarska, když poněkolikáté letos vystoupil na zlatý trůn. Po krásném souboji s ním skončil druhý Tomáš Pekař a třetí Michael Vorba. Čtvrtý skončil při premiéře ve Škoda Octavia Cupu Tomáš Enge. 16 aut na startu bylo potěšujícím zpestřením víkendu FIA Cars.

Tradičně velmi hezké startovní pole přivezl Eset Twc ve dvou samostatných závodech skupin A a B.

Ve skupině A mezi sebou bojovali jezdci Chevrolet Cruz cupu a jezdci s vozy Renault Twingo. Celkem se předvedlo ve skupině A šestnáct vozů. Mezi Chevrolety vyhrál v první jízdě Neiss, před Krieglem a Nattauem, ve druhé jízdě pak zvítězil Kriegl, před Neissem a Dietrichem. Mezi Renaultíky zvítězil Weixler z Německa, před Slovincem Děrnovšekem a naším Midrlou. Z našich pak bojovali i Semerád a Gellner. Druhý závod vyhrál Děrnovšek, před Rakušanem Krammerem a Slovincem Bugžou.

Ve skupině B TWC bojovaly Seaty Leon a Renaulty Clio III a IV generace. Mezi Seaty bylo po oba dny pořadí stejné Ch.J.Schreiber zvítězil dvakrát, před Carol Wittke a Christophem von Grünnigenem. V Clio Cupu zvítězil Slovinec Abvejl, před Gabrielou Jílkovou a A.Kramerem jr. Z Renaultů Clio III generace byl nejlepší Milan Häring, před Lukášem Uxou a Rakušanem Fischerem. Druhý den zůstalo ve čtyřkových Cliích pořadí stejné, jako v sobotu. V souboji o třídu starších evolucí III generace vyhrál Rakušan Citera, který přesedlal z Chevroletu Cruz, před Lukášem Uxou a Polákem Kolakowskim.

V srpnu uvidíme MMČR, ESET V4 Cup i FIA Zone Central Europe na Slovakiaringu, kde očekáváme větší jezdeckou účast. Eset Twingo Cup pak pokračuje dalším závodem ve slovinském Grobniku již v červenci.