ZA NEJVYŠŠÍCH TEPLOT Z CELÉHO ZÁVODNÍHO VÍKENDU ZVÍTĚZIL PO STARTU Z POLE POSITION NICO ROSBERG

VĚTŠINA JEZDCŮ JELA SE STRATEGIÍ S DVĚMA ZASTÁVKAMI V BOXECH, ALE STRATEGIE OVLIVNILO VYJETÍ SAFETY CARU

JAK SE TRAŤ VYVÍJELA, DOSAHOVALI JEZDCI JEŠTĚ VYŠŠÍCH RYCHLOSTÍ: VETTEL JEL 366 KM/H

Nico Rosberg po startu s pole position a za využití strategie se dvěma pit stopy zvítězil v první Velké ceně Mexika po 23 letech. Porazil svého týmového kolegu Lewise Hamiltona, ale společně pro Mercedes zajistili 10. double v letošní sezóně. N. Rosberg se posunul zpět na druhé místo průběžného pořadí šampionátu.

Rosberg

Za nimi byly strategie ovlivněny vyjetím safety caru pouhých 20 kol před cílem. To jezdcům dovolilo absolvovat „free“ zastávku v boxech, což znamená, že tak mohli nahradit zamýšlený pit stop a přitom tolik neztratit. Výjimkou byl miláček domácího publika Sergio Perez (Force India), který v boxech stavěl pouze jednou, připsal si body za osmé místo a ještě posílil svou pověst k pneumatikám nejšetrnějšího pilota.

infografika

Perez však byl jediný, kdo v závodě absolvoval pouze jeden pit stop, většina ostatních stavěla v boxech dvakrát, někteří i třikrát: nicméně nikdo se třemi pit stopy se neprobojoval do bodované desítky.

Nový rozměr závodu přidaly vysoké teploty tratě, nejvyšší, jaké byly během závodního víkendu zaznamenány. A to navzdory původním předpovědím deště. Díky teplotě tratě 46 °C a většímu množství gumy na novém povrchu tratě se proti volným tréninkům a kvalifikaci změnila charakteristika opotřebení a degradace pneumatik.

infografika

Větší trakce rovněž napomohla k ještě vyšším maximálním rychlostem dosahovaným v řídkém mexickém vzduchu. Sebastian Vettel jel na cílové rovince rychlostí 366 km/h. Felipe Massa s Williamsem i bez pomoci DRS